Prije tri godine, Pokemon Go je poharao svijet. Gdje god da ste pogledali, mogli ste vidjeti ljude na ulici kako skupljaju Pokemone i bore se s drugim pokemonima. Sada je Niantic pokušao napraviti novu igru pod nazivom Harry Potter: Wizards Unite. Kao i Pokemon Go, ovu igru možemo svrstati u kategoriju “AR” igri, koju ćete igrati u stvarnom svijetu.
Nakon što smo par dana igrali ovu igru, došli smo do zaključka da Niantic i Warner Bros. nisu uspjeli napraviti hype kao što je to bilo s Pokemonima 2016. godine. Nažalost, nema tu previše “magije”, u što ćete se uvjeriti i sami ako ju isprobate.
Harry Potter vs. Pokemon Go
Ako direktno usporedite ove dvije igre, vidjet ćete da imaju isti “DNK”. Igrači idu kroz stvarni svijet koristeći AR tehnologiju i pokušavaju naučiti nove magije, te ih skupljaju u svom registru. Dok šećete svijetu stat ćete u “innovima” i “greenhouseovima” (pokestops), nausmično ćeet dobiti više energije (pokeballs) i itema da biste slagali nove napitke.
Nasumično ćete naći i Portmanteaus (eggs), koje igrači mogu otključati (egg incubators) ako prošećete dovoljno daleko, odnosno napravite određenu kilometražu u stvarnom svijetu. S time ćete naučiti i unikatne spellove (pokemone). Određene lokacije na mapi, odnosno u stvarnom svijetu, su “tvrđave” (gyms), u kojima se igrači mogu skupiti i boriti protiv moćnih čarobnjaka (gym battles).
U ovoj kratkoj usporedbi vidite da je igra gotovo identična, samo što nije smještena u svijet pokemona, nego u svijet Harry Pottera. Naravno, opet se igralo na kartu popularnosti mladog čarobnjaka, ali to im nije baš uspjelo.
Ipak, treba ima priznati neke stvari. Za razliku od bezglavog bacanja poke-lopti na pokemone koje nađete i pokušavate uhvatiti, bacanje čarolija u svijetu Harry Pottera je malo kompleksnije, odnosno bolje rečeno – drugačije. Nekada ćete morati baciti nekoliko različitih čarolija da biste pobijedili svog “neprijatelja”.
S druge strane, igra sama, odnosno automatski, odabire koje biste spellove trebali baciti na protivnika, pa su s time ubili dio čari ove igre. Nema tu kreativnosti i strategije. Samo bacajte čarolije, pa se nadajte da ćete na kraju borbe dobiti neku nagradu.
Gdje je nestala čarolija?
Kao što su Pokemoni bili smješteni u “stvarni svijet”, tako je smješten i HP. Naravno, u tom svijetu imate interakciju s AR elementima. No, za Pokemone to ima smisla. Oni se mogu nasumično pojaviti i nalazili su se svuda oko vas. No, probajte to preslikati u svijet Harry Pottera. Nema razloga da se ispred vas samo od nikud stvori čarobnjak i tako 3 puta na relaciji od 200 metara. Nažalost, ova igra nema taj “šarm”. Ponavljamo, ima smisla vidjeti Magikarpa kako se “koprca” u vodi ili Pikachua nasred livade, ali nema smisla 6 puta na ulici vidjeti “sjećanja” Severus Snapea.Na to dodajte pomalo komplicirani, gotovo RPG sustav, koji zahtjeva od korisnika da odaberu klasu koja će im otvoriti hrpu spellova i dobiti ćete katastrofu. Neki spellovi su dobri protiv drugih, dok su neki potpuno neefektivni. Spomenimo još da je užasno sporo otključavanje novih spellova unutar igre i morate jako puno resursa (čitaj: vremena) uložiti da biste došli do zanimljivog stadija igre.
Kod pokemona je slična stvar, ali nekako nam se čini da sve ide mnogo brže. Brže možete istrenirati svoje pokemone, brže ih možete skupiti i brže možete napredovati kroz igru. Hoće li vam dosaditi u jednom trenu? Definitivno hoće. Ali Harry Potter je mnogo gori, odnosno mnogo brže će vam biti zamoran.
Barem postoji priča u pozadini …
Ono što ipak odvaja Harry Pottera od Pokemona je postojanje priče, odnosno storylinea. U Pokemonima nema neke priče. Vi ste pokemon master koji skuplja pokemone i cilj vam je skupiti što više različitih pokemona. Točka. To je to. U HP-u postoji priča koja bi vas trebala konstantno voditi dalje. Ali kako to obično biva, sada slijedi – “ali”. Priča nije baš dobra. Jednostavno vas ne navodi kuda ići i zašto tamo ići. Nasumično ćete dobivati dijelove priče, dok je Niantic obećao “duboku” priču. Ipak, sve se svodi na grindanje spellova i skupljanje istih.
Pokemon Go je bio svjetski fenomen koji je ujedinio svijet. Djeca su preplavila ulice, čak su i teenageri igrali ovu igru bez srama, dok su se nekima pridružili i njihovi roditelji. Razlog je bio nostalgija za Pokemon svijetom, te ste dobili osjećaj da ste “pravi Pokemon trener”. Nažalost, Harry Potter vam neće dati taj osjećaj da ste “čarobnjak”. Čak vam neće dati ni osjećaj da ste dio Harry Potter svijeta.
Wizards Unite će možda moći tehnološki ponuditi više nego Pokemon Go prije tri godine, ali u njemu nema magije. Jednostavno je igra osrednja i ne nudi dugoročnu zabavu. Probajte ju ako nam ne vjerujete. Brzo ćete odustati od nje.
Piše: B.P.