PočetnaHardverKomponenteSapphire Radeon R9 290 Tri-X

Sapphire Radeon R9 290 Tri-X


Sapphireova verzija Radeona R9 290 donosi masivan rashladni sustav koji konačno omogućava da se vrući Hawaii čip ohladi na adekvatan način. Sve skupa se pozitivno odrazilo na ukupne performanse i potrošnju energije, pa ova kartica spada u uzak krug najpoželjnijih na tržištu

AMD-ovim partnerima nije dugo trebalo da od referentnih R9 290 modela predstavljenih u prvim danima studenog prošle godine krenu naprijed i predstave modele iz vlastitog razvoja. Sapphire je to napravio među prvima i rezultat je danas pred nama u boliku Tri-X modela sa specifičnim rashladnim sistemom i tvornički podignutim taktovima.

Piše: Krešimir Matanović

Ohladimo Hawaii!

U prošlom smo broju testirali po izgledu vrlo sličnu R9 280X Toxic karticu koja je najjača Sapphireova 280X, a njen je rashladni sistem u vrlo sličan ovome na 290 Tri-X. Sapphireova 290 Tri-X ima tiskanu pločicu dugu malo preko 26.5 cm, a hladnjak, tj. njegov plastični pokrov, na to još dodaje otprilike četiri centimetra. Sam hladnjak se sastoji od dva dijela, tj. dva seta aluminijskih rebara kroz koje prolazi pet bakrenih toplovodnih cijevi (tri promjera 8 mm i dvije promjera 6 mm). Sve cijevi završavaju u dugačkoj aluminijskoj bazi koja se proseže i preko grafičkog procesora i preko memorijskih čipova, te preko naponske jedinice. Na vrhu svega se nalaze tri 90 mm ventilatora na svojim plastičnim nosačima, koji efikasno i s ne previše buke (izmjereno od 40dB pa do 46dB pri 1.500 – 2.000 okretaja u minuti), odvode toplinu sa hladnjaka.

Ispod rashladnog sistema nalazi se grafički procesor Hawai Pro GCN v1.1. arhitekture napravljen u poznatom 28 nm proizvodnom procesu od strane Globalfoundriesa. Hawaii Pro procesor posjeduje impresivnih 6.3 milijarde tranzistora na površini od 438 kvadratnih milimetara, koji sačinjavaju 40 Compute jedinica koje u 160 SIMD-ova sadrže 2.560 stream procesora.

Tri-X

Na ovoj Tri-X kartici GPU radi na okruglih 1 GHz što je za oko 5.5% više nego na referentnom modelu. To je rezultiralo povećanjem compute performansi na oko 5.17 TFLOPS-a, pixel fillrate-a na 64 Gpixela u sekundi, i texel fillrate-a na 160 GTexela/s. Oko grafičkog procesora razmješteno je ukupno 4 GB GDDR5 memorije koja radi na efektivnih 5.2 Gbps (1300 MHz). Komunikacija sa grafičkim procesorom se odvija putem 512-bitne sabirnice, a maksimalna teoretska propusnost iznosi 338.2 GB/s.

Naponska jedinica zadužena za isporuku dovoljne količine energije je šest fazna, a kartica osim preko PCIe utora (75W), još 75 vata dobiva preko 6-pinskog PCIe konektora, te 150W preko 8-pinskog. Na vrhu kartice još se nalazi i prekidač za izbor aktivnog BIOS-a. Tvornički su BIOS-i identični, pa korisnik sam može snimiti „custom“ BIOS za potrebe ekstremnog overclockinga ili sličnih aktivnosti. Kartica donosi i podršku za bridgeless CrossFire tehnologiju koja se zasniva na hardverskom DMA mehanizmu koji dozvoljava direktnu komunikaciju između GPU cjevovoda preko PCI Express sabirnice. Power Tune je doživio izmjene pa se na ovoj kartici nalazi Serial VID (SVI2) VR kontroler koji dozvoljava 6.25mV granulaciju napona u 255 koraka između 0 i 1.55V, a donosi i dediciranu telemetrijsku liniju sa praćenjem napona i struje (40kHz uzorkovanje), uz 20Mbps propusnost. Referentna kartica ima radnu temperaturu grafičkog procesora od oko 95°C, no kod ovoga modela će ona ipak biti niža zbog efikasnijeg rashladnog sistema otvorenog tipa.

Sa softverske strane novi čip podržava DirectX 11.2 API koji otkriva AMD PR teksture (partially resident), i donosi hardverski upravljanu virtualnu memoriju za GPU. Tu je i TrueAudio tehnologija koja donosi potpuno programabilne audio cjevovode, što će omogućiti kreatorima igara sasvim nove mogućnosti kada su zvučni efekti u pitanju.

Brža, hladnija, efikasnija

Sapphireova je kartica kao što smo vidjeli po testovima nešto brža od AMD-ove referentne R9 290, a u pojedinim naslovima dostiže i 290X, te pri maksimalnim opterećenjima ni najmanje ne spušta radni takt GPU-a. Tajna dakako leži u dobrom rashladnom sistemu, nižem zagrijavanju i nižoj potrošnji energije. Dok smo kod referentne 290 izmjerili i blizu 500W potrošnju cjelokupnog sistema, s ovom je karticom sistem trošio oko 470W. Ista je stvar i sa temperaturom – 95°C kod referentne zamijenilo je samo 70°C kod Tri-X. Zbog ovoga ima odličan overclocking potencijal i izvrstam porast performansi. Tako smo uz pomoć Sapphirove TriXX aplikacije GPU uspjeli podići na 1140MHz, a memoriju na čak 1500MHz (6.0 Gbps efektivno). Pri tome smo izmjerili porast performansi od oko 8-10% što je dosta za model iz visoke klase.

Na domaćem je tržištu ova Tri-X kartica samo u prosjeku 150 – 200 kuna skuplja od referentnih modela, a kao što smo vidjeli donosi malo veće performanse, znatno veći OC potencijal, ali i znatno nižu potrošnju i zagrijavanje. Zbog svega toga svakako zaslužuje našu preporuku.

SPECIFIKACIJE

PCI-E 3.0, podrška za DX 11 i OpenGL 4.3, grafički procesor Radeon R9 290, 2560 stream procesora, radni takt grafičkog procesora 1000 MHz, 512-bitna memorijska sabirnica, 4 GB GDDR5 memorije radnog takta 1300 MHz, priključci: 2x DVI/ HDMI/ DisplayPort, jedan 8-pinski i jedan 6-pinski dodatni naponski priključak

USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.sapphiretech.com

CIJENA
3199 kn

ZA
performanse, kvaliteta izrade, OC potencijal, omjer cijene i performansi, smanjena potrošnja i zagrijavanje u odnosu na referentni model

PROTIV
visoka potrošnja energije

OCJENA
5/5 (Preporuka)


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular