Visoke frekvencije osvježavanja od 120 Hz postaju sve češće kod monitora stolnih računala, laptopa te pametnih telefona. Radi se o trendu koji ide uzlaznom putanjom, no zaista se svaki korisnik može pitati ako mu to zaista treba.
U ovom tekstu osvrnut ćemo se na tematiku te postaviti neka pitanja koja bi svaki korisnik trebao razmatrati prije nego što se odluči na kupnju monitora ili uređaja sa zaslonom od 120 Hz.
Cijena – Jeste li spremni platiti veću cijenu za više herca?
Osim ako se radi o zaista dobroj ponudi, a takve najčešće uključuju kvalitetne popuste, vjerojatno nećete moći izbjeći plaćanje većih iznosa za zaslone s visokom frekvencijom osvježavanja. Njihova izrada je skuplja pa samim time je logično da će proizvođači na tržištu ovakve uređaje naplatiti s premium cijenom.
Za kupnju monitora ili uređaja sa zaslonom od 120 Hz morate pripremiti nešto više novca, no ipak postoji nešto vidljivo i opipljivo što dobivate. Dnevna upotreba uređaja će izgledati bolje s fluidnijim animacijama te responzivnim korisničkim sučeljem. Ako imate dovoljno moćnu grafičku karticu, konačno ćete iskusiti sve pogodnosti gejminga na visokoj razini. Još se ovdje može dodati kako je zaslon od 120 Hz zalog za budućnost jer vam novi sigurno neće trebati neko duže vrijeme.
Vizuali – Izgledaju li zasloni od 120 Hz tako dobro?
Uzmimo za primjer neki stari Android pametni telefon ili čak stari iPhone. Kad ih se usporedi s trenutnim Android telefonom srednjeg ranga koji ima zaslon od 120 Hz, razlike su vidljive. Sada razmislite o istoj situaciji kada se uspoređuju još veći zasloni. Razlike su još više uočljive.
Kod nekog sadržaja kao što je video razlike možda neće biti toliko vidljive jer se većina sadržaja koji konzumiramo reproducira na 24 ili 30 sličica u sekundi. Drugi sadržaji kao što su igre već predstavljaju kategoriju gdje su razlike u frekvenciji osvježavanja ogromne. Ne radi se samo o tome kako ćete imati mnogo responzivnije inpute, već će se u znatnoj mjeri reducirati zamućenja zaslona te povećati jasnoća. Ovdje razlika nije samo estetski faktor, nego se znatno može poboljšati vaša izvedba u igrama, pogotovo ako ste profesionalni igrač.
Moć procesuiranja – Ima li vaša grafička kartica kapacitete?
Ovdje nema previše filozofije. Ako prelazite sa 60 na 120 Hz, udvostručujete frekvenciju osvježavanja i treba vam dvostruko veća snaga procesuiranja za renderiranje kako bi se iskoristio svaki dodatni herc.
Grafičke kartice koje dolaze do svog limita koji se kreće oko 60 sličica u sekundi neće moći iskoristiti vaš novi zaslon od 120 Hz u potpunosti i bit će ograničene. One jednostavno ne mogu proizvesti toliko sličica koliko ih vaš zaslon može prikazati. U tim situacijama morat ćete u postavkama smanjiti razinu izvedbe jer je grafička kartica element koji sve koči.
S druge strane, ne mora sve biti tako crno. Adaptive Sync tehnologija (poznata kao G-Sync kod NVIDIA grafičkih kartica te kao FreeSync kod AMD-ovih grafičkih kartica) omogućuje da zaslon mijenja svoje frekvencije osvježavanja i prilagođava ih grafičkoj kartici. Pomoću iste tehnologije uvijek ćete moći na zaslonu dobiti maksimum sličica u sekundi koji je dostupan.
Grafičke kartice počevši od NVIDIA 40 serije nadalje imaju treću verziju DLSS-a 3 (Deep Learning Super Sampling) koji koristi AI elemente za stvaranje sličica. Na ovaj se način frekvencije osvježavanja unaprjeđuju s korištenjem manje energije. Ovdje AI samostalno radi prilagodbe za dobivanje bolje i efikasnije izvedbe.
AMD-ova verzija DLSS-a ima naziv FidelityFX Super Resolution (FSR) te ima slične karakteristike, no ne zahtijeva posebni hardver koji je prilagođen AI elementima.
Kad se na kraju sve zbroji i oduzme, nove tehnologije grafičkih kartica izvući će najbolju moguću izvedbu prilagođenu vašem zaslonu od 120 Hz, no iskorištavanje njegovog punog potencijala je nešto sasvim drugo. Za dobivanje optimalnog iskustva sa svojim zaslonom od 120 Hz morat ćete sve popratiti s grafičkom karticom koja takva opterećenja može podnijeti.
Kabeli i priključci – Jesu li vaše postavke odgovarajuće?
Postoji velika šansa da, iako možda imate vrhunsku grafičku karticu, vaši kabeli i priključci nisu dovoljno dobri za iskorištavanje punog potencijala zaslona od 120 Hz. Uvijek morate zapamtiti da je potrebna kalkulacija bandwitha za ostvarivanje ciljane rezolucije, frekvencije osvježavanja te dubine boja.
Pobrinite se da svi dostupni portovi podržavaju zahtjeve vašeg monitora tj. uređaja sa zaslonom od 120 Hz. Ne treba vas čuditi ako su u ovoj situaciji potrebne promjene kabela i priključaka. Primjerice, HDMI verzija koju vaša grafička kartica podržava možda neće imati dovoljno bandwitha za vaš novi zaslon, no ima DisplayPort ili Thunderbolt priključke koji su odgovarajući.
Situacije mogu biti zaista raznolike pa razmatranje o kupnji zaslona od 120 Hz uvijek mora biti vezano uz kabele i priključke koje imate.
Korištenje – Za što ćete koristiti zaslon od 120 Hz?
Budimo realni, veliki broj korisnika uglavnom neće u praksi iskorištavati puni potencijal svog novog zaslona od 120 Hz. Koji razlog stoji iza toga? Jednostavno je – društvene mreže.
Većina nas najviše vremena provodi na društvenim mrežama i to odmah znači kako će većina nas tijekom korištenja uređaja sa zaslonom od 120 Hz praktički potratiti sve dodatne herce koji su na raspolaganju.
Ako svoj zaslon od 120 Hz mislite koristiti za pisanje izvještaja, navigaciju kroz slajdove PowerPoint prezentacije ili za skrolanje po društvenim mrežama, možda bi bilo dobro da razmislite o nekom drugom obliku nadogradnje.
Možete li odustati od nekih drugih značajki?
Baš ste odlučili da vam treba zaslon od 120 Hz? Budite spremni na to da ćete morati odustati od korištenja nekih drugih značajki, pa sukladno tome, postavite prioritete.
Ako vam je korištenje HDR-a kod zaslona glavni prioritet, pobrinite se da zaslon koji ste odabrali ima podršku za ovu značajku, grafička kartica mora moći podnijeti toliko opterećenje, priključci moraju imati dovoljno bandwitha itd.
Sve ovo ne dolazi bez ustupaka pa možda nećete moći koristiti veći broj portova. Preferirate li zakrivljene zaslone, imat ćete još manje opcija.
Također uzmite u obzir da svaka nova funkciju koju dodajete znači veće troškove. Ravni SDR monitor od 21 inča s jednim HDMI portom koji podržava frekvenciju osvježavanja od 120 Hz imat će puno nižu cijenu od zakrivljenog HDR monitora od 34 inča s većim brojem HDMI i DisplayPort priključaka.
Na kraju možemo reći da odluka o kupnji zaslona od 120 Hz sa sobom nosi potrebu za balansiranjem niza stavki koje smo naveli. Morate najprije razjasniti za što vam točno zaslon s visokom frekvencijom osvježavanja treba, kakva vam je postojeća situacija s korištenim uređajem te koji vam je financijski budžet. Obratite pozornost na sva pitanja koja smo postavili u tekstu te donesite na svako svoj odgovor pa ćete jasnije vidjeti što vam je potrebno i koje sve preduvjete morate ispuniti za novi zaslon.
Piše: Ervin Mičetić