Playstation je definitvno jedna od konzola koje su usle u legendu gaminga i konzola koja kod svakog pravog (što znači starijeg) gamera zauzima posebno mjesto u srcu.
Razloga za to ima puno: od dizajna gamepada, čiji dizajn su konzole-nasljednice (od Playstationa 2 pa do sada već ”stare” četvorke) samo preuzele i malo ‘retuširale’, do dizajna same konzole (pogotovo novije verzije- PSOnea) čije povremene zvukove smo svi rado opraštali i to najviše zbog onoga što je ta konzola sve u sebi vrtjela.
A vrtjela je cijelo mnoštvo naslova. U vremenskom periodu od 1994. pa do 2004., za Playstation 1 je izašlo više od 350 naslova u kojima se svaki igrač mogao pronaći na način da je mogao pronaći ono što je najbolje za njega. Spomenimo samo neke od njih: legendarnu tučnjavu Tekken, arkadnu utrku Need For Speed, simulaciju vožnje Driver, utrke koje smo svi igrali Gran Turismo 1 i 2, pucačinu Duke Nukem, a o legendama kao što su Metal Gear Solid, Final Fantasy, ISS Pro Evolution i Resident Evil da i ne govorim.
Iz razloga što vjerujem da postoji velik broj korisnika Android uređaja koji tu i tamo osjećaju nostalgiju za dobrim, starim i kvalitetnim naslovima u nastavku ćemo nešto reći o najboljim Playstation emulatorima za Android uređaje. Playstation nostalgičari (ili samo oni koji su željni kvalitetnih igara iz doba ”plejke”)- najbolji PS emulatori slijede samo za vas.
-
ePSXe
ePSXe je jedan od najkvalitetnijih ako ne i najkvalitetniji PS emulator koji postoji na tržištu. Najvažniji razlog zbog kojeg je ePSXe toliko dobar i hvaljen od strane igrača jest jednostavnost korištenja, podržavanje ‘split-screen’ mogućnosti, OpenGL-a, podrške za kontrolere kao i mogućnost namiještanja više modova kod kontrolera.
Ako želite emulator za koji ćete znati da radi besprijekorno i ako želite emulator koji je jednostavan za korišenje- odaberite ePSXe. Ako ga odlučite skinuti sa Google Trgovine, emulator nije besplatan, no ako ga skinete sa službene ePSXe stranice, ondje ćete moći pronaći više verzija ePSXe emulatora za više platformi- od Windowsa i Mac-a do iOS-a i Androida pa imajte to na umu.
-
ClassicBoy
ClassicBoy je nešto drugačiji od ePSXe emulatora i to najiše zbog toga što ovaj emulator podržava više konzola. To znači da ćemo na ClassicBoy emulatoru pronaći emulatore za još neke stare konzole, kao što su: Nintendo 64, NES, SEGA, NeoGeo. S obzirom da emulator u sebi u stvari sadrži više emulatora u jednom samim time je i nešto kompliciraniji za korištenje i namiještanje svih opcija.
No to ne bi trebao biti veći problem, jer opcija ipak nema toliko puno, a nakon kraćeg vremena većina korisnika će se moći snaći. Ako ste vi jedan od onih koji traže više emulatora u jednome, svakako odaberite ClassicBoy.
-
FPse
FPse je jedan od najvećih i najopsežnijih emulatora za Playstation koji je dostupan na Androidu. Osim toga, ovaj emulator isto tako ima mnoštvo opcija, a jedne od najboljih stvari koje smo otkrili kod Fpse emulatora jest njegova visoka kompatibilnost sa velikom većinom igara kao i podrška za kontroler.
Uz to emulator isto tako ima jako velik broj naprednih opcija, plugina i raznoraznih dodataka koji služe za što bolje i kvalitetnije gaming iskustvo. Ovisno o tome koliko vam je uređaj jak i brz i kakve vaš uređaj ima performanse, u emulatoru možete namjestiti opcije ili za bolje performanse ili za najbolju grafiku. Malo kompliciraniji od ePSXe emulatora, ali sudeći po mišljenjima nekih gamera, i malo stabilniji.
-
RetroArch
RetroArch je još jedan od poznatijih multi-konzolaških emulatora. Ovaj emulator u sebi ima podršku za veliku većinu starijih konzola kojih se možete sjetiti, no treba imati na umu da se emulator za svaku konzolu treba skinuti odvojeno kao dodatak (plugin). To u biti znači da je ovaj emulator, koji je zapravo ”sve-u-jedan” još malo kompliciraniji za namiještanje i konfiguriranje od recimo ePSXe emulatora.
Ipak, neki korisnici kažu da nakon što se naučite raditi na ovome, drugi emulatori vam više neće niti trebati. Prema onome što sam ja vidio, plugin za Playstation na ovome emulatoru radi poprilično dobro, stabilan je i podržava velik broj igara. Još jedna dobra stvar jest ta što je RetroArch besplatan na Google Playu (osim toga, emulator je i open source).
-
Matsu Emulator
Matsu Emulator je po mnogočemu sličan ClassicBoy emulatoru, jer i ovaj emulator, iako ne podržava baš gotovo sve stare emulatore kao RetroArch, svejedno podržava velik broj emulatora; od NES-a (ili Nintenda za one koji ne znaju), SNES-a (Super Nintenda), SEGA Genesis, Game Gear do naravno Playstationa.
No, baš kao niti jedan ”više-u-jedan” emulator, niti Matsu Emulator nije savršen. Bez obzira na sitne problemčiće i nedostatke, Matsu radi poprilično dobro, pogotovo ako uzmete u obzir da se radi o jednoj aplikaciji koja u sebi već ima objedinjenu podršku za više emulatora, što isto tako znači da Matsu u sebi ima velik broj opcija i mogućnosti.
Besplatna verzija u sebi ima reklame, kojih se korisnik može riješiti kupnjom Premium verzije. Ako vam ne smetaju reklame i ako možete tolerirati neke sitne nedostatke (kao i činjenicu da ovo i nije baš najstabilniji PS emulator za Android), Matsu Emulator bi vam mogao poslužiti da na njemu odigrate neke kvalitetne naslove.
To bi bilo to. Neki od ovih emulatora (kao što je na primjer ePSXe) su dostupni na službenoj stranici emulatora i to besplatno za nekoliko platformi, kao što sam već napisao, dok ćete za neke od ovih emulatora, da biste uživali u svim pogodnostima koje pružaju, morati izdvojiti određenu svotu novca, što opet ovisi od korisnika do korisnika.
Ako vam je zaslon premalen ili ako vam zbog nekog drugog razloga igranje igara ne odgovara na Android uređajima, možete jednostavno skinuti ePSXe za računalo i ondje odigrati naslov koji želite. No isto tako, ne sumnjam da postoji vrlo velik broj gamera koji su samo čekali neki dobar emulator za ‘staru, sivu’ konzolu preko kojega će svoje dobre, stare naslove moći igrati na svom Android mobitelu.
Piše: I.H.