ASRock je prošle godine predstavio Phantom Gaming liniju proizvoda kao agresivnu alternativu svojim postojećim Taichi liniji matičnih ploča. Obitelj Phantom Gaming pokriva širok raspon komponenti, od matičnih ploča pa sve do kućišta. U segmentu matičnih ploča, prva iteracija Phantom Gaminga dijelila je većinu dizajna i dijelova s već popularnim i nagrađivanim Taichi pločama. Iako to nije nužno loša stvar, ASRock sada mijena izgled Phantom Gaming serije kako bi se bolje razlikovale ove dvije linije proizvoda. ASRock Z390 Phantom Gaming X predstavlja novi high end model u ovoj Phantom Gaming liniji matičnih ploča.
Postoji nekoliko značajki kod ASRockZ390 Phantom Gaming X ploča. Prvo, nalazimo 14-fazni VRM, drugo, ASRock Z390 Phantom Gaming X dolazi s novim dizajnom koji uključuje raskošno RGB osvjetljenje i metalnu stražnju ploču . ASRock Z390 Phantom Gaming X je sa 2.5 Gb LAN podrškom, i uz podršku za najnoviji Wi-Fi 6 (802.11ax) standard. Time je jedna od prvih matičnih ploča na tržištu sa podrškom za Wi-Fi 6 i savršeno se uklapa u temu Phantom Gaminga.
Dizajn
Za razliku od Phantom Gaminga 9 iz prošle godine, novi ASRock Z390 Phantom Gaming X ne posuđuje nikakve vizualne elemente iz linije Taichi ploče. ASRock Z390 Phantom Gaming X se vrlo bllisko uklapa s nedavno izdanim Phantom gaming 7.
Stražnji dio ASRock Z390 Phantom Gaming X slične je crne boje, ali ne toliko prazan jer veliki metalni držač zauzima više od polovice stražnjeg dijela ploče. ASRock je postavio nekoliko kontrolera na poleđini ove ploče, kao i za LAN od 2.5 Gb/s.
Postoje tri M.2 utora na ASRock Z390 Phantom Gaming X-u; jedan iznad prvog PCIe x16 utora, a drugi između drugog i trećeg PCIe x16 utora. Sva tri (osim chipseta) dijele jedan monolitni hladnjak. Napomenimo da kvaliteta izrade kao i završna obrada hladnjaka izgledaju fantastično. Torx vijci su zanimljiv novitet, iako bih volio da su korišteni u cijeloj ploči, a ne samo za tri M.2 vijka hladnjaka.
ASRock Z390 Phantom Gaming X nudi tri PCI Express 3.0 x16 slota, upakiranih u čeličnom oklopu, kao i dva PCI Express 3.0 x1 utora. Ploča ima ukupno osam SATA 6 Gb/s porta, a svi su pod kutom od 90 stupnjeva. Šest portova pokreće Z390 čipset, dok su posljednja dva priključena na ASMedia ASM1061 kontroler. Za umrežavanje se brinu Intel I2119V i Intel I211AT, a Dragon RTL8125AG od Realteka daje 2,5 g LAN (crveni port), dok Wi-Fi 6 omogućuje Intel 802.11ax modul.
BIOS na ASRock Z390 Phantom Gamingu X je jednostavan i sveobuhvatan. Ovaj BIOS je u biti isti kao i na Taichi liniji, ali sa promjenim skinom koji odgovara Phantom Gaming liniji. Osnovna stranica nudi mnogo informacija i funkcionalnosti, dok napredni dio postaje sadrži mnoštvo menija za dodatne naprednije funkcije. OC Tweaker je posebno dobro organiziran i učinkovit.
Iako ne mogu tvrditi da je to najbolji BIOS u industriji, organizacijska struktura čini ga jednim od mojih omiljenih za korištenje. Moj jedini prigovor na ovaj BIOS je da navigacija mišem ponekad malo zastajkuje, dok je unos s tipkovnice bio vrlo brz. Spomenimo da putem BIOSA možemo pristupiti i kontroli ventilatora na ASRocku Z390 Phantom Gaming X ploči.
Overclocking
ASRock je ovaj put dao prioritet smanjenju napona kod ASRock Z390 Phantom Gaming X ploče, što je rezultiralo smanjenjem snage od 16W pri istoj brzini i naponu takta. Osobno, ja bih radije da high-end ploče kao što je ova budu liberalnije s trenutnim izlazom. Većina nas koji overclockiramo, ne brinemo se previše zbog našeg računa za struju, već za stabilne taktove.
Prikaz kodova na ASRock Z390 Phantom Gaming X ploči je dobro postavljen za jednostavnu dijagnostiku problema, na dnu ploče, ispod M2 hladnjaka. ASRock je uključio Hyper BCLK za one koji žele iskoristiti sve opcije hardcore BCLK overclockinga.
Kada je u pitanju stabilnost memorijskog clocka, ASRock Z390 Phantom Gaming X je obavio prilično dobar posao. XMP je bio savršeno stabilan i uspio sam dobiti do 4000 MHz. Dobiveni rezultat uopće nije loše, i drago mi je što vidim da se to prenosi iz Phantom Gaminga 7 sustava.
- 2x Antenna ports
- 1x HDMI port
- 1x DisplayPort 1.2
- 1x PS/2 keyboard and mouse combo connector
- 4x USB 3.1 Gen1 Type-A ports
- 1x USB 3.1 Gen2 Type-A ports
- 1x USB 3.1 Gen2 Type-C port
- 3x RJ-45 LAN ports
- 1x Optical SPDIF out port
- 5x 3.5 mm audio jacks
Zaključak
ASRock Z390 Phantom Gaming X je izvrstan novi flagship model matične ploče u ASRock Phantome Gaming liniji, s odličnim izgledom i vrhunskom kvalitetom izrade. RGB implementacija dodatno čini ploču atraktivnijom za svakog ljubitelja gaming hardvera. Zapravo postoje tri RGB LED zaglavlja za proširenje, uključujući i jedno samo RGB zaglavlje.
Što se tiče performansi, stabilnost memorije bila je prilično dobra; lijepo je vidjeti da ASRock još uvijek daje prednost performansama i kompatibilnosti s njihovim pločama. Overclocking CPU-a je prošao dobro, a sučelje ima mnogo postavki ugrađenih u ove ploče kako bi zadržao čak i najzahtjevnije entuzijaste, uključujući i ispravno pregrađeni VRM s maksimalnom izlaznom snagom od 600A. Kod našeg testiranja, nikakva zlouporaba ne bi mogla dovesti Vcore VRM u blizinu termalnih ograničenja, čak i da su ventilatori isključeni.
ASRock već tradicionalno pruža vrhunske LAN veze po relativno niskoj cijeni, a dobro je vidjeti da se brand proširuje i na ovaj novi Phantom Gaming 2.5 Gigabit LAN. Ne samo to, već je ASRock Z390 Phantom Gaming X jedan od prvih proizvoda na tržištu s podrškom za novi WiFi 6 standard, što je značajan iskorak u odnosu na prethodne generacije WiFi-ja .
Dok su WiFi 6 pristupne točke u ovom trenutku rijetke, neće proći puno vremena prije nego novi standard postane reovna značajka kod visoke klase matičnih ploča. ASRock Z390 Phantom Gaming X dolazi s cijenom od oko 2.000kn, što je malo poveća cijena za Z390 ploču. To je oko 700kn više od ASRock Z390 Phantom Gaminga 7, koji dijeli mnoge iste značajke.
Vrhunske značajke poput velike metalne ploče, monolitnog M.2 hladnjaka, i dodatne VRM faze svakako utječu na konačnu cijenu proizvoda, ali mislim da veliki dio povećanja troškova proizlazi iz uključivanja WiFi 6 značajke u ovu ploču. Nova tehnologija joč uvijek nije uobičajena pa samim time ni jeftina, a ruku na srce nije niti nužna značajka koja je potrebna svakome.
Ako ste strastveni gamer ili kreator sadržaja koji se čitavo vrijeme oslanja na WiFi, tada bi se potrošnja dodatnog novca na ASRock Z390 Phantom Gaming X mogla pokazati dobrim dugoročnim ulaganjem i sasvim opravdana investicija. Visoka kvaliteta izrade uz premium dizajn ova ploča će razveseliti svakog strastvenog gejmera.
Specifikacija:
CPU Support: | Intel Core 9000 series and 8th Gen Intel Core |
---|---|
Power Design: | CPU Power: 14 phase Memory Power: 2 phase |
Chipset: | Intel Z390 |
Integrated Graphics: | Dependent on installed CPU |
Memory: | 4x DIMM, Support Dual Channel DDR4-4266+(OC) MHz |
BIOS: | Dual AMI UEFI BIOS |
Expansion Slots: | 3x PCIe 3.0 x16 slots (x16/x0/x0 or x8/x8/x0 or x8/x4/x4) 2x PCIe 3.0 x1 slots |
Storage: | 8x SATA 6 Gb/s port 3x M.2 port (SATA3/PCIe 3.0 x4) |
Networking: | 1x Intel I219V 1x Intel I211AT 1x Dragon RTL8125AG 1x Intel 802.11ax (WiFi 6) |
Rear Ports: | 2x Antenna ports 1x HDMI port 1x Optical SPDIF out port 2x LAN (RJ45) ports 1x USB 3.1 (Gen2) Type-C port 3x USB 3.1 (Gen2) Type-A port 4x USB 3.1 (Gen1) ports 1x DisplayPort 1.2 5x 3.5 mm Audio jacks 1x PS/2 Mouse/Keyboard combo port |
Audio: | 1x Realtek ALC1220 Codec |
Fan Headers: | 8x 4-pin |
Form Factor: | ATX Form Factor: 12.0 in x 9.6 in, 30.5 cm x 24.4 cm |
Exclusive Features: |
|
Piše: D.Z.