PočetnaHardverPeriferija14 zanimljivih činjenica o dronovima i mogućnostima koje pružaju (2. dio)

14 zanimljivih činjenica o dronovima i mogućnostima koje pružaju (2. dio)


Tržište dronova zaprima sve više popularnosti posljednjih 10ak godina, a prilično je izvjesno da će se takav trend nastaviti. Mnogo je amatera koji kupuju dronove, mada o njima ne znaju gotovo ništa. Da bismo im pomogli u boljem razumijevanju dronova, odlučili smo napraviti članak u kojem ćemo predstaviti 14 zanimljivih činjenica o dronovima. U prvom dijelu članka nabrojano je 7 zanimljivosti, a u nastavku saznajte još 7 zanimljivih činjenica o dronovima:

 

Dronovi pomažu u slabo razvijenim zemljama svijeta

Iako podaci nažalost pokazuju kako su dronovi krivi za gubitak mnogobrojnih života u ratovima, oni su svakako zaslužni i za održavanje života nekih ljudi. Sve se više događa da pomoć u slabije razvijene zemlje stiže putem dronova jer na taj način smanjuje se mogućnost nepotrebnih dodatnih žrtvi. Konkretno, volonteri više nisu primorani ići u opasna ratom pogođena područja jer sada mogu tamo poslati dronove koji stanovništvu dostavljaju potrebnu hranu i ostale potrepštine.

Jedna od primarnih zadaća dronova u takvim misijama svakako je dostavljanje lijekova koji pomažu ozdravljenju pacijenata. Na taj način izbjegavaju se opasni pothvati nedužnih ljudi, a s druge strane osiguravaju se osnovni preduvjeti za život onima kojima je to najpotrebnije. Dronovi dakle u tom smislu imaju jako plemenitu zadaću i nadamo se kako će sve više dronova biti usmjereno za pomoć u slabo razvijenim zemljama. Također, vjerujemo kako će konstantna pomoć osigurati tim ljudima bolji život i kvalitetnije životne standarde.

DJI_dronovi_SPARK

Farmeri za računalima uz pomoć dronova

Moderno farmerstvo sve više teži automatizaciji cjelokupnog procesa proizvodnje hrane, a sve manje fizičkom radu ljudi. Dakako, sve to moguće je zahvaljujući kvalitetnom razvoju tehnologije koja znatno olakšava rad. Jedna od velikih novina koja polako stiže i u naše krajeve je praćenje stanja usjeva i farmi putem aplikacija. U tom su se sektoru dobrima pokazali i neki naši programeri, a domaće aplikacije visoko kotiraju na području Europe i svijeta. No, vratimo se mi na dronove i to kako oni mogu pomoći farmerima u njihovom poslu.

Farmeri mogu nabaviti posebno osmišljene dronove koji iz dana u dan nadlijeću usjeve i farme te stvaraju vrijedne foto/video zapise koji pomažu u analizi i boljem dozrijevanju hrane. Dakle, dronovi stvaraju zapise koji se analiziraju i koji farmerima jasno pokazuju kako napreduju njihova polja i farme – te paralelno tome mogu reagirati nekom adekvatnom mjerom u datom trenutku. Sve to znači da farmeri više ne moraju danonoćno raditi i ‘živjeti’ na poljima, već mogu iz udobnosti svojeg doma pratiti što se to događa na njihovoj farmi. Budućnost farmerstva izgledati će znatno drugačije nego danas, a dronovi bi u tome mogli imati itekako zapaženu ulogu.

Budućnost dostava paketa putem dronova

Još jedno područje gdje će dronovi vrlo vjerojatno u budućnosti igrati itekako važnu ulogu jest dostava paketa. Klasični poštari možda nikada neće biti odaslani u ropotarnicu povijesti, no način dostave paketa iz web trgovina mogao bi se znatno promijeniti. Naime, web trgovina vrtoglavo raste posljednjih 10ak godina, a jedan od najvažnijih parametra zbog kojeg se kupci odlučuju kupovati kod nekog trgovca jest brzina dostave paketa. Sve je više velikih kompanija zainteresirano za dostavu paketa putem dronova, što bi moglo rezultirati pravom ‘poplavom’ dostavnih dronova.

Amazon je među prvima krenuo u akciju dostavljanja robe dronovima i čini se kako korak po korak slažu slagalice takvog modernog načina dostavljanja. Svoju su novu uslugu testirali u nekoliko gradova i uvjereni smo kako su testni rezultati iznimno vrijedan podatak u kojem smjeru razvijati takvu uslugu u budućnosti. Dostava dronom omogućit će Amazonu iznimno brzu isporuku robe (u manje od 30 minuta), što će vjerojatno moći još bolje unovčiti i što će rezultirati još većom dominacijom na tržištu. Uz Amazon, u takvom načinu dostave okušali su se i neki drugi lanci i manji restorani – a kako će teći njihov razvoja za sada nam nije poznato. No, možemo reći kako će dostava dronovima igrati važnu ulogu u modernom načinu shoppingiranja.

 

Dronovi kao pokretači filmske industrije

Masovnom pojavom SF filmova koji obiluju specijalnim efektima, znatno su porasli troškovi snimanja samog filma. Potrebno je najprije snimiti sve te silne zahtjevne scene s raznim kaskaderima i opasnim elementima, a nakon toga slijedi komplicirana obrada na računalima – kako bi se dobio kvalitetan finalni produkt. Sve to troši puno vremena, obrada je skupa – a oprema često ograničava redatelja da snimi ono što je zamislio. No, ako u cijelu priču uključimo dronove – scene filma mogu izgledati puno spektakularnije i zanimljivije.

Dronovi omogućuju snimanje scena filma iz raznih kuteva i pozicija, što dodatno olakšava rad na terenu. Naime, sada više ne trebate angažirati helikoptere i specijalne snimatelje, ne trebaju vam kamere na dugim nosačima ni ništa slično – jer sve te zanimljive scene možete postići zahvaljujući dronovima. Možemo reći kako je filmska industrija definitivno dobila jednu novu dimenziju pojavom dronova, a snimanje filmova sada je puno lakše i brže. Zanimljivu ulogu dronovi mogu imati i u dekoriranju pozornice, odnosno postavljanju određene scene – jer određenim dronovima mogu se jednostavno i brzo prenositi elementi pozornice. Dakle, dronovi postaju važan saveznik u snimaju kvalitetnih filmova, a istovremeno smanjuju troškove izrade samog filma.

gopro-drone

Atraktivniji prijenosi sportskih događanja

Sportska događanja omiljeni su televizijski program diljem svijeta i zbog toga mnogi TV operateri izdvajaju veliki novac ne bi li se dokopali prava na neki sportski TV sadržaj. Masovnijom upotrebom dronova u televizijskoj industriji, prijenosi sportskih sadržaja dobili su jednu novu atraktivniju dimenziju – koja privlači još više korisnika. Sada korisnici mogu sportski sadržaj vidjeti iz još više kuteva i pozicija, što je sjajno jer se mogu vršiti razne analize izvedbe sportaša. Na taj način dronovi pomažu gledateljima da više uživaju u sadržaju, ali istovremeno omogućavaju timovima koji stoje iza sportaša da podrobnije analiziraju svoj napredak i nedostatke.

Zbog sigurnosti sportaša dronovi na sportskim terenima imaju svoja ograničenja, odnosno ne smiju se drastično približavati mjestima izvedbe sportskih aktivnosti. Prije nekoliko godina za vrijeme skijaškog kupa zamalo se dogodio incident kada se jedan dron srušio tik iza skijaša koji je prošao stazom. Pobudilo je to mnogo interesa i potaknulo rasprave oko toga koliko blizu takva oprema smije biti od sportaša. Da je kojim slučajem dron pao na skijaša, dotični bi vrlo vjerojatno zaradio ozbiljne ozljede jer dronovi koji se koriste za prijenose sportskih događanja uglavnom su velikih dimenzija i kilaža. Srećom to se nije dogodilo, a danas smo pažljiviji kada je snimanje sportskih događaja dronom u pitanju.

 

Profesionalne utrke dronova postaju sve popularnije

Upravljanje dronom ima neke svoje zakonitosti – a ovisno o kvaliteti drona on može postizati veće visine i veće udaljenosti. U cijeloj toj priči nekim je korisnicima važna i brzina kretanja drona – koja ponovno može dosta varirati, ovisno o kvaliteti drona. Većina dronova ima razna načine upravljanja, a želite li dobiti najbolje performanse morat ćete se prebaciti na ‘sportski mod’. Takav način rada osigurava vam najveću brzinu kretanja koju dron može postići, ali istovremeno utječe pogubno na kapacitet baterije drona. Sve te karakteristike iznjedrile su želju kod pilota da se krenu natjecati u utrkama s dronovima – a s godinama je taj sport poprimio prilično ozbiljne razmjere.

Danas na tržištu možete pronaći posebno dizajnirane dronove čija je osnovna svrha sudjelovanje u utrkama dronova. Takvi su dronovi lišeni svih nepotrebnih elemenata, ali zbog toga mogu postizati velike brzine i bolju upravljivost. Što se tiče samih natjecanja, piloti dronova uglavnom moraju prevesti dron od početka staze do cilja u što kraćem roku – a prilikom toga moraju izbjegavati i prelaziti prepreke koje su na stazi. Ovaj sport postaje sve popularniji među ljubiteljima dronova, a već su i ustoličeni određeni kriteriji i rangovi prema kojima se sportaši dijele. Vjerujemo da će utrke dronova u budućnosti zadobiti još više popularnosti te kako će najbolji vozači postati popularni gotovo kao igrači video igara.

Najviše registriranih pilota dronova imaju u SAD-u

Registracija dronova i polaganje ispita za pilote dronova u Hrvatskoj su još uvijek u povojima i trebat će neko vrijeme da ovakve stvari postanu popularne. No, nešto strože regulacije letenja i sve veći dronovi koji dospijevaju u ruke korisnika – natjerat će korisnike da se uhvate u koštac s time. Stvari oko registracije dronova trenutno su prilično jednostavne i za takvo što treba vam doslovno manje od sat vremena. Sve je više onih koji se odlučuju na taj potez jer time usklađuju svoje letačke ambicije s pravilima zakona – te izbjegavaju dobivanje kazni. U SAD-u i nekim drugim razvijenim državama registracija dronova i polaganje ispita za pilota – postale su sasvim uobičajene stvari. Podaci pokazuju kako oko 200.000 Amerikanaca ima registrirane dronove kod Federal Aviation Administration of America.

Unatoč velikom broju registriranih dronova i na tržištu SAD-a vlada još uvijek poprilični kaos pa je veliki broj dronova tamo još uvijek neregistriran. Podaci trgovina u kojima se prodaju dronovi pokazuju kako je u tom periodu prodano više od 400.000 dronova, što znači da je više od polovice dronova još uvijek bez registracije. Takvi neregistrirani dronovi mnogima su trn u oku jer se vlasnici tih dronova nešto teže otkrivaju pa samim time mogu raditi više nedaća na raznim mjestima. Ipak, teži se ka tome da svi vlasnici dronova što jednostavnije i jeftinije mogu registrirati svoje dronove – čime bi se uveo kakav-takav red na tržište. Bilo kako bilo, Amerikanci su očito ‘zaluđeni’ dronovima i nacija su koja ima najviše dronova u upotrebi.

 

Zaključak

Prilično je izvjesno da će popularnost dronova i dalje rasti i iz dana u dan imat ćemo sve više amaterskih, ali i profesionalnih pilota dronova. Sve to potaknuti će dodatno smanjenje cijena, a desiti će se i sve veća prilagodljivost dronova potrebama određenih tipova korisnika.

Nadamo se kako su vam zanimljive činjenice koje smo nabrojali iznad bile od koristi i kako ste ponešto naučili u ovome članku. Dakako, ovo je samo drugi dio članka, a želite li saznati preostalih 7 zanimljivih činjenica o dronovima – svakako pročitajte prvi dio članka.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular