Jednom davno procesor je bio najvažnija komponenta na svakome računalu. Procesor je bio ”odgovoran” za gotovo sve ono što se odvijalo na i unutar računala, bez obzira na to imali li vi kućno računalo koje ste koristili za svakodnevne zadatke i upotrebu ili poslovno, uredsko računalo koje je bilo namijenjeno za ”office” zadatke. Procesor je bio ”alfa i omega” svakog računala.
Danas je situacija dosta drugačija. Iako i danas procesor ima vrlo važnu ulogu u radu i obrađivanju podataka računala, danas se velik broj računala sklapa, a njihove komponente se osmišljavaju u skladu s novim, sve više rastućim potrebama tržišta, a to je gaming. U isto vrijeme, prostor koji je postojao u vezi performansi između najboljih i najkvalitetnijih procesora i onih koji su ”OK” se sve više i više smanjuje, s time da se to isto ne može reći i za cijene.
Za računala ovo su zapravo odlične vijesti jer velika većina korisnika za svoj rad, čak i ako se taj ”rad” odnosi na igranje igara, ne treba neki super-skupi procesor. Procesor osrednje brzine i procesorske moći će biti sasvim dovoljan za veliku većinu zadataka i za pokretanje kao i igranje velike većine najnovijih igara.
Danas je raspon procesora koji na tržištu postoji i koji je na tržište izbačen od strane Intela i AMD-a vrlo raznolik. Ove godine AMD je na tržište izbacio dvije nove platforme, socket AM4 za svoje Ryzen 7, Ryzen 5 i Ryzen 3 procesore kao i socket TR4 za svoju Threadripper liniju.
Kod Intela je stvar slična. Nakon puštanja u prodaju Kaby Lake serije procesora na početku ove godine, Intel se odlučio na nadogradnju sa X299 i LGA2066 za Skylake X seriju procesora, od kojih su možda najnaglašeniji modeli i9-7900X sa deset jezgri i zvijer od osamnaest jezgri čak 36 threadova- Core i9-7980 XE, s time da sam siguran da će većini gamera biti sasvim OK procesorikao što su i7-8700K i i5-8400.
Jeste li vi jedan od korisnika koji svake godine ili kako već nove serije izlaze, nadograđuje svoje procesore ili i vi imate procesor koji je već nekoliko godina ”star”, ali zato bez ikakvih problema ”vrti” i najnovije naslove? Ovo je nešto što ovisi od korisnika do korisnika. Ipak, ako kupujete ili ste razmišljali o kupovini novog procesora, ili pak novog računala koji bi onda u sebi trebao imati novi procesor, dobro je ”prosurfati” internetom i vidjeti što se sve nudi i po kakvim cijenama.
Zapamtite – za odlično gaming iskustvo vam ne treba najskuplji procesor na tržištu. Koji procesor(i) vam onda trebaju pitate se? U tome ćemo vam pomoći mi. U nastavku stižu najbolji gaming procesori za mjesec studeni, tako da ako tražite novi i kvalitetan procesor za gaming i niste sigurni koji odabrati – mi ćemo vam u tome pomoći.
Najbolji ”all around” gaming procesor za ovaj mjesec – Intel Core i5-8400
Prednosti:
- Šest jezgri je više nego dovoljno čak i za najzahtjevnije igre danas
- Bolji način hlađenja, sve u svemu jako isplativo ulaganje, s obzirom na ono što procesor nudi
Nedostaci:
- Potencijal overclockanja je zanemariv
- Nema Hyper-Threading ili SMT
AMD i njegova serija Ryzen procesora natjerala je Intel da zakorači u ring i da se uključi u borbu. Stari Intelov i5 procesor više se ne može nositi sa AMD-ovim Ryzenom koji sa šest jezgri i 12 threadova po cijeni od oko 1200 kuna kroči ka poziciji pobjednika.
Iz tog razloga Intel je u borbu ubacio svoj Coffee Lake i5-8400, procesor sa šest jezgri i radnim taktom od 3.8/4.0 GHz. Boost od 50 % u pogledu jezgri i radnog takta znači da je i5-8400 idealno rješenje za sve one igrače koji traže odličan gamerski procesor koji je i nov (što znači da sadrži najnoviju Intelovu tehnologiju), ali opet nije toliko skup kao neki drugi procesori iz najnovije, pa čak i iz starijih Intelovih serija.
Jedini nedostaci kod ovog i5 procesora (osim toga što nema Hyper Threading) jest taj što će kupovina ovoga zahtjevati i kupovinu nove matične ploče kao i chipseta (Coffee Lake serija ne odgovara na Z370 matične ploče). Sve u svemu, dosta dobar gaming procesor koji osim za igranje najnovijih igara će savršeno dobro poslužiti za manje-više sve ono što radite na svom računalu.
Specifikacije Intel Core i5-8400:
- 6 jezgri
- Hyper-Threading – ne
- Osnovni radni takt – 3.8 GHz
- Turbo Clock – 4.0 GHz
- L3 cache memorija- 9 MB
- Potrošnja struje – 65W
- PCle 3.0 linija- 16
- Cijena – oko 180 američkih dolara
Najbolji ”budget” procesor za ovaj mjesec – Intel Pentium G4560
Prednosti:
- I dalje jako dobar procesor za novije igre
- Ista platforma kao i ona kod sedme generacije Intelovih Core i5 i i7 procesora
Nedostaci:
- Nema podršku za overclockanje prilikom Turbo moda
- Ne može se nadograditi na novi Coffee Lake
- Samo dvije jezgre, s time da Hyper-Threading jako pomaže
Intel Pentium G4560 je idealan procesor za sve one koji žele igrati igre, ali ne ”pate” za time da igraju najnovije naslove, ili ako ih već igraju, da ti naslovi budu na visokim detaljima i rezolucijama. Isto tako ono oko čega treba voditi računa prilikom kupovine ovog modela procesora jest to da je za njega najprikladnija neka slabija grafička kartica.
Razlog zbog kojeg je ovaj procesor odabran kao najbolji ”budget” gamerski procesor za ovaj mjesec jest najviše zbog- cijene. Da, tu je i Intelov i3-8100 četverojezgreni, samo što je taj procesor i oko 300 kuna skuplji (i Ryzen 3 je isto tako skuplji). Ako želite adekvatan gamerski procesor sve dok se ne pojavi Coffee Lake verzija Pentium procesora onda je ovo model na koji treba baciti oko.
S radnim taktom od 3.5 GHz i Hyper-Threading mogućnošću, Intel Pentium G4560 je jedan od najjeftinijih (ako ne i najjeftiniji) Intelov procesor na tržištu koji ima Hyper-Threading mogućnost. Sve u svemu, ako tražite procesor koji će moći ”vrtjeti” najnovije igre na 30 fps-a i ne želite izdvajati velik novac, odaberite ovaj model.
Specifikacije Intel Pentium G4560:
- 2 jezgre
- Hyper-Threading – da
- Osnovni radni takt – 3.5 GHz
- Turbo Clock – N/A
- L3 cache memorija – 3 MB
- Potrošnja energije – 54W
- PCle 3.0 linija – 16
- Cijena – između 60 i 70 američkih dolara
Najbolji ”high-end” procesor za studeni za gaming i manje-više sve druge zadatke – Intel Core i9 – 7900X
Prednosti:
- Deset jezgri plus Hyper-Threading
- Može se overclockati
- Odličan za streaming kao i za multitasking
- Čak 44 PCle linije treće generacije za SLI i CF
Nedostaci:
- Troši puno struje, pogotovo kada se overclocka
- Velika većina igara i danas ne koristi više od četiri jezgre (tako da će ostalih šest biti neaktivno)
- Cijena je….tipično ”Intelovska”
Odabir nekog ”high-end” procesora za gaming može biti nešto što se može na trenutke činiti kao zaista težak posao. Intelov i7-8700K je još jedan procesor kojeg smo mogli staviti na popis. Ako ipak sklapate novo računalo, imate dovoljno novca i želite da se u vašem računalu nalazi procesor za kojeg ćete znati da se radi o odličnom, gamerskom procesoru, u tom slučaju je Skylake X serija na koju treba obratiti pozornost.
7900X model je podjednako odličan i za gaming kao i za ostale aktivnosti, što je jedan od glavnih razloga što smo i odlučili staviti ovaj model na popis najboljih gamerskih procesora za ovaj mjesec. Za modelom i7-8700K ne zaostaje puno, a i oko 15% je brži od najnovijeg Ryzen procesora.
Ako ćemo gledati samo gaming, onda je model Core i7-8700K svakako najbolji. Ipak, s obzirom da se ovdje radi o Intelu, ono na što se svakako treba obratiti pozornost jest ono za što je još procesor dobar osim za gaming. I tu je ono u čemu ovaj model prednjači – podjednaka kvaliteta i za igranje igara i za manje-više sve ostalo što želite raditi na računalu (uključujući streaming, u čemu se ovaj model možda i najviše ističe).
Ako vas pak malo više zanima video editiranje, CAD/CAM ili ostale ”profesionalne” aktivnosti kojima možete opteretiti svoj procesor, u tom slučaju je AMD Threadripper 1950X bolji izbor.
Specifikacije Intel Core i9 – 7900X:
- Jezgri – 10
- Hyper-Threading – da
- Osnovni radni takt – 3.3 GHz
- Turbo Clock svih jezgri – 4.0 GHz
- Maksimalan Turbo – 4.5 GHz
- L3 cache memorija – 13.75 MB
- Potrošnja struje – 140W
- PCle 3.0 linija – 44
- Cijena – između 830 i 980 dolara
Piše: A.M.