PočetnaHardverKomponenteStigla je NVIDIA RTX 3050 – što očekivati?

Stigla je NVIDIA RTX 3050 – što očekivati?


Za početak, možemo očekivati da ju nećemo moći nabaviti jer je na većini mjesta gdje je bila dostupna – već rasprodana. Ako ju i uspijemo negdje pronaći, moramo biti spremni platiti puno veću, najčešće preprodavačku cijenu. To je jednostavno realnost u kojoj trenutno živimo. Oni sretnici koji je se uspiju domoći, primijetit će izniman pozitivan pomak u performansama od prethodne generacije.

RTX 3050 je standarno bazirana na NVIDIA Ampere platformi, kao i ostatak 3000 serije. Međutim, dodana su značajna poboljšanja u odnosu na Turing jezgru prošle generacije – ovo je prva kartica xx50 serije sa punim RTX svojstvima. To ukratko znači da kartica sa RT i Tensor jezgrama ima opcije kao što su „ray tracing“ i DLSS (Deep Learning Super Sampling), od kojih će potonji biti puno zanimljiviji u smislu performansi.

gigabyte RTX 3050

Uz već navedeno, vrijedi istaknuti veći broj streaming procesora i povećanje broja CUDA jezgri svakog od tih procesora na 2560, za razliku od 892 koje je imala GTX 1650 kartica. VRAM je podignut na 8GB GDDR6. To bi trebalo rezultirati značajnim napretkom u performansama – čak 70% u odnosu na GTX 1650, naravno, ako promatramo samo te dvije kartice bez ostatka ponude i omjera cijena. Uz povećanje broja streaming procesora dolazi i veća potrošnja energije, iako ne drastična – 130W TGP, za razliku od 75W kod GTX 1650.

Kako sam spomenuo ranije, kod ovog modela po prvi puta se susrećemo s „ray tracing“ tehnologijom na XX50 grafičkim karticama i s još pregršt dobrih „featurea“ – DLSS, niske radne temperature itd., međutim tu je i okvirna početna cijena od 250 dolara (pričamo o cijenama u Sjedinjenim Državama), što ovu grafičku karticu u startu čini skoro pa dvostruko skupljom nego što je bila usporediva kartica prethodne generacije, a kada se na to nadodaju problemi s opskrbom, nestašica silicija i povećanje cijena kod preprodavača, za očekivati je da će se cijene kretati u rangu od 400 dolara i to za „najjeftinije“ modele. Sve to u konačnici daje naslutiti da će oni koji sebi žele složiti „budget“ računalo za igranje ipak morati sačekati bolja vremena ili se okrenuti polovnim opcijama.

Za one koji nisu entuzijastični oko ideje kupnje polovnih računalnih dijelova, kakav sam i sam, najbolja opcija je okrenuti se konzolama. Tu je računica prilično jednostavna – ukoliko pokušavate složiti nekakvu prihvatljivu konfiguraciju za koju vam ne treba nenamjenski kredit, a koja može pokrenuti većinu igrica koje vas zanimaju, s današnjim cijenama komponenti treba vam duplo više novca nego što bi izdvojili za igraću konzolu kao što je PS5 ili Xbox Series X.

Streaming servisi također nisu loša opcija ukoliko je internetska veza dobra. Kada kažem dobra, mislim jako dobra. Službene upute za GeForce Now iz NVIDIA-e navode da je potrebna brzina od 15MBPS za igranje u 720p rezoluciji, odnosno 25MBPS za 1080p pri 60 frameova u sekundi. U stvarnosti bi zbog raznih faktora to trebalo biti puno više, nekih 50MBPS kao minimalna brzina za fluidno iskustvo. Isto tako, za takvu vrstu igre nije potrebno posjedovati moćno računalo, može se pokrenuti s nekakvim dual-core procesorom i 4GB radne memorije.

No,  vratimo se na temu ovog članka. Znači li ova kartica kraj jeftinijih opcija i kada će se opet kao nekada moći složiti dobro „budget“ gaming računalo? Teško je smisliti odgovor koji nije pesimističan i to s dobrim razlogom. Susrećemo se sa stalnim povećanjem cijena grafičkih kartica još od 2018. godine. AMD, koji je nekada bio „go to“ odabir za izvrstan i pristupačan hardver,  napustio je taj segment tržišta, kako sa procesorima tako i s grafikom.

Također, NVIDIA je još od izbacivanja Turing arhitekture u stalnom porastu cijena. Međutim, ljudi i dalje kupuju njihove proizvode i kompanije to vide. Teško je za povjerovati da će i nakon krize s nabavama i nestašicama kompanije odlučiti vratiti cijene na staro iz jednostavnog razloga – grafičke kartice se i dalje dobro prodaju, bez obzira na visoke cijene i sve popratne okolnosti.

Izbor je i uvijek će biti na vama. Ukoliko se odlučite na kupnju NVIDIA RTX 3050 grafičke kartice, jedno je sigurno – dobiti ćete sposobnu i (relativno) povoljnu grafičku karticu s kojom ćete moći pokrenuti skoro pa sve igrice koje posjedujete, bez značajnog žrtvovanja performansi.

 

Piše: Niko Barbarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular