PočetnaHardverKomponenteRabljeni dijelovi računala – koje se preporuča kupiti, a koje je potrebno...

Rabljeni dijelovi računala – koje se preporuča kupiti, a koje je potrebno izbjegavati? – prvi dio


Dijelovi računala koje je netko koristio uvijek je moguće nabaviti i oni mogu predstavljati izvrstan način uštede novca. Mnogi korisnici će umjesto kupnje novog dijela najprije provjeriti što se nudi od rabljenih na tržištu pa će za manje novca dobiti gotovo iste funkcije kao što bi dobili prilikom kupnje novog proizvoda.

Kupnja određenih dijelova računala koji su rabljeni može biti dobra ideja, ali za neke bi isto trebalo izbjegavati. Ovdje se radi o specifičnostima na koje treba obratiti pozornost pa u nastavku pročitajte koje su preporuke za kupnju.

 

Kako kupovati rabljene dijelove računala?

Za početak možemo navesti nekoliko općenitih pravila kada kupujemo rabljene dijelove računala online. Ovo je nužno jer se na internetu može naći na tisuće dostupnih proizvoda i prije bilo kakvih konkretnih provjera važno je uputiti korisnike na pojedine predradnje.

Prvo što je potrebno učiniti je provjera reputacije prodavatelja te u kolikoj je mjeri testiran rabljeni dio računala koji nas zanima. Zaista se trebate uvjeriti da je prodavatelj pouzdan te da postoje pozitivne recenzije o njegovom poslovanju. Pogotovo su važne recenzije proizvoda jer one prikazuju mišljenje ranijih kupaca, a dostupne informacije o testiranju rabljenih proizvoda te detaljni opisi njihovih stanja mogu dodatno potvrditi kako se radi o ozbiljnom i transparentnom prodavatelju.

Kada provjeravate rabljeni proizvod, najprije obratite pozornost na to koliko je bio korišten i za koje potrebe. U slučaju dijelova kao što su rabljeni procesori, RAM memorije ili grafičke kartice lako se događa da su posebno istrošeni ako ih se koristilo u zahtjevnim uvjetima kao što su situacije s overclockingom, pregrijavanjem ili korištenjem za rudarenje kriptovaluta. Ovakve informacije ne možete uvijek dobiti, ali bi mogli postaviti dodatne upite kako bi došli do njih.

Također bi trebali provjeriti ako je rabljeni dio računala koji vas zanima eventualno još pokriven s proizvođačevom garancijom. Ako je dio star nekoliko godina, to se vjerojatno neće dogoditi, no relativno noviji proizvod mogao bi još uvijek imati garanciju. U slučaju da ne postoji proizvođačeva garancija, provjerite ako prodavatelj nudi istu ili je možda omogućio povrat proizvoda unutar određenog roka.

Još jedna provjera koja se preporuča je da na internetu potražite informaciju o prosječnoj cijeni rabljenog dijela računala koji vas zanima. Ovo će vam pomoći da utvrdite ako je njegova cijena razumna u odnosu na stanje i vrijeme korištenja. Prevelike cijene značit će da to baš i nije najbolja ponuda, dok će preniske cijene potencijalno ukazivati na neki dublji problem sa samim rabljenim dijelom.

Za kraj obratite pozornost i na samu transakciju nakon odluke o kupnji rabljenog dijela. Koristite sigurne platforme za plaćanje poput PayPala i nikad nemojte prodavateljima davati povjerljive informacije vezane uz bankovni račun.

U nastavku ćemo ukratko opisati specifičnosti pojedinih rabljenih dijelova računala.

AMD-Ryzen-7-CPU

Treba li kupiti rabljeni procesor?

Može se reći kako su korišteni procesori u pravilu dobra i sigurna kupnja. Na tržištu se mogu naći sjajne ponude rabljenih procesora koji spadaju u viši rang pa se na njima mogu napraviti znatne uštede. Jedino što je prethodno potrebno provjeriti je da procesor odgovara matičnoj ploči koju koristite.

Primjerice, u slučaju starijih AMD-ovih Ryzen procesora može se reći da su prilično sigurni za provjeru pošto su koristili AM4 socket (procesorski utor/ležište) od 2016. do 2022. Naravno, kompatibilnost chipseta uvijek može biti problem pa to svakako treba uzeti u obzir.

Intelovi procesori su u ovoj domeni nešto problematičniji pošto tvrtka mnogo češće mijenja sockete.

Vrlo je važno da se prethodno pretraži o kojoj se vrsti socketa na matičnoj ploči radi i također se mora osigurati da je vaš BIOS u potpunosti ažuriran. Zadnji korak je odabir procesora koji odgovara postojećim komponentama.

Bezobzira na to koji ste rabljeni procesor odlučili kupiti, pobrinite se da se tijekom svog životnog vijeka nije koristio za overclocking. U informacijama o samom proizvodu trebao bi biti naveden ovaj podatak, no ako nije morat ćete izravni upit postaviti prodavatelju.

RAM-motherboard

Treba li kupiti rabljenu RAM memoriju?

Kupnja rabljene RAM memorije također se može preporučiti. Za razliku od procesora gdje je nešto složenija situacija, kod RAM memorije samo je potrebno provjeriti vrstu RAM-a na matičnoj ploči (DDR3, DDR4, DDR 5).

Ono što bi trebalo biti slično kao i kod procesora je nužnost provjere potencijalnog overclockinga ili pregrijavanja koje je RAM memorija mogla doživjeti, no ovaj dio računala često se smatra jednim od najsigurnijih pa će u većini slučajeva ispravno raditi.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular