Superračunala obično vežemo uz velike i razvijene zemlje i kompanije, ali ova priča pokazati će kako to nije uvijek slučaj. Jedno superračunalo stiglo je i u Zagreb i ostati će u centru Srca u narednih desetak i više godina. Računalo je oplemenjeno velikm brojem jezgi i najavljeno je kako je ovo jedno od najboljih i najjačih računala u regiji.
Superračunalo koje je stiglo u Zagreb koristiti će se prevenstveno u znanstvene i istraživačke svrhe, a nalaziti će se u Hrvatskom istraživačkom i računalom centru, pozatijem kao Srce. Srce je središnja organizacija u Hrvatskoj koja se brine da internet i ostale informatičke djelatnosti u hrvatskoj funkcioniraju prema očekivanjima korisnika. Navedeno računalo pripada Sveučilištu u Zagrebu, a dobiveno je zahvaljujući projektu Integrating research in molecular life sciences at the University of Zagreb (Integra-Life). Ovaj projekt financiran je sa gotovo 25 milijuna kuna, što samo potvrđuje kako je računalo zbilja vrlo dobro.
Da ne bismo ostali samo na pustim riječima, navest ćemo odlike koje krase ovo super računalo, čije ime je zapravo SGI UV2000. Ovo računalo sastoji se od čak 18 modula, od kojih svaki od njih ima dva šesterojezgrena procesora. Jedan procesor pogonjen je sa 128 GB radne memorije, što kada uzmemo u obzir 216 jezgi od kojih se računalo sastoji, daje ukupno 4,6 terabajta radne memorije. Što se pohrane podataka tiče i tu računalo nimalo ne zaostaje jer je u računalo ugrađeno čak 42 terabajta memorije za pohranu podataka.
Računalo nakon završetka trajanja projekta ostaje u Zagrebi i moći će ga korisiti svi kojima će to biti potrebno. Prvenstveno će računalo biti korišteno od strane studenata i profesora sa Zagrebačkog sveučilišta, a osnovna namjena je za istraživanje u području zdravstva i biologije.