Acer Predator 17 G9 je nastavak prethodnih predatora, a sad dolazi sa Nvidia GTX 1070 grafičkom karticom, Gsync podrškom i Thunderbolt 3 priključkom, pa je zato odličan izbor za one koji traže dobar gaming laptop za razumnu svotu novaca.
Ove godine se Acer vratio s drugom generacijom Predatora, koja dijeli većinu osobina sa svojim prethodnikom, ali ovaj put dolazi s daleko bržom GTX 1070 grafikom, Thunderbolt 3 utorom i još nekoliko manjih promjena.
Ukratko, ovaj laptop je zaista dobar za igranje, posebice ako Acer nastavi biti jeftiniji od konkurencije, kao što je bio slučaj i kod prošle generacije. Laptop je glomazan, težak i obojan crvenim tonovima sa mnoštvom LED lampica koje ga čine atraktivnijim. No, u isto vrijeme je veoma brz i hladan pod opterećenjem, što ostavlja prostora i za overclockanje grafike. Pa ako tražite igrači laptop i nije vam važna mobilnost, Predator 17 G9 bi moga biti dobar izbor.
Acer Predator 17 G9-793: Dizajn
Nećemo duljiti o izgledu i dizajnu, jer je Predator 17 G9-793 skoro identičan prethodniku. Ukratko, Acer Predator 17 je masivan i debeo laptop, završna obrada je plastična (slična starijim Asus ROG laptopima koje ste mogli vidjeti prije par godina, jer su tad bili veoma popularni). Završna obrada pruža dobar osjećaj na dodir i veoma je robusna, ali osjetljiva na mrlje od prstiju. To je posebno vidljivo na naslonu za dlanove, koji najviše dodiruje rukama.
Estetski, laptop izgleda lijepo, ima crnu bazu s mnogo crvenih detalja. Stražnji dio je blago osvježen i izgleda profinjenije od predhodnih verzija. Iako se doima atraktivno sa mnoštvom rasvjete koju ima u sebi, moće bit iritantno ako želite pogledati samo dobar film. Doduše to se može isključiti preko pozadinske rasvjete tipkovnice, no to nam se ne čini kao pravo riješenje. Al opet s druge strane budući da je to gamerski laptop, atraktivan izgled ide uz takvu svrhu, jer nebi se dobro uklopio u poslovno okruženje.
Ako zanemarimo to, laptop je veoma dobro izrađen i jako ugodan za svakodnevno korištenje. Povezivost je dobra, jer imate sve utore koji bi vam mogli zatrebati, a tu je i vrhunski Thunderbolt 3. Samo to ga čini dobrom dugoročnom investicijom i garantira da ga vrijeme neće pregaziti dugi niz godina. Isto vrijedi i za grafičku karticu.
Acer Predator 17 G9-793: Zaslon
Acer nudi dvije opcije ekrana za ovog Predatora, a oba su 17.3-inčni mat IPS zasloni. Jedan je s normalnim gamma rasponom u Full HD rezoluciji, a drugi sa širokim gamma rasponom i Ultra HD rezolucijom. Mi smo testirali ovaj prvi i možemo reći da je zaista odličan. Novost na ovom Predatoru je Gsync podrška s brzinom osvježivanja od 60 Hz.
Verzija s Full HD-om bi također trebala podržavati Gsync, također pri 60 Hz, pa ako tražite veću frekvenciju osvježivanja morat ćete tražiti negdje drugdje.
Ispod su navedene specifikacije zaslona, koje vam govore sve.
- Razlučivost zaslona :1920 x 1080 piksela
- Panel Hardware: AU Optronics
- Pokrivenost boja: 100% sRGB, 98% NTSC, 100% AdobeRGB
- Izmjerena gamma: 2.3
- Maksimalna svjetlina u središtu ekrana: 324 cd/m2
- Kontrast pri najvećoj svjetlini: 670:1
- White point: 6800 K
- Crna boja pri najvećoj svjetlini: 0.48 cd/m2
- Prosječna DeltaE: 2.19 bez kalibracije, 1.06 s kalibracijom.
Ekran ima dovoljno svjetline i bogat je bojama, crni tonovi su duboki, a kontrast i pokrivenost boja je izvanredna. Sve boje su veoma precizne, a kut gledanja je solidan.
Acer Predator 17 G9-793: Tipkovnica i miš
Na prvi pogled, tipkovnica je slična onoj iz prethodne generacije. Tipke pružaju dobar osjećaj i hod je veoma dubok (2mm). S druge strane, tipke imaju manji otpor, koji može uzrokovati povremene greške u tipkanju, ali i omogućuju brzo tipkanje, prilikom kojeg proizvode ugodan zvuk. Raspored tipki je veoma dobar. Numerička tipkovnica i strelice su odvojene od ostalih tipki, fizički i vizualno, zbog crvenog okvira.
Tipke imaju pozadinsko RGB osvijetljenje, a raspoređene su u 4 zone koje se mogu individualno osvjetliti svaka posebno. Dostupna je samo jedna razina svjetline, koja je općenito dosta niska.
Acer Predator 17 G9-793: Hardver i performanse
Konfiguraciju Predatora 17, koja dolazi s Intelovim i7-6700HQ procesorom, 16GB DDR4 RAM-a i grafičkom kartiom Nvidia GTX 1070 s 8GB DDR5 video memorije kod nas košta oko 16.000kn, što je za ovakav gamerski laptop sa toliko ugrađenog hardvera i razumna cijena. Tu su i dva diska za pohranu, klasični hard od 1Tb i SSD disk od 256Gb.
Sa ugrađenim hardverom, Acer je tražio zlatnu sredinu po pitanju konfiguracije koja će ostvarivati odlične performanse u svim uvjetima (uređivanje fotografija, programiranje, ozbiljno igranje, svakodnevni zadaci), sa odličnim rješenjem hlađenja, kako bi sav hardver neometano isporučivao svoje performanse, bez nekog posebnog zagrijavanja. Upravo zato vjerujem da će ova konfiguracija zadovoljiti većinu potencijalnih kupaca.
Postoji i osjetno jeftinija varijanta sa ugraženom nVidia GTX 1060 6Gb i košta 4000kn manje. Specifikacije ove konfiguracije su: Acer Predator G9-793 Intel Core i7 6700HQ 2.60GHz 16GB 1TB SATA + 256 SSD Linux 17.3″ IPS FHD nVidia GeForce GTX 1060 6GB, što još uvijek i nije tako loša varijanta.
RAM memorija i diskovi se mogu nadograditi, postoji poklopac za servisiranje na dnu laptopa preko kojeg imate pristup ka dva M.2 utora, 2.5-inčnom utoru i dva memorijska utora (DIMM). Druga dva utora su iza matične ploče i teško im je pristupiti, jer iziskuju kompletno rastavljanje. To je slučaj i kod zamjene baterije.
Želim napomenuti kako nemam nijedan drugi laptop sa GTX 1070 grafičkom karticom s kojim bih mogao usporediti ovaj. Zato imamo notebookcheck.com koji je usporedio Asus G752VS i Predator 17, te su objavili podatke vrlo slične između ova dva gamerska laptopa, što zapravo ni ne čudi jer su im i cijene slične.
Buka, toplina, zvučnici, povezivost i ostalo
U Predatoru se nalaze dva ventilatora koja su uvijek u pogonu. Međutim, većinu vremena ih se jedva čuje, čak i u jako tihom okruženju. Tu i tamo će ispustiti neki zvuk, tek toliko da znate da su tamo. Ono što vas može iritirati u svakodnevnoj uporabi je DustBuster sustav koji povremeno zaustavi ventilatore i vrti ih nekoliko sekundi u drugom smjeru. To čini kako bi izbacio prašinu, i tada se jače čuje.
Kada govorimo o povezivosti, Acer ovdje nije šetedio. Imamo Wireless AC, Bluetooth 4.1 i Gigabit LAN. Žična veza je iznimno dobra a Acer je integrirao i DoubleShot Pro u ovaj uređaj, koji omogućava istovremeno korištenje žične i bežične internet veze. Aplikacija dolazi instalirana s operativnim sustavom koja vam omogućava konfiguraciju za različite programe i njihov pristup internetu.
Bežična veza (putem Qualcomm Killer Wireless 1535 modula) radi dobro jedino ako ste jako blizu ruteru, a jačina signala (samim time i brzina) značajno opada svakim udaljavanjem od rutera. Stoga mogu zaključiti da je problem u lošem rješenju antene. Izuzev spomenutog problema, Wi-Fi na ovom laptopu radi bez greške. Nema pucanja veze, odspajanja, niti sličnih problema.
Kada je riječ o zvuku, Acer je ukomponirao 4.2 sustav s ukupnom snagom od 12W. Laptop ima i dva subwoofera koji ne proizvode baš previše basa, no ukupan dojam o zvuku koji izlazi iz ovog Predatora je znatno bolji od većine drugih laptopa. Ostala četiri zvučnika su grupirana u parovima i stvaraju zvuk kroz crvene rešetkice na prednjem rubu, prema korisniku i prema podlozi.
Ako planirate koristiti slušalice ili vanjske zvučnike, imate pozlaćeni 3.5mm utor koji omogućuje solidnu vezu bez trzaja i sličnih poteškoća.
Trajanje baterije
Baterija u ovom laptopu ima 90Wh, no pošto je ekran optimiziran za Gsync i nema integrirane grafike koju bi koristili kod svakodnevnih procesa, Nvidia grafička kartica je stalno aktivna i očekivano troši mnogo električne energije. Transformator na punjaču ovog laptopa ima 230Wh, što je napredak u odnosu na 180Wh koje smo vidjeli kod prošle generacije. Teži oko 900 grama, što povećava ukupnu težinu laptopa na 3,95 kilograma.
Zaključak
Kao i njegov prethodnik, Acer Predator 17 G9-793 nije najtanji, najbrži, pa ni najbolji 17-inčni igrači laptop na tržištu, no kada uzmemo u obzir cijenu sve se to izbalansira. E sad, Predator 17 G9-793 može biti jako dobar izbor, no samo za pravu cijenu.
Ovaj laptop je samo hardverska nadogradnja prošle generacije Predatora, s garfičkom karticom GTX 1070, Gsyncom i Thuderbolt 3 utorom. Konkurencija ovom Predatoru je Alienware 17, Asus ROG G752VS ili MSI GT72VR Dominator Pro, no nijedan od njih nije očiti, najbolji izbor. Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke, ali i različite cijene koje također moramo uzeti u obzir.
Da zaključimo, ako pronađete Predator G9-793 po pravoj cijeni (samo usporedite s različitim izvorima dok čitate ovo), ne zanima vas mobilnost i ne smeta vam brojnost LED lampica i crvenih detalja, vjerovatno ćete biti oduševljeni s Predatorom 17.
SPECIFIKACIJA:
ACER Predator G979375L3, ekran 17.3″ IPS (1920×1080), procesor Core i7 6700HQ (3.50Ghz), 16GB DDR4, 256GB M.2 SSD, 1TB HDD, DVDSM, Nvidia GTX1070 GDDR5 8GB, BT, HDMI, mDP, WiFi ac(5Gb), TypeC USB3.1, HD webcam, Dolby Audio Premium, Illuminated KB, Prednja kamera 1280×720, USB 3.0 x4, Thunderbolt 3.0 x1, OS Linux
Za: dobra kvaliteta izrade; dobar zaslon s Gsync podrškom; solidne performanse i odlično hlađenje što ostavlja mjesta za overclocking, moćni zvučnici, povoljna cijena
Protiv: masivan i težak za današnje vrijeme, spor Wi-Fi ako niste blizu rutera, kratak vijek baterije
Cijena oko 16.000kn
Piše: A.P.