Intel možda neće dobiti sav novac koji mu je potreban za tvornicu u Magdeburgu.
Intelova nova proizvodna lokacija u blizini Magdeburga u Njemačkoj je zamišljena kao najveća i najnaprednija europska tvornica za proizvodnju poluvodiča, ali njeni troškovi gradnje stalno rastu, a Intel je nedavno izrazio svoju namjeru da dobije više subvencija od vlade te zemlje. No vlasti nisu voljne dati tvrtki više novca jer ga nemaju u proračunu, javlja Financial Times.
“Nema više raspoloživog novca u proračunu”, rekao je njemački ministar financija Christian Lindner za Financial Times. “Trenutno pokušavamo konsolidirati proračun, a ne proširivati ga.”
Intelova predložena tvornica u blizini Magdeburga u Njemačkoj trebala je u početku koštati 18,7 milijardi dolara, a savezna vlada pristala je dati Intelu oko 7,2 milijarde dolara državne pomoći. No izgradnja tvornice je odgođena, a zbog rastućih cijena energije, troškova materijala i inflacije sada se očekuje da će trošak proizvodnog pogona biti oko 31,675 milijardi dolara (30 milijardi eura), vjerojatno zato što je Intel također odlučio instalirati naprednije alate u pokušaju proizvodnje čipova na sofisticiranijim proizvodnim čvorovima u Njemačkoj. Kako bi premostio ovaj jaz u financiranju, tvrtka od njemačke vlade traži dodatne subvencije od 4,223 do 5,279 milijardi dolara (4 do 5 milijardi eura).
Spor oko subvencija za Intel izazvao je podjele među vlastima. Vjeruje se da su kancelar Olaf Scholz i ministar gospodarstva Robert Habeck otvoreni za povećanje financijske potpore Intelu budući da su ohrabreni mogućnošću da Intel poveća svoja ukupna ulaganja sa 17 milijardi eura na 30 milijardi eura. Međutim, Christian Lindner je protiv takvih subvencija i inzistira na tome da ministarstvo gospodarstva mora utvrditi odakle bi dolazila dodatna sredstva.
Neki ekonomisti u Njemačkoj tvrde da su subvencije bacanje novca poreznih obveznika, dok se drugi boje da je smanjenje ovisnosti o azijskim dobavljačima u industriji čipova izazovno s obzirom na složenost opskrbnih lanaca poluvodiča.
Intel je odbio komentirati ministrove komentare, ali je rekao: “Postoji jaz u troškovima i radimo s vladom na tome kako to zatvoriti.”
Lindnerovo protivljenje subvencijama nije ograničeno samo na Intel. Osim toga, Lindner se usprotivio Habeckovu planu subvencioniranja troškova električne energije za energetski intenzivne industrije, tvrdeći protiv zakonitosti takve državne potpore prema pravilima EU-a. U međuvremenu, niži troškovi električne energije također bi mogli podržati Intelovu nadolazeću tvornicu u blizini Magdeburga. Habeck je navodno sugerirao da bi sredstva za ove subvencije mogla doći iz Fonda za ekonomsku stabilizaciju, prijedlog koji je Lindner odbacio kao kršenje koalicijskih sporazuma.
Piše: D.M.