PočetnaHardverAMD Kaveri Mini PC

AMD Kaveri Mini PC


Osim najjačeg A10-7850K APU-a kojeg testiramo u ovome broju, donosimo vam i test jednog mini računala, ili bolje rečeno AMD-ove ideje HTPC računala zasnovanog na najnovijem procesoru A8-7600

Cijela se priča naravno vrti oko novo predstavljenog A8-7600 Kaveri APU-a koji donosi mogućnost kofiguracije (u BIOS-u) između 45 i 65W TDP-a. Četverojegreni je to CPU (x86, dva modula), a s grafičke strane ima šest GPU jezgri, tj. 384 shadera. U 65W TDP verziji osnovna frekvencija CPU jezgri je 3.3GHz, a maksimalna Turbo frekvencija iznosi 3.8GHz. Kada TDP spustimo na 45W x86 jezgre rade na osnovnih 3.1GHz uz maksimalnu Turbo frekvenciju od 3.3GHz. GPU frekvencija u svakom slučaju iznosi 720MHz, jer je i u “prirodi” APU-a da žrtvuje CPU brzinu u korist GPU-a. Sve arhitekturalne značajke identične su kao i kod ostalih Kaveria, i o tome ste mogli čitati u A10-7850K članku u ovome broju.

Piše: Krešimir Matanović

APU u oblaku

Ono bitno je kako ovaj APU ima dvije GPU jezgre (128 shadera) manje od A10-758K, te kako radi na nešto nižem CPU taktu. Preporučena cijena je vrlo primamljivih 119 dolara.
AMD-ovi su inženjeri izabrali vrlo zanimljivo Xigmatec Nebula kućište (lat. oblak), za HTPC primjenu. Kućište je vrlo inovativnog dizajna, sa tri stranice napravljene od aluminija, koje su za šasiju vezane mehanizmom za brzo otpuštanje. Nakon povlačenja prve, prednje stranice, lako skidamo i bočne kako bi pobliže promotrili komponente koje su skrivene unutra.

Nebula kućište je dimenzija 260 x 330 x 260 mm (DxVxŠ), a prima samo Mini-ITX ploče. Uz to, ima i dva utora za proširenja (grafičke kartice npr.), dva 3.5” ili 2.5” ležišta, te predinstaliran jedan 120 mm XOF ventilator. Maksimalna dužina grafičke kartice koju možemo dodatno ugraditi je 200 mm, a CPU hladnjak može biti maksimalno visok 80 mm. Od vanjskih detalja kućišta izdvajamo veliku aluminijsku tipku za paljenje na vrhu, te narančastu LED indikaciju u obliku trokuta koja se nalazi urezana u donji lijevi kut i pri tome izgleda izvrsno i kada svijetli i kada ne svijetli.

Malena, a opremljena ploča

AMD se kod izbora ploče odlučio za upotrebu Gigabyteove F2A88XXN-WIFI, koja nam je u kombinaciji sa AMD-ovom radnom memorijom brzine 2133MHz (16GB), zadala dosta glavobolja tijekom testiranja. Očito ni BIOS ploče (unatoč F3 nadogradnji), ni memorija nisu kompatibilni jedni s drugima, pa su testiranja u toj kombinaciji bila nemoguća. Malena je Gigabyteova ploča inače sasvim solidan proizvod jer nudi zadovoljavajuću opremu po pristupačnoj cijeni. Glavne su joj karakteristike Ultra Durable 4 plus tehnologija gradnje, DualBIOS, 4 + 2 fazna napojna jedinica, Dual band 802.11ac + Bluetooth 4.0 kartica sa pripadajućom antenom, četiri USB 3.0 porta i četiri SATA 6Gbps porta sa RAID podrškom. Inače, izlazak Kaveria na tržište već su ranije popratili proizvođači matičnih ploča s izbacivanjem svojih novih modela opremljenih A88X chipsetom, koji se od prethodnika razlikuje jedino po tome što podržava Kaveri APU-e.

A8-7600 je bio hlađen sa izvrsnim i ne prebučnim Noctuinim L9i hladnjakom koji ga je u svim situacijama držao pod kontrolom. Prednost ovakvog hladnjaka su malene dimenzije i učinkoviti rad, a pod mane stavljamo činjenicu kako je potrebno cijelu ploču izvaditi van kako bi ga skinuli. Naravno, vrijedi i obrnuta situacija da je inicijalna montaža neophodna prije montaže ploče u kućište. Sve je pogonilo Antecovo napajanje za koje u kućištu ima sasvim dooljno mjesta, premda Nebula baš i nema napredne mogućnosti aranžiranja i skrivanja kabela.

Diskovni podsustav se sastojao od vrlo brzog Samsungovog SSD-a 840 kapaciteta 240GB. Ovome smo disku izmjerili vrlo visoke performanse od oko 560MB/s za čitanje, te oko 510MB/s za zapis uz pomoć ATTO Disk Benchmark-a. Izvrstan je to odabir jer podiže ukupne performanse i skraćuje vrijeme podizanja operativnog sistema, te učitavanje raznih programa i igara.

Moćno, isplativo, minijaturno

Računalo je u radu vrlo tiho i pri najvećim se opterećenjima ne zagrijava previše, a to možemo zahvaliti i odličnim terničkim svojstvima Nebule, te niskom TDP-u APU-a. Računalo je došlo s predinstaliranim Windows 8.1 operativnim sustavim koji je bolje optimiziran za OpenCL nego prethodni Windowsi 7. Stoga smo izvrtjeli i određeni broj OpenCL testova koje AMD preporučuje. Ostatak testova je bio klasičan, tj. vrlo sličan onima sa A10 modelom. Tu se našla mješavina čistih CPU testova, ali smo provjerili performanse integriranog grafičkog procesora, te koliko je slabiji od onog kod A10 modela.

Na kraju, kada pogledamo mogućnosti i preporučenu cijenu od 119 dolara, možemo samo zaključiti kako je A8-7600 pravi best buy. To pogotovo dobiva na značaju kada ga uporedimo sa jačim A10-7850K, od kojega i nije drastično slabiji.

SPECIFIKACIJE

APU sa šest GPU jezgri (384 shadera) takta 720MHz, četiri CPU jezgre (dva modula) osnovnog takta 3.3GHz i Turbo takta 3.8 GHz pri 65W TDP-u, i podrškom za DX11.2, OpenGL4.3, TrueAudio i Mantle, Gigabyteova matična ploča F2A88XXN-WiFi, AMD-ova Radeon memorija na 2133 MHz, Xigmatecovo Nebula kućište, Antecovo napajanje, Noctuin hladnjak L9i

USTUPIO
AMD

CIJENA
nije formirana

ZA
dizajn, male dimenzije, solidne grafičke performanse, mala potrošnja energije, podrška za TrueAudio, HSA i Mantle

PROTIV
performanse glavnog procesora

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular