Novi Olympusov mirrorless ističe se odličnim osobinama, kvalitetom fotografija i umjerenom cijenom
Oznaka OM-D označava vrh ponude Olympusovih mirrorless aparata, a E-M10 je najnoviji i (dosad) najjeftiniji aparat pod tom oznakom. Izrada je odlična, ali tijelo nije otporno na udarce i zapljuskivanje kao što je to slučaj kod dvaju skupljih modela, no zato aparat posjeduje većinu njihovih kvaliteta, WiFi modul i manje dimenzije.
Piše: Marko Ćurković
Objektiv
Nemojte misliti da manje i jeftinije tijelo donosi neka ograničenja u broju tipaka i ostalih kontrola na aparatu. Tipaka ima i više nego dovoljno, a mnoge su i programabilne, dobro su izrađene i lako ih je napipati, tako da nakon privikavanja, rad s ovim aparatom može biti vrlo brz. Tome doprinose i dva kotačića podešavanje parameta što će itekako cijeniti ambiciozniji korisnici.
Aparat je na test došao u setu s jednim od najtanjih i najlakših “pancake” zoom objektiva na tržištu. Kad se ne koristi, objektiv se cijeli uvlači u sebe, tako da u kombinaciji s ovim tijelom, predstavlja aparat dimenzija usporedivih s naprednim kompaktima. Pokriva standardni zoom raspon i svjetlosna jakost mu je tek na razini osnovnih aparata, ali to je ionako slučaj s većinom “kit-objektiva”. I ostale karakteristike spadaju u prosjek osnovne klase “kit-objektiva”. Zum i autofokus kontroliraju se elektronički, a prsten na objetivu služi tek kao elektronički kontroler autofokusa ili zuma. Zbog malih dimenzija i mase, ovaj objektiv je itekako zanimljiv i iskoristiv, ali za njega vrijedi isto kao i za većinu najjeftinijih “kit” objektiva: ako želite izvući maksimum iz aparata, trebati ćete nabaviti bolji objektiv.
Džepni DSLR
Aparat naravno nije DSLR, ali ima sve kvalitete osnovne kategorije DSLR-a, a s priloženim objektivom stane i u džep. Osim DSLR-ovski velikog broja kvalitetnih tipaka i kotačića, tu je i odlično izvedena imitacija optičkog tražila.
Sliku u tražilu stvara ekrančić iznimne rezolucije i svjetline, a može prikazati i mnoge korisne informacije, primjerice: povećanje segmenta na koji fokusiramo, digitalna “vaservaga” i slično. Na toj istoj razini su još i brzina i preciznost autofokusa, velik i zakretan ekran, stabilizacija slike u tijelu aparata. Ergonomija je obzirom na dimenzije odlično izvedena, a manjih problema bi mogli imati tek korisnici s jako velikim šakama. Osim naprednih modova, postoji i cijeli spektar automatskih, kreativnih modova, filtera i svakakvih efekata. Sve je to složeno u preglednom sučelju koje omogućava zaista visok stupanj prilagodbe korisniku. Aparat proizvodi video snimke dobre kvalitete, maksimalan bitrate je 24 mbps. To je i više neko dovoljno povremenom snimatelju obiteljskih zgoda i nezgoda, ali ambiciozniji videografer će zamjeriti izostanak priključka za dodatni mikrofon, kao i veće slobode podešavanja parametara snimanja, ali i gubitak oštrine u detaljima.
SPECIFIKACIJE
Four Thirds CMOS senzor slike, crop faktor: 2x, 17 megapiksela; TruePic VII procesor slike; ISO: 200 – 25600; ekspozicija: 60 – 1/4000s; flash sync: 1/200s; mehanička stabilizacija slike; ile formati: JPEG, RAW, MPO; 81 točka autofokusa; 3” zakretni LCD ekran rezolucije 1 MP, osjetljiv na dodir; elektroničko tražilo rezolucije 1,44 megapiksela; 1080p pri 30fps fullHD video, stereo mikrofon; SD tip kartice; WiFi, NFC; masa:396g OBJEKTIV: fokalna duljina: 14-42mm; najmanja fokus udaljenost: 20cm; Min.blenda: f/3,5 – f/5,6; max. blenda: f/22; promjer: 60.6mm; masa: 93gUSTUPIO
Olympus
(01) 48 99 035
www.olympus.hrCIJENA
4999 kn
(bez objektiva)ZA
kvaliteta slike, male dimenzije, kvaliteta izrade, ergonomija, odlično električno tražilo, brz autofokus, potpuna sloboda podešavanjaPROTIV
kvaliteta videosnimki nije na razini kvalitete fotografija, objektiv je tek prosječanOCJENA
5/5