PočetnaHardverKomponenteKako napraviti stres test procesora?

Kako napraviti stres test procesora?


Uzmimo za primjer situaciju da ste kupili novi i moćni procesor i da ste za njega izdvojili znatna financijska sredstva kako bi vam pružio optimalno gejming iskustvo ili napredno radno iskustvo kod zahtjevnih zadataka.

Možda ste ga odmah odlučili izložiti overclockingu i vidjeti njegove granice, no pravi način da se to uradi je putem određenih aplikacija koje će dovesti vaš procesor do ekstrema (čak i onih nerealističnih) koji će pokazati kako on podnosi opterećenja.

Alati za primjenu stres testova na procesorima nisu samo dobri za provjeru njihove stabilnosti nakon postupka overclockinga, već ih možete koristiti i kao pomagalo za dijagnostiku potencijalnih grešaka kod procesora.

 

Uvodna riječ

Iako su stres testovi relativno sigurna procedura, trebali bi neke stvari uzeti u obzir.

Provođenje ovih testova morali bi izbjegavati u dužim vremenskim periodima od nekoliko sati jer se napon kod procesora može znatno podići i tako napraviti oštećenje.

Također bi trebali izbjegavati korištenje ekstremnih modova u spomenutim aplikacijama jer oni mogu izložiti procesor nerealističnim i previše zahtjevnim opterećenjima koja se mogu negativno reflektirati, a pogotovo u situacijama kada procesor nema adekvatno hlađenje pa mu visoke temperature mogu nanijeti štetu tijekom testiranja.

Zadnji savjet je da obratite pozornost na brzinu radnog takta procesora i njegovu temperaturu tijekom stres testa. Ako procesor dosegne jako visoke temperature, može doći do smanjenja brzine radnog takta što zapravo poništava smisao overclockinga.

 

Kako napraviti stres test procesora putem Intel Burn Testa

Postoji mnogo alata koji omogućuju stres test procesora, no jedan od najboljih je svakako Intel Burn Test. Iako dio njegovog naziva sadrži riječ „Intel“, on na isti način može testirati i AMD-ove procesore. Najbolja stvar od svega je što je Intel Burn Test potpuno besplatan te ga bez problema mogu koristiti početnici i iskusni korisnici.

Kako napraviti stres test procesora putem Intel Burn Testa

Provođenje stres testa se kod Intel Burn Test aplikacija radi na sljedeći način:

  1. Ekstrahirajte zip mapu nakon što je preuzmete sa sljedeće poveznice.
  2. Pokrenite exe s administratorskim ovlastima.
  3. Podesite „stress level“, „number of threads“ i „torture test“ opcije i namjestite ih na odgovarajuće vrijednosti sukladno vašem procesoru.
  4. Dodatna mogućnost je da omogućite „Output results to results.log“ opciju ako želite zabilježiti broj testiranja koja ste tijekom overclockinga prošli.
  5. Kliknite na „Start“ gumb kako bi se započelo testiranje.

Za većinu korisnika preporučeno je da postave razinu stresa (stress level) na standardnu ili visoku s brojem testiranja (times to run) koji je zadržan na zadanoj vrijednosti od 10.

Prime95

Kako napraviti stres test procesora koristeći Prime95?

Ako biste htjeli stres test procesora napraviti na razini više, Prime95 aplikacija je sigurno vaš odabir jer pruža mogućnost isprobavanja najintenzivnijih modela opterećenja.

Početnicima u polju testiranja procesora ova se aplikacija nikako ne može preporučiti jer lako može doći do njihovog oštećenja ako nemate prethodno znanje.

Prime95 koristi se na sljedeći način:

  1. Preuzmite najnoviju verziju Prime95 aplikacije sa sljedeće poveznice.
  2. Ekstrahirajte zip mapu i pokrenite exe s administratorskim ovlastima.
  3. Unesite broj jezgri procesora te odaberite razinu opterećenja za stres test.
  4. Dodatna mogućnost je da odaberete „Custom“ mod gdje možete samostalno podesiti razinu opterećenja.
  5. Kliknite na „Ok“ gumb i čekajte da Prime95 odradi testiranje.

Koliko je stabilan vaš procesor?

Kad svoj procesor podvrgnete stres testu, moguće je da ćete doživjeti pad sustava. Plavi ekran smrti ovdje ne bi trebao biti veliki problem sve dok niste pretjerali u testiranju procesora koje ne bi smjelo trajati satima.

Ako vam se padovi sustava dogode u nekoliko navrata za redom, postavke za vaš procesor su prilično nestabilne i trebali bi smanjiti brzinu radnog takta.

U slučajevima kada vaš procesor prođe stres testove bez da mu je temperatura prešla 90 Celzijevih stupnjeva, možete biti zadovoljni jer to znači kako vaš sustav neće imati probleme s procesorom tijekom gejminga ili radnih zadataka na toj razni izvedbe.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular