Intel je početkom prošlog tjedna objavio članak na svom blogu o nadolazećoj 40. obljetnici x86-a, a jedan dio članka pod nazivom “Zaštita x86 ISA inovacija” se može shvatiti kao upozorenje tvrtkama Qualcomm i Microsoftu u vezi njihove suradnje sa ARM čipovima na Windowsima.
Intel je na svom blogu iznjeno tvrdnju da postoje izvješća po kojima je utvrđeno da neke tvrtke pokušavaju kopirati Intelovu patentiranu tehnologiju “x86 ISA” bez dozvole Intela.
Ovo je očigledno dokaz da je Intel vrlo nesretan zbog nedavne najave planova Microsfta i Qualcomma za lansiranjem Windows 10 računala sa Snapdragon 835 čipovima u sebi. Već smo izvjestili da su takva Windows računala na ARM procesorima već u pripremi od velikih brendova poput HP-a i Lenova, a krajem godine bi se trebala pojaviti na tržištu.
Prema rječima Intela, radi se o mogućoj emulaciji x86 tehnologije, za koju Intel ima zaštićena prava, pa prema mnogim mišljenjima mogla bi se desiti prava epska pravna bitka protiv Qualcomma, ako ne pristane na licenciranje ove tehnologije. Prema tvrdnjama Intela emulacija nije nova tehnologija, a Transmeta je bila jedna od posljednjih tvrtki, koja je tvrdila da je izradila kompatibilni procesor x86 pomoću emulacijske tehnologije (“code morphing”).
Međutim s druge strane, mnogi analitičari smatraju da je ova suradnja između Microsofta i Qualcomma tj. spoj Windowsa 10 na ARM-u zapravo jedan vid osiguranja, da u budućnosti tržište osobnih računala ne ometa Intelov monopol.
“Intel pažljivo štiti svoje x86 inovacije, i ne dopušta slobodnu uporabu, bez njihove autorizacije.”, nastavlja se u članku Intela, a to zapravo sugerira dvije stvari. Prva, da Qualcomm nije licencirao Intelove “x86 inovacije”. A druga da zapravo Intel nije osobito niti zainteresiran da to dopusti, obzirom da Qualcommov ulazak na PC tržište, samo će dodatno pogoršati i negativno utjecati, na već prisutne Intelove padove prodaje CPU procesora. A tu je prisutan, što već svi znamo, i AMD u velikom Ryzen zamahu.
Nadalje, Intel je već otprije, agresivno procesuirao one tvrtke koje krše njihovo intelektualno vlasništvo. Tako da naglašava i u svom članku da neće tolerirati to niti u budućnosti. “Tijekom proteklih 30 godina Intel je striktno čuvao i sankcionirao svoja prava intelektualnog vlasništva, protiv bilo kakvog kršenja od treće strane”, navodi se u Intelovom članku.
Piše: D.Ž.