Minijaturno i energetski učinkovito stolno računalo koje gotovo da možemo strpati u džep, ali sa puno više procesorske snage u odnosu na slična mini računala koja smo dosad vidjeli
Mala, štedljiva računala površine ne veće od papira formata A5 bazirana na x86 arhitekturi nisu nikakva novost. Viđali smo ih u raznim varijantama i oblicima, temeljene na Intelovim Atomima il AMD-ovim APU-ima, kao dio kompletiranih strojeva ili u barebone solucijama. Premda su više nego dostatna za kućnu multimediju, relativno slabe performanse ovih platformi čine ih dosta nepogodnim za obavljanje bilo kojih poslova osim pregledavanja Interneta ili rada s uobičajenim uredskim aplikacijama.
Piše: Dalibor Misaljević
Više od multimedijalnog stroja
Intel je u pogledu „malog i štedljivog“ otišao još jedan korak dalje, dodavši pritom osjetno više procesorske snage. Next Unit of Computing Kit (skraćeno NUC), kako ga Intel popularno zove, vjerojatno je najmanje x86 računalo koje smo do sada vidjeli. Mala kvadratna kutijica površinom je tek neznatno veća od deset kvadratnih centimetara. No ove dimenzije još su više impresivne kada upoznamo njegovu konfiguraciju.
NUC se vrti oko Intelove mobilne platforme istovjetne onoj na kojoj se baziraju mnoga Ultrabook računala. U osnovi je riječ o procesoru Ivy Bridge Core i3-3217U radnog takta od 1,8 gigaherca sa dvjema fizičkim jezgrama i podrškom za Hyper-Threading. Grafički podsustav je također Intelov HD Graphics 4000, no sa umjerenim radnim taktom. Procesor ovog kalibra smo već nebrojeno puta isprobali u raznim ultraprijenosnicima čije su performanse više nego dovoljne za većinu standardnih, ali i poneke zahtjevnije operacije. U kratkim crtama, neusporedivo su bolje u odnosu na bilo koji Atom ili AMD-ov APU Brazos (pogledajte rezultate testiranja priložene u tablici). Sam procesor je spojen direktno na matičnu ploču koju Intel predstavlja kao standard veličine UCFF. No to ne treba nikog previše brinuti. Prvenstveno iz razloga što ovakvo računalo sigurno neće odabrati gameri ili entuzijasti koji stalno nešto nadograđuju.
Minijatura
NUC će prije svega biti interesantan korisnicima koji traže minijaturno i štedljivo računalo koje mogu smjesti u bilo koji kutak radnog prostora ili (još bolje) na stražnju stanu monitora (priložen je odgovarajući VESA adapter), a da je istovremeno sposobno pružiti bolje performanse od običnog stroja za multimediju, Internet ili uobičajeni rada sa uredskim aplikacijama.
No potrebno je naglasiti kako NUC u osnovnoj konfiguraciji dolazi u takozvanom barebone izdanju gdje sami odabiremo komponente kao što su memorija, disk za pohranu podataka i slično. To znači da ga inicijalno ne možete koristiti dok ne pribavite ostatak potrebnih komponenti tako da uz osnovnu konfiguraciju trebate računati na dodatni trošak koji će ovisiti o tome koliko snažno računalo želite. Pored uobičajenih komponenti ovdje će biti potrebno pribaviti i bežični mrežni adapter koji ne čini sastavni dio njegove konfiguracije. Obzirom da konkretna verzija nije opremljena standardnim LAN mrežnim priključkom (postoji još jedna verzija koja ima ovaj priključak), nabavka odgovarajućeg WiFi adaptera je obavezna želimo li ga povezati u mrežu i imati pristup Internetu.
Za nadogradnju spomenutim komponentama su dostupna dva SO-DIMM utora za memoriju, jedan standardni mini-PCIe sa podrškom za mSATA SSD-ove, te još jedan ovakav utoro, ali upola manje dužine, predviđen za ugradnju bežičnog mrežnog adaptera. Memorija sama po sebi ne mora predstavljati velik izdatak jer je još uvijek dosta jeftina. No mSATA SSD iziskuje određenu svotu novca, naročito ako insistirate na njegovu većem kapacitetu.
Učinkovitost na djelu
Mi smo ga isprobali u konfiguraciji sa 180 gigabajtnim SSD-om i 8 GB memorije u kojoj radi odlično. Kao posljedica njegovih minijaturnih dimenzija dolazi mali broj raspoloživih priključaka. Dostupna su tek dva USB-a na stražnjoj i jedan na prednjoj strani računala. Uz standardnu tipkovnicu i miša, realno ostajemo samo s jednim slobodnim USB-om. Pored toga, niti jedan od njih ne dolazi u USB 3.0 varijanti. Šteta, obzirom da bismo u tom slučaju mogli odabrati manji SSD za operativni sustav i brzi vanjski disk za pohranu podataka. Tu je jedan Thunderbolt priključak koji bismo mogli koristiti za brzi vanjski disk. Također, funkcija Thundebolta je višestruka tako da se uz HDMI-ja može koristi i kao dodatni videoizlaz (podržan rad sa dva monitora), s time da je potrebno pribaviti odgovarajući adapter na DisplayPort priključak.
Jedna pomalo čudna odluka kod pakiranja NUC-a se tiče njegova napajanja. Naime, uz računalo je iz nekog razloga priložen samo naponski adapter bez strujnog kabela koji ga povezuje s utičnicom.
Pored samih performansi i malih dimenzija svijetla strana NUC je i odlična energetska učinkovitost, naročito kada računalo radi bez velikog opterećenja procesora (samo 18 vata). Na kraju, kada sve saberemo jasno je kako NUC zaslužuje preporuku.
SPECIFIKACIJE
Intel Core i3-3217U, Dual Core 1,8 GHz, chipset Intel QS77 Express, MBO form factor UCFF, Intel HD Graphics 4000, 2 utora za SO-DIMM DDR3 1333/1600 MHz (maksimalno 16 GB), 1 x mini-PCIe sa podrškom za mSATA, 1 x half lenght mini-PCIe, priključci: HDMI 1.4a, Thunderbolt, 3 x USB 2.0, 7.1 zvuk putem HDMI-ja, dimenzije: 116,6 x 112 x 39 mm
USTUPIO
ASBIS-CR d.o.o.
(01) 60 09 900
www.intel.comCIJENA
2750 kn (barebone)
4936 kn (u konfiguracija sa 8 GB memorije i 180 GB SSD-om)ZA
male dimenzije, performanse, multimedijalne mogućnosti, niska potrošnja energije
PROTIV
izostanak podrške za USB 3.0, barebone izvedba zahtjeva dodatni trošak, nema inicijalne podrške za mrežni red
OCJENA
4/5 (Preporuka)