Ako želite određenu privatnost unutar web preglednika, uvijek možete koristiti Incognito mode (Chrome), Private Browsing (Firefox), InPrivate Mode (Microsoft Edge) i tako dalje. Iako ovakav način surfanja po netu neće ostaviti tragove na vašem računalu, vaš davatelj Internetske usluge (dalje: ISP) će i dalje moći vidjeti koje ste web stranice posjećivali.
Znači ako ne želite da netko vidi da ste posjetili web stranicu XYZ, korištenje spomenutih privatnih modova vam neće baš previše pomoći. Zato trebate nešto “jače”. Jedan od načina da budete anonimni na Internetu, odnosno da vaš ISP ne može vidjeti koje stranice posjećujete je korištenje web preglednika poput Tor web preglednika.
TOR je kratica za “The Onion Router” i to je tehnologija koja nudi više slojeva zaštite kako bi se “izgubio” vaš online identitet, odnosno da biste ostali anonimni. Korištenjem Tor web preglednika nitko neće moći pratiti vaše online aktivnosti, lokaciju niti identitet. Mi ćemo vam u ovom tekstu pokazati kako koristiti Tor web preglednik – od instalacije do podešavanja.
1. Instalirajte Tor web preglednik
Prva točka od koje krećemo je najjednostavnija točka, a to je skidanje i instalacija Tor browsera. Instalacija je prilično jednostavna i kada dođete do kraja samo stisnite Finish. To će pokrenuti Tor preglednik prvi puta. Bit ćete “pozdravljeni” s kratkim uvodnim ekranom koji se u biti koristi za kontroliranje kako se spajate na Tor mrežu. Tor web preglednik u pozadini koristi Tor mrežu kako bi zaštitio vaš online identitet.
U većini slučajeva ćete moći samo stisnuti gumb “Connect” i to je to. Pričekajte par sekundi i spremni ste za anonimno online surfanje. Ako koristite proxy onda ćete trebati stisnuti gumb “Configure” kako biste otvorili postavke.
2. Tor web preglednik u akciji
Kada stisnete gumb Connect, postoji određena pauza koju ćete morati pričekati dok vas preglednik spoji na Tor mrežu. Prvi puta bi to čak moglo potrajati i par minuta, ali jednostavno pustite da on odradi svoje. Nakon što se spojite, sve je spremno za korištenje.
Tor je baziran na gotovo identičnom kodu koji se nalazi u Firefoxu, pa ako ste koristili Firefox, Tor preglednik će vam biti jako poznat. Ako niste koristili Firefox, trebat će vam malo klikanja po menijima dok vidite gdje se što nalazi, ali preglednik sam po sebi je prilično intuitivan. Nije puno drugačiji od Edgea, Chromea ili Safarija.
3. Odaberite razinu sigurnosti
Prije nego počnete, valja napomenuti da Tor preglednik balansira između privatnosti/sigurnosti i iskoristivosti. Po defaultu, vaša razina sigurnosti je postavljena na vrijednost “Standard”. Već na toj razini, Tor preglednik je mnogo sigurniji od ostalih preglednika na tržištu.
Ako želite povećati razinu sigurnosti, kliknite na ikonicu luka (onion) koja se nalazi lijevo od URL bara, te odaberite opciju “Security Settings”. Tu imate slider s kojim možete odabrati razinu sigurnosti, ali svaka razina nosi svoje prednosti i mane. Što je veća sigurnost, to su veće restrikcije u web pregledniku i neke web stranice nećete moći otvoriti jer nisu sigurne u skladu s Torom. Vrijedi i suprotno.
4. Razmislite o navikama koje imate na Internetu
Da biste izvukli maksimum iz Tora, morat ćete vjerojatno promijeniti određene navike koje imate. Prvo je tražilica koju koristite. U biti ne biste trebali koristiti Google ili Bing nego se okrenuti rješenjima poput Disconnect.me. Ovo je web stranica koja sprječava tražilice da vas prate online, a možete ju koristiti u kombinaciji s DuckDuckGo-om i sličnim tražilicama. Kad smo već kod ponašanja i korištenja web preglednika, trebali biste prestati instalirati ekstenzije unutar web preglednika jer većinom nisu sigurne i preko njih mogu “iscuriti” određene informacije o vama, a to ne želite.
5. Pokušajte što više naučiti o Tor-u
Kada surfate po Internetu, Tor vas pokušava zaštititi, odnosno pokušava vas učiniti anonimnima. Bez Tora, vi kada u URL bar utipkate adresu www.pcchip.hr, direktno se spajate na server koji će vam vratiti našu web stranicu. No s Torom to nije tako. Vaša konekcija će proći nekoliko Tor čvorova (engl. nodes) i sa svakim novim node-om, teže će biti pratiti trag od kuda je konekcija došla i tko ju je inicirao.
U biti, gotovo je nemoguće pratiti takve konekcije po Tor mreži jer je sve dinamički, a jedini “downside” cijele priče je malo sporije otvaranje web stranica zbog tih slojeva kroz koje konekcija putuje. Ali pošto se tu radi i jako malom vremenu, mislimo da je to mala cijena koju možete “platiti” za anonimnost.
Ako mislite da je ipak presporo, uvijek možete to pokušati “popraviti” s kreiranjem novog Tor kruga (engl. Tor circuit). Kliknite na hamburger meni, te odaberite opciju “New Tor Circuit for this Site”.
6. Kreirajte novi identitet
Kada kreirate “new circuit” to vrijedi za aktivni tab, ali ako želite malo drastičniju “sigurnosnu mrežu” postoji opcija za to, a zove se “novi identitet”, odnosno “new identity”. Kliknite na hamburger meni, te odaberite opciju “New Identity”. To će resetirati Tor preglednik te vam dodijeliti novu IP adresu i novu putanju kroz kuda će ići vaš Internet promet.
7. Koristite HTTPS
Važna stavka ako želite ostati anonimni je koristiti HTTPS protokol, umjesto nesigurnog HTTP-a. Da ne biste uvijek morali u URL bar upisivati HTTPS, i slučajno upišete HTTP, Tor preglednik dolazi s ugrađenom ekstenzijom “HTTPS Everywhere” koja će forsirati korištenje sigurnijeg protokola.
To će vas uvijek redirektati na HTTPS ako je on dostupan, ali je uvijek dobro pripaziti da li stranica koju ste otvorili ima HTTPS protokol ili ne. Neke stranice nemaju, a to ćete vidjeti po ikonici kraj URL bara. Ako je zelena, znači da je sve u redu. Ako je crvena, onda se koristi HTTP.
8. Možete pristupati .onion stranicama
Kada koristite Tor, onda možete otvoriti .onion web stranice koje inače nisu baš svima dostupne. Onion web stranice su skrivene web stranice koje se nalaze, najčešće, na dark webu, odnosno “tamnom” dijelu Interneta. Te stranice mogu biti legalne i ilegalne, odnosno sadržaj koji se tamo nudi ne mora biti u skladu sa zakonima.
To znači da ste isključivo vi odgovorni (!) za posjećivanje takvih stranica. Nije rijetkost da se na dotičnim stranicama nudi mogućnost kupovanja droge, oružja i drugih ilegalnih predmeta i supstanci. Savjetujemo vam da NE posjećujete takve stranice.
9. Dodajte još jedan sloj zaštite – VPN
Ako želite dodati još jedan sloj sigurnosti na cijelu ovu priču, možete se spojiti na VPN servis prije nego upalite Tor web preglednik. VPN servis neće biti u mogućnosti vidjeti što vi radite u Tor pregledniku, a dobiti ćete benefit u smislu da Tor čvorovi neće moći vidjeti vašu pravu IP adresu. Tako ćete dobiti prvu razinu zaštite, a za ostalo će se pobrinuti Tor preglednik, ali i vaše ponašanje na Internetu!
Piše: B.P.