Posljednji članak o 3D printanju bio je objavljen na našim stranicama prije nekoliko dana. Tematika članka bila je printanje slastica i čokolada uz pomoć, danas već svemogućih, 3D printera.
3D printeri tehnologija su koja će u narednim godinama zasjesti u naše domove. Mnogi od nas htjeli bi doma isprintati neku stvarčicu ili slatkiš, ali tehnologija 3D printanja za sada je još preskupa. Iako, sami 3D printeri nisu toliko skupi, ali korisnici vjerojatno čekaju da se cijena još malo spusti. Mnogi entuzijasti koji su isprobali 3D printere pokazali su nam da oni zbilja mogu raditi svašta. Vjerujemo da će se takav trend u budućnosti nastaviti i da će tehnologija objektnog printanja još više zaživjeti.
Uvidjevši da printanje običnih 2D slika sve više zamjenjuje printanje stvarnih objekata, Adobe je odlučio uvesti neke novine u svoje alate za obradu fotografija i rad s grafikom. Pa tako najnovija verzija Photoshop-a ima mogućnost integracije s raznim 3D pisačima koji su danas dostupni na tržištu. Uvedeno je tako u Photoshop modeliranje 3D objekata te je skladno tome omogućeno i spremanje nastalih uradaka u nekoliko različitih formata za 3D ispis.
Jedna od novina koje je uveo Photoshop je također i učitavanje gotovih 3D uradaka u Photoshop kako bi ih dizajneri bez prevelike muke mogli nadograđivati i uređivati. Prije je postojao nesrazmjer između modela koje su dizajneri napravili u Photoshopu i koje je pisač isprintao. No, s najnovijom nadogradnjom taj bi problem trebao biti riješen te bi model s računala trebao izgledati identično u fizičkom svijetu.
Novi Photoshop uz sve što smo prethodno naveli podržava i printanje model u raznim bojama. Također omogućeno je i korištenje raznih materijala za ispis. Gore smo spominjali i formate koje Photoshop u svojoj posljednoj inačici podržava, pa tako moramo napisati da se radi o pet novih formata: OBJ, STL, 3DS, KMZ i Collada.