Kindle je uređaj koji je namijenjen jasno definiranoj i specifičnoj vrsti ljudi – onima koji čitaju i to onima koji čitaju uglavnom knjige
Ako ste slučajno proveli sve ove godine bez da bilo gdje naletite na Kindle, riječ je o vrlo specifičnom uređaju namijenjenom čitanju knjiga. Posljednja generacija, stara sad već više od godine dana nosi naziv Paperwhite, kako bi se jasno dalo do znanja da je čitanje knjiga sa Kindleovog ekrana jednako kao i čitanje s papira.
Kindle je zapravo uređaj koji je cijeli sastavljen oko jednog centralnog koncepta – stvoriti najugodnije moguće sučelje za čitanje, kako bi korisnici što je više moguće koristili Amazon servise za prodaju knjiga. Ekran je baziran na e-ink tehnologiji, i sasvim smo sigurni da ne postoji ugodniji način prikaza monokromatskog teksta. Kako je cijeli Kindle Paperwhite baziran upravo oko ekrana, vrijedi o njemu reći nekoliko riječi.
E-ink je tehnologija koja omogućava da ekran cijelo vrijeme prikazuje sliku, jer za njezin prikaz nije potreban napon. U osnovi, energija se troši samo kada sliku na ekranu treba zamijeniti. Mana ovog načina rada je što je osvježavanje ekrana užasno sporo ako ga usporedimo sa klasičnim LCD ekranom, no istovremeno je potrošnja energije i kvaliteta slike neuporediva. Kindle primjerice može s jednim punjenjem baterije raditi tjednima, čak i ako čitamo knjige, a slika odnosno tekst su na jačem svjetlu još i bolje vidljivi.
Ovo za posljedicu ima uređaj koji stvarno izgleda vrlo slično klasičnom papiru, te može i na najjačem suncu fenomenalno prikazati tekst u 16 nijansi sive.
Mana je naravno to što je ovo način prikaza koji je isključivo namijenjen za tekst, i statičnu grafiku. Na ovom tipu ekrana zaboravite neke animacije ili boju, no ono za što je namijenjen prikazuje fantastično.
Kindle Paperwhite je zato idealan za čitanje knjiga i stripova, te omogućava da doslovno cijelu svoju knjižnicu uvijek imate sa sobom.
Korisničko sučelje slično je onome koje Amazon na različitim modelima koristi već godinama, no osjeća se da je ideja da svaki novi model uređaja bude jeftiniji od prethodnih, tako da je količina fizičkih kontrola koja je korisniku na raspolaganju zapravo minimalna.
Jedina mana koju smo ovom uređaju mogli naći je da, kao i bilo koji drugi Kindle, zbog niza svojih specifičnosti knjige koje želimo na njemu čitati moraju biti upravo njemu i prilagođene. Iako je tehnički moguće na njega staviti bilo koji PDF, bilo kakav materijal koji ima fiksnu veličinu, recimo skeniranih A4 stranica na Kindleu je iznimno težak za čitanje. Razlog je naravno nemogućnost prilagodbe veličine teksta, jer zbog latencije ekrana tekst ne možemo povećavati i smanjivati, niti se pomicati po stranici, tako da je čitanje neugodno. S druge strane, ako je tekst predviđen za Kindle, dakle ako imate kontrolu nad njegovim prikazom na ekranu, iskustvo postaje dijametralno suprotno, te je čitanje užitak.
Kindle je kao što smo već rekli fantastičan uređaj za one koji puno čitaju, jer ga rijetko moramo puniti, slika je iznimna, a izbor knjiga enorman. Jedina mana koju možemo pronaći je cijena knjiga, no oni koji čitaju s time rijetko kada imaju problema, tako da je to više načelna zamjerka današnjoj politici izdavača koji za digitalna izdanja naplaćuju istu cijenu kao što su to činili sa papirnatim izdanjima, iako su troškovi distribucije komparativno bitno manji.
Specifikacije
eInk Carta 758×1024, touchscreen, 2 GB, WiFi, 206 g, baterija: do 6 tjedana, pristup Amazon knjižnici, pozadinsko osvjetljenjeUstupio
Instar informatika
(01) 55 10 702Cijena
1199 knZa
fantastičan ekran za čitanjeProtiv
ništa posebnoOcjena
5/5