Prijenosno računalo Dell Inspiron 15 nudi pristojan omjer između cijene i performansi. To je pristupačno prijenosno računalo koje je sposobno obavljati sve svakodnevne računalne aktivnosti, uključujući i igranje ne zahtjevnih igara.
Uz to, prijenosno računalo može se pohvaliti dobrom kvalitetom izrade i pristojnim izborom utora. Ono što je najvažnije, nudi mogućnost nadogradnje memorije i pohrane. Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: 690 eura.
Dizajn, dimenzije i masa
Dell je kućište prijenosnog računala Dell Inspiron 15 osmislio na način da je koristio kombinaciju aluminijske legure i plastike. Uzimajući u obzir raspon cijena prijenosnog računala, nećete dobiti potpuno metalno kućište, no brušeni metalni završetak prijenosnog računala daje mu onaj ”premium” izgled. Dell je dizajnirao poklopac sa srebrnom metalik završnicom, zbog čega prijenosno računalo zapravo izgleda skuplje nego što jest. Na sredini poklopca pronaći ćete logotip Dell u srebrnoj boji, koji se savršeno stapa s ostatkom poklopca.
Otvaranje poklopca prijenosnog računala zahtijeva upotrebu dviju ruku zbog njegovih dosta krutih pantova. Nakon otvaranja, vidjet ćete zaslon, koji je okružen uskim okvirima. Ako pomaknete pogled prema dijelu gdje je tipkovnica, prvo ćete pronaći tipku za uključivanje koja također služi i kao skener otiska prsta. Senzor otiska prsta reagira brzo i olakšava prijavu u sustav Windows od upisivanja lozinki. Tipkovnica je dizajnirana u takozvano u stilu ”chiclet”: radi se o dizajnu koji koristi korekciju crnih tipki s omogućenim pozadinskim osvjetljenjem. Osim toga, tipkovnica je pune veličine s brojčanim dijelom i tipkama sa strjelicama. Tipke su osjetljive s odgovarajućom udaljenosti kao i silom aktiviranja od oko 80 g. Dobro je i to što tipke proizvode lijepu taktilnu povratnu informaciju kada se pritisnu.
Ispod tipkovnice pronaći ćete dodirnik, koji je nezgrapno postavljen lijevo od tipkovnice, a ne u sredini. On koristi mat završni sloj i izrađen je od plastike kao i tipkovnica.
Dodirnik koristi ”Windows Precision” upravljački program, što znači da prijenosno računalo podržava geste, prevlačenje i dodirivanje. Ono što je malo nezgodno jest to što dodirnik zahtijeva malo snažniji pritisak kako bi ga se moglo koristiti.
Što se tiče utora za prijenosna računala, ovaj se model ima čime pohvaliti. Na desnoj strani pronaći ćete USB Type-A 2.0, kao i čitač SD kartica. Naravno, većina utora nalazi se na lijevoj strani, tako da ćete na lijevoj strani prijenosnog računala pronaći konektor za napajanje i dodatni USB Type-C. Osim toga, laptop sadrži i HDMI, Ethernet utor, dva USB Type-A utora i naravno utor od 3.5 mm. Što se tiče mase i dimenzija, njegove su dimenzije 363,9 x 249 x 18 mm dok je mase 2.05 kg. Iako nije najtanje ili najlakše prijenosno računalo u svojoj kategoriji, smatram da njegova masa nije prevelika.
Performanse procesora
Tvrtka je u Dell Inspiron 15 stavio procesor Intel Icelake 10. generacije. No to nije jedini procesor kojeg možete pronaći na Dell Inspirion 15 modelu: postoje tri različite konfiguracije procesora o čemu ćemo nešto više reći kasnije. No prije nego što krenemo dalje, vrijedi spomenuti da samo ”premium” prijenosna računala poput Dell XPS 13 dolaze s Icelake procesorom. Ono što je zanimljivo jest to da je Dell nedavno počeo uvoditi Icelake modele procesora u i svoju ponudu srednje razine.
Idemo na konfiguracije procesora. Postoji nekoliko različitih konfiguracija procesora koje možete dobiti u Dell Inspirion 15 prijenosnom računalu. Prvi model procesora je dvojezgreni Intel Core i3-1005G1 procesor, sa cache memorijom od 4 MB, osnovnom frekvencijom od 1,20 GHz i mogućnostima povećavanja frekvencije od 3,40 GHz. Drugo, možete dobiti konfiguraciju s 4-jezgrenim Intel Core i5-1035G1 procesorom. Core i5 ima predmemoriju od 6 MB, osnovnu frekvenciju od 1,00 GHz i pojačanu frekvenciju od 3,40 GHz.
Treća mogućnost jest model prijenosnog računala s 4-jezgrenim Intel Core i7-1065G7 procesorom. Taj Core i7 ima 8 MB cache memorije, osnovnu frekvenciju od 1,00 GHz i pojačanu frekvenciju od 3,60 GHz. Jedinica koju smo proveli kroz testiranje isporučena je s procesorom Core i5, što znači da se radilo srednje rangiranom Dell Inspirion 15 modelu. Za određivanje performansi procesora koristili smo CineBench 20 test.
Kao rezultat testa, Dell Inspiron 15 osvojio je 1.401 bod.
Usporedno, ovaj rezultat zaostaje za onim Lenovo Ideapad S540 15. Lenovo ima Intel Core i5-8265U procesor i postigao je 1.485 bodova u mom testu. Kao zaključak se može reći da je rezultat testa iznenađujući, s obzirom na to da je procesor 8. generacije Lenovo Ideapad S540 imao bolje rezultate od procesora 10. generacije, koji se nalazi unutar Dell Inspirona 15.
Performanse radne memorije ili RAM
Prijenosno računalo Dell Inspiron 15 ima dva RAM utora koji mogu primiti do 16 GB. Model kojeg smo testirali došao je s 8 GB RAM na jednom utoru, dok je drugi utor prazan. Dell je ovdje napravio dobru stvar, s pružanjem mogućnosti nadogradnje radne memorije. Ako trebate nadograditi memoriju, možete jednostavno dodati još jedan 8 GB RAM stick u drugi utor čime ćete udvostručiti ukupnu količinu radne memorije na 16.
Iako možda 8 GB RAM može djelovati premalo, pogotovo kada uzmemo u obzir današnje standarde i potrebe, osim ako ne želite igrati neke zahtjevne igre na ovom prijenosnom računalu i ako općenito ne planirate pokretati neke zahtjevne programe, ova količina radne memorije bit će vam i više nego dovoljno. Ovo se jasno vidjelo u svakodnevnim testovima produktivnosti. Na primjer, mogao sam otvoriti više od 20 kartica preglednika Firefox i neprimjetno se prebacivati između njih bez zastajkivanja. Nadalje, kako bih odredio performanse memorije prijenosnog računala, proveo sam PCMark 10 test. Na temelju rezultata testa prijenosno računalo je dobilo 4.060 bodova Za usporedbu, laptop je bio ispod HP Pavilion 15-cs2019ng koji je postigao 4.100 bodova.
8 GB RAM i dalje je dovoljno, ali je li adekvatno za današnje standarde? Iskreno, teško je odgovoriti na ovo pitanje, pogotovo iz razloga jer se laptopi često testiraju na način da se na njima pokrene neka igra, najčešće novija. Ovo prijenosno računalo naravno, nije namijenjeno za igranje novih AAA naslova, što ne znači da na njemu ne biste mogli pokrenuti nikakve igre. No, treba biti svjestan ograničenja. Ono što je naravno jako dobro jest to što ga možete nadograditi na 16 GB RAM, što je zapravo i vrlo preporučljivo.
Performanse memorije pohrane
Treba svakako nešto reći i o pohrani ovog prijenosnog računala. Laptop ima SATA 3 utor za HDD, kao i PCIe NVMe utor za SSD. S obzirom na to nudi velik broj konfiguracija za pohranu. Točnije, ako želite, možete nabaviti model prijenosnog računala s tvrdim diskovima od 500 GB do 2 TB. Osim toga, ako želite, možete kupiti i model Inspiron 15 sa ”solid-state” diskovima, kapaciteta od 128 GB do čak 1 TB.
Model kojeg smo testirali dolazi sa SSD-om kapaciteta 512 GB. Tih 512 GB prostora za pohranu trebalo bi biti dovoljno za većinu korisnika, pogotovo ako laptop planirate koristiti za pohranu fotografija, glazbe, videozapisa, ali i igara. Međutim, ako trebate više prostora za pohranu, lako možete povećati kapacitet SSD-a. Alternativno, možete dodati HDD u SATA 3 utor. Kako bih odredio brzinu prijenosa SSD-a, proveo sam AS SSD benchmark test. Na temelju rezultata testa, laptop je zabilježio sekvencijalnu brzinu čitanja od 1114,77 MBps. Nadalje, zabilježena je i sekvencijalna brzina pisanja od 840,99 Mbps.
Dell je na ovo prijenosno računalo ugradio i čitač SDCard kartica. Brzine prijenosa s integriranog čitača kartica nisu baš brze. Primjera radi, prenio sam slike u vrijednosti od 1 GB sa SD kartice na radnu površinu. Prijenos je trajao oko 44 sekunde, u usporedbi sa 7 sekundi, koliko je na primjer trebalo modelu Dell XPS 15. Kao zaključak, može se reći da su brzine prijenosa sa SSD-a, kao i čitača SD kartica sporije u odnosu na one koje se nalaze na skupljim prijenosnim računalima, što je naravno i logično, ali nekim korisnicima može biti značajan minus.
Grafička kartica i njezine mogućnosti
Iako prijenosno računalo Dell Inspiron 15 nije namijenjeno prvenstveno za igranje igara, ako želite mogli biste igrati čak i neke novije igre, samo naravno na nižim postavkama grafike i rezolucije. Za grafičke konfiguracije dobivate ili Intel UHD Graphics ili Iris Plus grafiku, ovisno o vašem izboru procesora. Radi se o integriranim grafičkim karticama. Ako ste spremni izdvojiti nešto više novca, možete odabrati model s Nvidia GeForce MX230, koja ima 2 GB GDDR5 zasebne VRAM.
Model koji je nama došao na testiranje, sadrži i grafičku karticu sa zasebnom memorijom, odnosno GeForce MX230 kartice i integriranu Intel Iris Plus Graphics. Laptop koristi i Nvidia-inu Optimus tehnologiju, koja na pametan način koristi resurse, ovisno o potrebama i zahtjevima: na primjer, ako igrate neku igru, softver će automatski prebaciti na korištenje Nvidia-ine grafičke kartice. Nvidia-in model grafičke kartice na 3DMark testu osvojio je 2.452 boda, što je solidno.
Baterija
Što se baterije tiče, Dell Inspiron 15 dolazi s 3-ćelijskom baterijom od 42 Whr. Ovo definitivno nije baterija velikog kapaciteta, pogotovo za prijenosno računalo od 15,6 inča. U testu sam postavio svjetlinu ekrana laptopa na 120 nita. Isključio sam i sve druge programe, osim preglednika s otvorenih oko 60 kartica. Na temelju rezultata testa, baterija je izdržala 5 sati i 15 minuta.
Zaključak
Prijenosno računalo Dell Inspiron 15 nudi pristojan omjer između cijene i performansi. Radi se prije svega o prijenosnom računalu, koje je sposobno obavljati svakodnevne računalne zadatke, uključujući i pokretanje novijih, ali ne zahtjevnih igara. Uz to, prijenosno računalo može se pohvaliti dobrom kvalitetom izrade i pristojnim izborom priključaka i ono što je najvažnije, nudi mogućnosti nadogradnje memorije i pohrane.
Piše: Ivan Hečimović