Iako Intel Arc A750 možda nije donio ništa revolucionarno, pokazuje više nego što je dovoljno da korisnici mogu biti itekako optimistični u pogledu budućnosti Intelovih grafičkih kartica Arc. Intelova Arc A750 grafička kartica donosi poprilično solidne performanse za solidno gaming iskustvo na rezoluciji od 1080p, no nije bez svojih nedostataka.
Intel Arc A750 vjerojatno je jedina grafička kartica koju su mnogi možda željeli isprobati. Nakon testiranja može se zahvaliti da je Intel napravio poprilično dobar posao po pitanju kreiranja grafičke kartice sa zasebnom memorijom. No znači li to da je ovu grafičku karticu lako za preporučiti? Da i ne. I to je velika šteta.
Arc A750 koji sam testirao također izgleda dosta dobro, pogotovo u usporedbi s Nvidia-inim i AMD referentnim karticama, zahvaljujući svom mat crnom izgledu, suptilnom osvjetljenju i srebrnom rubu uz rub kartice. Izgledat će jako dobro i u kućištu, posebno za one koji ne žele da im računala izgledaju previše šareno i ukrašeno.
Što se tiče performansi, najviše me iznenadilo kako se Arc A750 nosio s modernim AAA igrama poput Cyberpunk 2077 igre. Ta igra je vrlo zahtjevna, pogotovo za jednu grafičku karticu koja se može svrstati u skupinu grafičkih kartica srednjeg razreda. Arc A750 se ipak nosio s ovom igrom mnogo bolje od RTX 3050, modelom s kojim se navodno natječe. Čak je u mnogim slučajevima nadmašio RTX 3060, stavljajući ga na pola puta između RTX 3060 i RTX 3060 Ti, što je vrlo impresivno. Treba reći da se Arc A750 uspijeva nositi jako dobro ne samo s ovom igrom, nego i općenito sa visokozahtjevnim zadacima, a košta manje od mnogih svojih konkurenata, što je definitivno veliki plus za ovaj model.
Rezultati mjerenja performansi
- 3DMark Firestrike: 31,330
- 3DMark Nightraid: 127,774
- 3DMark Speedway: 2,371
- 3DMark Port Royal: 6,667
- 3DMark Time Spy: 12,688
- 3DMark Firestrike Extreme: 14,606
- 3DMark Time Spy Extreme: 6,160
- 3DMark Firestrike Ultra: 6,608
- 3DMark Wildlife Extreme: 22,189
- 3DMark Wildlife Extreme Unlimited: 23,012
- PassMark 3D: 9,766
Stvar u vezi s Arc A750 je da stvari koje radi dobro, radi jako dobro, ali ona područja u kojima se muči, poput starijih DirectX 9 i DirectX 10 igara, odrađuje ne baš tako dobro, što je i najveći minus ovog modela grafičke kartice. Ništa ne otkriva probleme s Arc A750 više od njegovih sintetičkih rezultata performansi, koji u prosjeku nadmašuju RTX 3060, 23.924 u odnosu na 20.216. Ovdje treba uzeti u obzir i rezultate PassMark 3D mjerenja. Ovdje je Arc A750 postigao loših 9,766 u odnosu na RTX 3060 s 20,786 što je manjak od 10,000 bodova.
Slična je priča i kod igraćeg segmenta. Ovdje Arc A750 općenito nadmašuje svoje konkurentske kartice, čak i u segmentu RT-a ili Ray Tracinga, u kojem je Intel pridošlica iza naravno vrlo iskusnog predvodnika Nvidia-e i žestokog, vrlo odlučnog i vrlo potentnog AMD-a. Zapravo, kada igrate s uključenim mogućnostima Ray Tracinga pri rezoluciji od 1080p, Intel Arc A750 se po rezultatima svrstava odmah iza Nvidia-ine RTX 3060 8GB, točnije ostvaruje 37 fps-a u prosjeku u odnosu na model 3060, koji je postigao 44 fps-a.
Međutim, ako rezoluciju podignemo na 1440p i Intel Arc A750 zapravo radi bolje od RTX 3060 8GB: 33fps u prosjeku u odnosu na 3060s prosjek od 29 fps-a. Kada pokreće Intel XeSS i Nvidia DLSS, Arc A750 u prosjeku postiže oko 56 fps-a na maksimalnim postavkama s RT-om pri rezoluciji od 1080p, dok RX 6600 može prikupiti samo 46 fps-a u prosjeku.
Igranje na rezoluciji od 1080p
- Metro: Exodus: 47 fps
- F1 2022: 107 fps
- Total War: Warhammer III: 68 fps
- Cyberpunk 2077: 79 fps
- Returnal: 72 fps
To je mnogo niže od 77 sličica u sekundi koje bilježi na primjer RTX 3060, zahvaljujući DLSS-u, ali dobivanje otprilike 60 slika u sekundi s potpunim Ray Tracingom i maksimalnim postavkama pri 1080p jako je veliki uspjeh za prvu generaciju Intelove grafičke kartice s odvojenom memorijom. Arc A750 čak može se čak i natjecati s AMD Radeon RX 6650 XT u performansama Ray Tracinga s povećanjem rezolucije na 1440p, dobivajući prosječno 42 sličice u sekundi.
Kad bi samo ove performanse bile dosljedne u svakoj igri, tada ne bi bilo sumnje da je Intel Arc A750 definitivno jedna od najboljih cjenovno pristupačnih grafičkih kartica koje su dostupne na internetu. Ali upravo ta nedosljednost vuče ovu kartu prema dolje. Neke igrice, kao što je Tiny Tina’s Wonderland, neće čak ni raditi na Arc A750, a trebale bi. No koliko postoji igara koje su poput ove, koje bi trebale raditi na ovoj grafičkoj kartici, a ne rade? Na ovo je pitanje teško odgovoriti. No upravo je to najveći minus i nedostatak ovog modela: korisnik ne može znati koja će igra raditi, koja će raditi kako treba, a koja uopće neće raditi na ovoj grafičkoj kartici.
To je i razlog zašto je jako teško za preporučiti ovu grafičku karticu. Kada radi, radi odlično, čak i iznad prosjeka, što je veliki plus. No kada ne radi, a ne zna se koje igre neće raditi na njoj, onda je to jako loše. Jer normalno je da svaki korisnik želi da mu svaka igra radi na njegovom računalu, a ne da neka komponenta, pogotovo ne grafička kartica, stvara probleme. To jednostavno nije problem kod onih koji imaju AMD ili Nvidia grafičke kartice. Njihova izvedba može biti lošija od predviđenog nekoliko dana ili tjedana nakon što je igra izbačena na tržište, ali igra barem radi. Isto se ne može reći za A750. Hoćete li dati oko 270 eura za jednu ovakvu grafičku karticu ili ćete ipak odabrati neki AMD-ov ili Nvidia-in model, ovisi isključivo o vama.
U konačnici, za Intelov model Arc A750 može se reći da je projekt koji ima svojih prednosti, ali i puno nedostataka: grafička kartica pokazuje golem potencijal, ali nije toliko kvalitetan kako bi se nosio s AMD-ovim ili pak grafičkim karticama iz Nvidia-inog tabora. No to ne znači da stvari ovdje moraju stati. Nadamo se da će Intel naučiti na ovih greškama i da ćemo u budućnosti dobiti jednu vrlo dobru grafičku karticu s vlastitom memorijom, koja neće pokazivati ovakve nedostatke.
Kako se Intelovi upravljački programi poboljšavaju, mnogi od ovih problema mogli bi nestati, a Intel Arc A750 bi mogla ostvariti svoj puni potencijal i mogla bi postati fantastična grafička kartica, kakva i može i treba biti. Ako nemate problem s problemima koji dolaze s ovom grafičkom karticom, kupite ju. No možda bi bilo bolje malo pričekati, barem do Intelove sljedeće generacije kartica, Arc Battlemage, koja bi trebala izaći iduće godine.
Cijena od oko 270 eura postavlja Arc A750 na istu razinu cijene kao i Nvidia RTX 3050, ali definitivno nudi bolje performanse, što ovu grafičku karticu ipak čini boljom po pitanju vrijednosti, sve dok ste naravno spremni za kompromise u pogledu nekih igara.
Razlozi zašto kupiti ovu grafičku karticu
- Tražite cjenovno pristupačnu grafičku karticu. Kada se pogleda cijena i ono što ova grafička kartica nudi dok radi, može se lako zaključiti da s ovim modelom dobivate jednu dobru grafičku karticu za nižu cijenu.
- Ako vam je kod grafičke kartice važan izgled i dojam. Činjenica je da ova grafička kartica ima taj neki svoj izgled i da ostavlja poseban dojam kojeg niti jedna grafička kartica iz AMD-ovog i Nvidia-inog tabora ne ostavljaju. Ako vam je dojam jako važan kod grafičke kartice, u tom slučaju ovo može biti jedan od razloga zašto biste poželjeli kupiti ovaj model.
- Ako želite posjedovati grafičku karticu koja nudi vrlo dobre performanse s uključenim Ray Tracingom. Performanse na ovoj grafičkoj kartici općenito su dobre. Ovo vrijedi i za RT mogućnosti. Ako vam je to važno, u tom slučaju ovaj model svakako valja imati na umu.
Razlozi zašto ne kupiti ovu grafičku karticu
- Ako vas brinu pitanja povezana s kompatibilnosti. Nažalost, ova grafička kartica ne ponaša se idealno sa svakom igrom. Neke igre čak neće ni raditi na njoj, a naravno, svaki korisnik želi da svaka igra koju pokrene na svome računalu radi, pod uvjetom da su zadovoljeni uvjeti po pitanju radne memorije, procesora, i sl. Veliki nedostatak ovog modela grafičke kartice
Tehničke specifikacije Arc A750:
- GPU: DG2-512
- Broj tranzistora: 21,7 milijardi
- Potrošnja energije: 225 W
- Shader jedinice: 3,584
- RT jezgre: 28
- Tenzorske jezgre: 448
- Osnovni radni takt: 2,050 MHz
- Maksimalno ubrzanje radnog takta: 2400 MHz
- VRAM: 8 GB GDDR6
- Takt memorije: 2,000 MHz, učinkovito do 16 Gbps
- Veličina sabirnice: 256-bit
- Propusnost memorije: 512,0 GB/s
- Cijena: od 270 eura
Intel je sa svojom Arc A750 napravio neobičan posao. S jedne smo strane dobili jednu potentnu grafičku karticu, koja kada radi se može nositi i s najboljima u ovome rangu iz AMD-ovog i Nvidia-inog tabora. No tu su i nedostaci. Neke igre jednostavno neće raditi na ovoj grafičkoj kartici. Koje su to točno igre ne može se znati, ali testiranja mnogih stručnjaka otkrila su različite rezultate, koji baš ne ulijevaju povjerenje. Uz to, cijena od 270-ak eura nije mala. Kupiti ili ne? Odgovor naravno ovisi od korisnika do korisnika.
Piše: Ivan Hečimović