Sigurni smo kako ne postoji gamer ili entuzijast koji do sada nije čuo za Asusovu ROG (Republic Of Gamers) seriju računalnih komponenti. To kažemo zato što su komponente iz te specijalne Asusove serije namijenjene upravo tom profilu korisnika, a radi se o izuzetno kvalitetnim proizvodima koji su izrađeni s namjerom da korisnicima dopuste da iz njih izvuku i zadnji megaherc. Kada su u pitanju grafičke kartice izvedeb ROG govorimo redovito o perjanicama Asusove ponude. Model koji smo ovoga puta imali prilike isprobati baziran je na grafičkom procesoru Radeon HD 7970 koji je već sam po sebi izuzetno moćan, te predstavlja odličnu bazu za vraški brzu grafičku karticu.
Piše: Marin Ujdur
Tahiti na steroidima
Kako bi dobili grafičku karticu izuzetnih performansi nije dovoljno samo odabrati snažan grafički procesor i podići radni takt u nebeske visine. Zato je Asus ovoga puta krenuo od nule i AMD-ov grafički procesor smjestio na poprilično ekstreman komad tiskane pločice koju su sami razvili. Već sam pogled na tiskanu pločicu daje naslutiti da ovo nije bilo kakva grafička kartica. Osim po osjetno većim dimenzijama od one referentnih izvedbi, ova se kartica ističe i brojem komponenata i njihovom kvalitetom. Tu ponajprije mislimo na samu izvedbu regulacije napona koja je ključna za stabilan i dugotrajan rad na visokim postavkama radnog takta. Tako su Asusovi inženjeri na tiskanu pločicu smjestili 20-faznu regulaciju napona koja je zadužena za kvalitetno napajanje, dok radni napon iznosi između 1,270 i 1,335 V što će se kasnije pokazati ključnim za postizanje još viših radnih taktova. A kako bi u svakom trenutku bili posve sigurni na kojem naponu radi grafički procesor na kartici se nalaze i posebna mjesta za mjerenje radnog napona. Tu je naravno i DualBIOS koji će prema potrebi pomoći ukoliko se pretjera i stvari krenu u krivom smjeru.
Za entuzijste i overclockere
Kako bi zaštitili grafički procesor i ostale elemente grafičke kartice od pregrijavanja Asus se odlučio na ugradnju njihovog poznatog hlađenja DirectCu II. Ovo golemo hlađenje s pet heatpipeova i dva ventilatora svoj posao odrađuje perfektno i uspijeva zadržati radne temperature na sigurnim razinama. No zbog svojih dimenzija ova grafička kartica u kombinaciji sa navedenim hladnjakom zauzima čak tri PCI utora na što treba obratiti pozornost. Posebice ukoliko mislite spajati dvije ovakve grafičke kartice u CrossFire, jer tada trebate i matičnu ploču s adekvatnim razmakom između dva PCIe x16 utora. Razina buke ove grafičke kartice u 2D okruženju je izuzetno niska, te je u tim uvjetima praktički nečujna. No ako se pošteno upregne ova zvjerka od grafičkog procesora tada i razina buke poraste. Sve do oko 70°C razina buke je nenametljiva, no kasnije postaje sve glasnija. No dobra je vijest što će se temperatura u igrama većinom kretati oko 70°C ukoliko nećete dodatno podizati radni napon i taktove.
Performanse iznad svega
No ovo je ipak grafička kartica namijenjena entuzijastima i koji očekuje da iz nje izvuku i zadnji megaherc, stoga dolazi s posebnom tipkom koja postavlja brzinu ventilatora hlađenja na 100%. Buka je tada izrazito visoka no zato je i moć hlađenja nešto viša te se nudi mogućnost postizanja viših radnih takova. A ukoliko se odlučite na nešto još ekstremnije, te vam na um pada rušenje nekog rekorda ova kartica dolazi i s dodatnim aluminijskim blokom koji se postavlja na regulaciju napona ukoliko se koristi LN2 sustav hlađenja. A tada granice postavlja maksimalni dopušteni radni napon i sama kvaliteta odabranog grafičkog procesora, te vaša sreća prilikom odabira primjerka grafičke kartice.
Ne morate biti ekstreman overclocker kako bi koristili ovu grafičku karticu. Ona je zastrašujuće brza i na svojim tvorničkim postavkama. Ukoliko posjedujete jedan monitor rezolucije 1920×1200 piksela nema igre koju nećete moći zaigrati i na najvišim postavkama detalja. A svoju pravu snagu prikazati će na još višim postavkama rezolucije, odnosno na sustavu s više monitora. Takvim će korisnicima dobro doći čak četiri DisplayPort videoizlaza koji se nalaze na ovoj grafičkoj kartici uz dva standardna DVI videoizlaza od kojih je samo jedan DualLink tipa.
Za kraj tu je već uobičajen problem kod ovakvih igračaka, a to je njihova cijena. Zaista nema mnogo korisnika koji su u stanju potrošiti ovoliku svotu novca za grafičku karticu, no oni koji jesu neće požaliti. Također treba imati na umu da ovakva zvjerka traži i adekvatno napajanje obzirom da je naš testni stroj s ovom grafičkom karticom u igrama trošio i preko 400 vata. Stoga kvalitetno napajanje snage 550-600 vata nije naodmet, posebice ukoliko planirate dodatno overclockirati.
SPECIFIKACIJE:
PCI-E 3.0, grafički procesor AMD Radeon HD 7970, 28 nm, 2048 unified procesora, radni takt grafičkog procesora 1100 MHz, 384-bit memorijski kontroler, 3 GB GDDR5 videomemorije, radni takt videomemorije 1650 Mz, 2x DVI + 4x DisplayPort videoizlazi, 2x 8pin PCIe naponski konektor, TDP 250 W
USTUPIO:
M SAN Grupa (01) 36 54 900
www.asus.comCIJENA:
4350 kn