Pored velikih promjena koje prate sve segmente IT industrije pošteđena nisu izostala niti PC računala. Danas je borba za kupce veća nego ikad, zbog čega više nije dovoljno imati proizvod koji po svemu nalikuje ostalima. Proizvođači su itekako svjesni ovih činjenica zbog čega i nastoje ponuditi nešto što nije dostupno kod konkurencije. A Asus tu ima svakako adute tako da je napravljen i brend unutar Asusa samo za gamerska računala ROG (Republic Of Gamers) serija računala.
Mali veliki
Vodeći se takvom filozofijom, Asus je osmislio određene tehnologije i pojedine elemente koji njihova računala kupcima mogu biti potencijalno zanimljivija u odnosu na konkurenciju. Već smo imali priliku isprobati neke od njihovih gamerskih primjeraka koji su objedinili snažnu hardversku platformu u zanimljivom kućištu malih dimenzija i atraktivnog dizajna. No kada su u pitanju standardna računala za kućne korisnike prostora za unaprjeđenja nema osobito puno. Zato je Asus pribjegao određenim sigurnosnim mjerama i poboljšanju izdržljivosti u određenim uvjetima rada.
Upravo to vrijedi i za model VivoPC K20CD kojeg uz manje dimenzije i solidnu opremljenost odlikuju i druge osobine koje mogu biti zanimljive korisnicima. Asus je ovo računalo dizajnirao za potrebe kućnih korisnika kod kojeg je velik naglasak stavljen na svestranost, solidne performanse i mogućnosti multimedije. Tako je pored respektabilne hardverske platforme dodatni akcent stavljen na kvalitetu izrade i dizajn, dobru zvučnu podršku, i slično kako bi korištenje u različitim sferama bilo što ugodnije i funkcionalnije.
Obzirom na raspon upotrebe, Asus je kod ovog modela dosta računa vodio o njegovom izgledu. Kućište zapremine od 10 litara je predviđeno da stoji u uspravnom položaju, a odlikuje ga suptilan dizajn kod kojeg je prednja maska u najvećem dijelu izrađena u imitaciji brušenog aluminija. Tek je gornji dio maske na kojem se nalazi Asus logo napravljen od sjajne plastike. Ispod njega je tanka zlatna traka na kojoj se nalazi diskretna tipka za uključivanje.
Elegantan dizajn
Na sredini je prema desnoj strani u okomitom položaju postavljen otvor na optički uređaj. U donjem dijelu su smještena dva USB 3.0 priključka između koji je 6-u-1 čitač memorijskih kartica, te 3,5 mm priključci za slušalice i mikrofon. Sve u svemu, detalja nema previše tako da, dok ukupni izgled i mali gabariti omogućavaju jednostavan smještaj, bez obzira da li ga držimo na radnom stolu, polici ili komodi za televizor. Ovdje možemo spomenuti kako umjesto internog napajanja ovo računalo dolazi s vanjskim strujnim adapterom.
VivoPC K20CD nije zamišljen samo kao klasično računalo. Obzirom na male gabarite, dizajn i mogućnosti, možemo ga koristit i kao računalo za multimediju, HTPC i slično. Kako bi proširio upotrjebljivost na razna područja, Asus je obogatio zvučne mogućnosti VivoPC-ja SonicMaster tehnologijom koja bi trebala pružiti bolju reprodukciju zvuka u odnosu na standardna računala. Pored toga, u radu je poprilično tiho, čak i pod punim opterećenjem tako da nam neće smetati niti kada u neposrednoj blizini.
Što se tiče same izdržljivosti, Asus je ovo računalo podvrgnuo raznim testovima, kao što su test na vibracije, pritisak i udarce, temperaturne ekstreme i izloženost vlazi, strujni testovi, test za ispravnost svih priključaka, provjera buke u radu, itd.
Asus VivoPC K20CD počiva na najnovijoj Intelovoj Skylake hardverskoj platformi s Core i3-6100 procesorom u glavnoj ulozi. Ovaj procesor ima dvije fizičke jezgre i podršku za Hyper-Threading (ukupno četiri procesa) s radnim taktom od 3,7 GHz.
Solidne hardverske mogućnosti
Uz unaprijeđene mogućnosti koje donosi nova arhitektura, uz procesor dolazi i Intel HD Graphics 530 grafički podsustav, dok zasebne grafičke kartice nema. Obzirom na snagu grafičkog podsustava, igranje igara će se svesti na takozvane casual igre. TDP ovog procesora je 51 vat, dok Smart Cache dolazi u veličini od 3 MB.
Radna memorija je DDR4 u kapacitetu od 4 GB s radnim taktom od 2133 MHz, dok tvrdi disk u kapacitetu od 500 gigabajta. Radne memorije bi trebalo biti više, prije svega jer bi rad s više aplikacija bio brži. To se također odnosi i na kapacitet tvrdog diska kojeg s, primjerice, multimedijskim datotekama možemo vrlo brzo napuniti. Postoji mogućnost samostalne nadogradnje ovih komponenti što bismo osobito preporučili za memoriju (4 GB modul DDR4 memorije košta oko 150 kuna). Međutim, problem je što otvaranjem računala gubite jamstvo koje inače traje tri godine.
Opremljenost priključcima je više nego solidna. Pored već spomenutog čitača kartica, USB i audio priključaka na prednjoj strani, dostupni su i po dva USB 3.1, USB 3.0 i USB 2.0 priključka na stražnjoj strani, VGA i HDMI video izlazi, Ethernet i tri 3,5 mm audio priključka. Bežične tehnologije za povezivanje, pak, nisu dostupne. Za njega ćete trebati izdvojiti nešto više od 3700 kuna, što je obzirom na sve što smo spomenuli više nego razuman iznos, osobito kada uzmemo u obzir da uz njega dolazi Windows 10 Home operacijski sustav.
Infobox:
SPECIFIKACIJE
Intel Core i3-6100, 3,7 GHz, 4 GB DDR4 2133 MHz, Intel HD Graphics 530, tvrdi disk 500 GB, DVD-RW, čitač memorijskih kartica, gigabitni LAN, priključci: 4 x USB 3.0, 2 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, HDMI ulaz i izlaz, 3,5 mm slušalice, miš i tipkovnica, Windows 10 Home, dimenzije 96 x 279 x 381 mm, masa 7 kg
USTUPIO
Microline, Asus hrvatska
(01) 27 97 700
www.asus.com
CIJENA 3721 kn
ZA
male dimenzije, dizajn i kvaliteta izrade, energetska učinkovitost, nova Skylake platforma, pristupačna cijena
PROTIV
količina radne memorije bi mogla biti veća, kapacitet tvrdog diska
OCJENA 4/5
Autor: Dalibor Misaljević