Ako imate USB memoriju ili SD karticu koja se ne može formatirati, ili je zaštićena od pisanja, vidjet ćete da će USB flash memorija ili SD kartica odbiti formatiranje i Windows će vam reći da postoji zaštita od pisanja, a možda čak neće ni biti opcije za formatiranje.
Formatiranje USB memorije se ne razlikuje od formatiranja bilo kojeg drugog diska. Evo nekoliko jednostavnih načina da uklonite zaštitu od pisanja i izbrišete ili formatirate USB.
Razlika između FAT32, exFAT i NTFS
FAT32 je najstariji sustav datoteka i uveden je još za vrijeme Windows 95 da zamijeni stariji sustav datoteka FAT16. Većina flash memorija često dolazi formatirana na FAT32 zbog maksimalne kompatibilnosti izeđu modernih računala, ali i drugih uređaja poput igraćih konzola ili bilo čega sa USB priključkom.
Ima neka ograničenja, npr. pojedinačne datoteke na FAT32 memoriji ne mogu biti veće od 4 GB i nema dozvolu i druge sigurnosne značajke ugrađene u moderniji NTFS sustav datoteka.
Kompatibilnost: Radi sa svim verzijama sustava Windows, Mac, Linux, igraćim konzolama i praktički bilo čime što ima USB priključak.
Ograničenja: 4 GB maksimalna veličina datoteke, 8 TB maksimalna veličina particije.
Idealna uporaba: Koristi se za prenosive i eksterne diskove, za maksimalnu kompatibilnost sa najširim rasponom uređaja, pod pretpostavkom da nemate datoteke veće od 4 GB.
NTFS sustav datoteka je uveden sa sustavom Windows XP i ima moderne značajke kao što su sigurnosne značajke za datoteke, evidencija za promjene na disku, koja može pomoći da se brzo oporavi od pogrešaka ako se desi pad sustava računala, kopije za backup, enkripcija itd.
Kompatibilnost: Radi sa svim verzijama sustava Windows, ali se na Mac računalima po defaultu može samo čitati i može se čitati samo na nekoliko Linux distribucija. Ostali uređaji, sa izuzetkom Microsoft Xbox One vjerojatno neće podržati NTFS.
Ograničenja: Nema realnih ograničenja veličine datoteka ili veličine particija.
Idealna uporaba: Koristi se za disk na kojem je sustav Windows i za druge interne diskove koji se koriste sa samo sustavom Windows.
exFAT je predstavljen 2006. godine i dodan je u starije inačice sustava Windows preko ažuriranja za Windows XP i Windows Vista. To je sustav datoteka optimiziran za flash memorije i ima dosta veliku veličinu.
Na flash memoriju ili SD karticu možete pohraniti datoteke koje su veće od 4 GB. exFAT je nadogradnja na FAT32 i trebao bi biti najbolji izbor za eksterne diskove na kojima želite lagani sustav datoteka bez FAT32 ograničenja veličine datoteka.
Kompatibilnost: Radi sa svim verzijama sustava Windows i modernim inačicama Mac OS X, ali zahtijeva dodatni softver na Linuxu. Više uređaja podržava exFAT nego što podržava NTFS, ali neki, osobito oni stariji, možda podržavaju samo FAT32.
Ograničenja: Nema realnih ograničenja veličine datoteka ili veličine particija.
Idealna uporaba: Koristi se za USB flash memorije i druge vanjske diskove, posebno ako su potrebne datoteke veće od 4 GB. Uz pretpostavku da svaki uređaj na kojem želite koristiti disk podržava exFAT, trebate formatirati uređaj na exFAT umjesto na FAT32.
Kako formatirati USB memoriju zaštićenu od pisanja
Na bilo kojoj Windows inačici od XP do desetke, pokrenite Regedit.exe i nađite ovaj ključ:
ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies
Dvaput kliknite na vrijednost WriteProtect na desnoj strani Regedit.exe. Promijenite Value data iz 1 u 0 i kliknite OK da biste spremili promjene. Zatvorite Regedit i ponovno pokrenite računalo.
Spojite opet USB memoriju i sada bi trebala biti slobodna za zapisivanja. Nakon toga standardno možete formatirati disk desnim klikom na njega u My Computer i odabirom Format.
Također možete koristiti funkciju Diskpart da uklonite zaštitu od pisanja sa USB memorije, a o tome smo već pisali..
J.Š.