Izabiranje internetskog preglednika je nešto što se razlikuje od korisnika do korisnika. Isto vrijedi i za odabir tražilice ili pomoćnog programa koji se nalazi unutar internetskog preglednika, koji nam omogućuje pretragu internetskog sadržaja. Danas je nesumnjivo najpoznatija i najviše zastupljena tražilica Google. Tu je i Bing, koji kasni, ali je i dalje tu. Nakon njega je DuckDuckGo, relativno nova tražilica, koja svoj fokus stavlja na poboljšavanje sigurnosti i privatnosti korisnika.
Koji je od ove trojice najbolji? Koji će korisniku pružiti najbolju mogućnost zaštite sigurnosti i privatnosti, uz kvalitetan prikaz željenih rezultata unutar tražilice? Nešto više o tome reći ćemo u nastavku ovog članka. No, kako bismo mogli točnije odrediti koja je tražilica najkvalitetnija, potrebno je razmotriti čimbenike koji utječu na kvalitetu, pouzdanost i sve ono što prosječan korisnik želi od jedne internetske tražilice.
Rezultati pretraživanja
Jedan od odlučujućih faktora za odabir bilo koje tražilice jest definitivno točnost rezultata pregleda. Jer tražilica je u konačnici dobra samo onoliko koliko precizno može prikazati rezultate pretraživanja s obzirom na unos korisnika. Pogledajmo kako to funkcionira kod svake od ove tri tražilice.
Kod unosa pojmova u tražilicu, Google će uglavnom na vrlo precizan način prikazati ono što od njega korisnik traži. Na primjer, ako utipkate pojam ”pas”, Google će vam na vrlo pregledan i praktičan način prikazati izvore s obzirom na jezik i predio svijeta u kojem se nalazite, te opcije možete namjestiti u postavkama preglednika i naravno pojmove i definicije vezane uz pojam kojeg ste unijeli.
Najčešće, ako definicija i objašnjenje traženog pojma postoji unutar Wikipedije, Google će među prvim rezultatima prikazati poveznicu na Wikipediju. Sve u svemu, što se preciznosti tiče, Google je svakako jedan od najboljih, ako ne i najbolji u ovom segmentu, stoga ne iznenađuje činjenica da se Googleova tražilica koristi najčešće i na najvećem broju uređaja korisnika.
Bing, s druge strane, je malo lošiji od Googlea. Ovdje isto tako morate imati na umu da će preciznost rezultata, s obzirom na korisnikove upite, biti precizniji ako je precizno određena regija s obzirom na jezik kojeg korisnik koristi. Na primjer, ako odete na Bing-ovu tražilicu i ondje utipkate pojam ”pas”, nećete dobiti baš tako precizne rezultate kao što biste dobili na Googleu.
S druge strane, ako utipkate neki pojam na engleskom jeziku, rezultati će biti puno precizniji vašem upitu. Slično vrijedi i za DuckDuckGo. Ovdje je najveća prepreka jezik. Jer ako recimo unesete upit na engleskom jeziku, DuckDuckGo i Bing daju puno bolje rezultate nego u slučaju kada upit unesete na hrvatskom jeziku.
Potraga za mjestom ili lokacijom
Kod unosa lokacija, kao što su restorani, kafići ili hoteli, također postoje neke razlike. No te se razlike također ogledaju u tome jeste li internetsku tražilicu u opcijama namjestili na engleski ili neki drugi jezik, kao i to jeste li jezik tražilice uskladili s lokacijom gdje se vi trenutno nalazite.
Sve u svemu, Google će na vrlo jednostavan način prikazati rezultate pretraživanja. Osim prikaza više rezultata koji se podudaraju s vašim upitom, Google će vam isto tako pokazati gdje se vaša željena lokacija nalazi na Googleovoj Karti. Što se preglednosti i preciznosti kod prikaza rezultata tiče kod unošenja upita za lokacijom, Googleu se nema što prigovoriti.
Bing će, s druge strane, osim prikazanih rezultata pretrage, pokazati i restorane, s obzirom na vaš upit i njihovo rangiranje po kvaliteti, kao i podatke kao što su cijene, radno vrijeme i slično. Zbog dodatnih detalja koje Bing ovdje daje korisniku, recimo da je kod unosa informacija o lokaciji pobijedio Bing.
Kako se ovdje snalazi DuckDuckGo?
Najkraće rečeno, dobro. Rezultati pretraživanja neće biti toliko detaljni kao što su kod Googlea i Bing-a, ali i ova će tražilica dati adekvatno dobre rezultate, pogotovo ako su unosi na engleskom ili nekom drugom stranom jeziku (kod unosa na hrvatskom jeziku trebat ćete se malo potruditi da pronađete ono što želite). Recimo da je ovdje DuckDuckGo najslabiji, dok je Bing najbolji, s obzirom na kvalitetu rezultata pretraživanja koje daje.
Pronalaženje osoba ili osobe
Na unos i upit o poznatim osobama, Google će, ovisno o tome koliko je ta osoba bila poznata, odmah prikazati vrlo točne i pouzdane informacije o željenoj osobi. Najvažniji podaci o osobi bit će prikazani prvi i bit će najvidljiviji. Vrlo dobro i precizno.
Bing kod pronalaska poznate osobe veći naglasak stavlja na vizualni dojam, tako da ćete, nakon što upišete ime i prezime poznate osobe, osim informacija o njoj, dobiti i odgovarajući broj fotografija. Uz to, obje tražilice pružit će vam poveznicu s Wikipedijom, ukoliko je ta osoba navedena unutar nje. Bing stoga krasi slična preciznost kakvu ima i Google, plus dodatan naglasak na vizualnom dojmu.
DuckDuckGo opet, nije loš kod pretrage osoba, ali je ipak ispod Googlea i Bing-a. Ono što je dobro kod ove tražilice jest to da će vam ponuditi poveznicu na Wikipediju, ako je osoba koju tražite navedena u Wikipediji. Ako je osoba povijesna ličnost, DuckDuckGo ponudit će vam i mogućnost klika na History.com stranicu, a ponudit će vam i krate videozapise, ako oni postoje, gdje možete naučiti više ili se dodatno informirati o osobi.
Pitanja privatnosti
Google je od ove tri tražilice, najmanje poznat po zaštiti privatnosti svojih korisnika. Toga je svjestan i sam Google te je u proteklih nekoliko godina odlučio dodatno poraditi na poboljšavanju ovog obilježja. No, je li to dovoljno i koliko je Google uspio u zaštiti privatnosti svojih korisnika, znate i sami.
Google se, kako bi svojim korisnicima prikazao rezultate upita, uvelike oslanja na povijest pregledavanja korisnika. Na temelju povijesti pregledavanja Google isto tako generira personalizirane reklamne sadržaje. Čak i anonimni način rada, kojeg Google implementira, nije toliko siguran.
Jest da uz pomoć korištenja ovog načina Google više neće ”pamtiti” vaše kolačiće i povijest pregledavanja, ali vaša sigurnost i privatnost i dalje neće biti zaštićene. Zbog svega ovoga i zbog toga što Google doslovno prati velik broj aktivnosti svojih korisnika, u pogledu zaštite privatnosti Google je najlošiji izbor od ove tri tražilice.
Bing, na sličan način kao i Google, isto tako ”pamti” povijest pregledavanja korisnika. Uz to, isto kao i Google, Bing će ”zapamtiti” adresu vašeg internetskog poslužitelja, kao i kolačiće i na temelju toga slat će vam personalizirane reklamne sadržaje. Iako si je Bing također u posljednjih nekoliko godina dao truda u pogledu zaštite privatnosti korisnika, on, baš kao i Google i dalje jako zaostaje za DuckDuckGo tražilicom.
U pogledu zaštite privatnosti i sigurnosti korisnika, DuckDuckGo je kilometrima ispred Googlea i Bing-a. Ova tražilica neće ”pamtiti” povijest unosa koje je korisnik unosio u tražilicu, što znači da DuckDuckGo ne stvara personalizirane reklamne sadržaje za korisnike. Također, DuckDuckGo ”po defaultu” isključuje praćenje i bilježenje kolačića.
Reklamni sadržaji zasnovani su na unosu ključne riječi, a ne na korisnikovoj povijesti pretraživanja. Niti jedna osobna informacija, kao niti adrese internetskih poslužitelja DuckDuckGo neće ”pamtiti.” S obzirom na sve ove mogućnosti i prednosti, DuckDuckGo pobjeđuje Google i Bing i to uvelike.
Jedinstvene mogućnosti svake tražilice
Google se ovdje vjerojatno najviše ističe od sve tri tražilice. Sve, od njegovih čestih i ponekad dostupnih Google Doodle logotipa, mogućnosti praćenja paketa, provjera prometa, vremenske prognoze i mogućnosti gledanja filmova, kao i još mnogo toga ono je što Google kao internetsku tražilicu čini izuzetno korisnim.
Želite znati kakvo je vrijeme vani? Samo u traku za pretraživanje unesite “weather,” odnosno ”vrijeme” i prikazat će vam lokalno vrijeme. Pokušajte upisati matematičku jednadžbu u traku za pretraživanje, ni to nije problem; Google će je brzo izračunati za vas.
Kada bismo pokušali navesti sve jedinstvene mogućnosti koje Google posjeduje, o tome bih mogao napisati zaseban članak. Dovoljno je za reći da je Google, što se mogućnosti tiče, prava stvar te da je to ovoj tražilici jedna od najvećih prednosti.
Bing je malo drugačiji, no to ne mora značiti da je lošiji od Googlea.
Jedan od možda najboljih i svakako vrlo jedinstvenih aspekata Binga odnosi se na to da će vam Bing doslovno platiti za pretraživanje. Takve Bing-ove nagrade poznate su kao ”Microsoft Rewards,” a radi se o tome da Bing nagrađuje svaku pretragu koju korisnik obavi putem svog pametnog telefona ili računala određenim brojem bodova.
Te bodove možete kasnije unovčiti i možete ih pretvoriti u poklon-kartice ili za popuste na kupnju Microsoftovih proizvoda. Bing također svakodnevno uvodi i kvizove kao i izazove za osvajanje dvostrukog ili trostrukog iznosa broja bodova, što može biti itekako korisno, jer vam skraćuje vrijeme za osvajanje željenih nagrada.
Bing također koristi i svoju značajku “Vremenska crta,” unutar koje se, u rezultatima pretraživanja, prikazuju ključni događaji u životu utjecajnih i/ili poznatih ljudi. Iako vam Google daje samo četiri prijedloga za automatsko dovršavanje, Bing nudi osam prijedloga i dodatno olakšava pretraživanje i dolazak do željenog rezultata. Iako Google nudi puno dodataka, malo je od tih dodataka zapravo besplatno, što znači da Bing ovdje pobjeđuje, no za dlaku.
DuckDuckGo koristi svoje posebnosti, što ovu internetsku tražilicu i u ovome aspektu čini jedinstvenom i na svoj način kvalitetnom.
Možda i najbolja značajka DuckDuckGo-a, a vjerojatno i najpopularnija je njegova mogućnost !Bangs. U osnovi, ova vam mogućnost dopušta izravno pretraživanje drugih web stranica, izravno s DuckDuckGo-a. U DDG traku za pretraživanje upišite “!Amazon” prije bilo kojeg pojma za pretraživanje i moći ćete pretraživati Amazon prije nego što prijeđete na Amazon.com.
Vrijedno je napomenuti da pretraživanje putem !Bangs nije privatno, budući da u slučaju na primjer, pretraživanja Amazonove internetske stranice, ulazite na Amazon, a on vas može pratiti.
Ipak, !Bangs je vrlo koristan i u biti jedan od najvećih razloga zbog kojih biste DuckDuckGo željeli početi koristiti kao početnu stranicu. Želite neke alternative Google Driveu? Upišite “alternative Google Driveu”, a DDG će vam prikazati alternativne usluge na vrhu zaslona. Radi se o urednom i preglednom načinu gledanja različitih rezultata, bez potrebe za odlaskom na drugu internetsku stranicu.
Izgled prve stranice ili ”Homepage-a”
Iako ovo vjerojatno neće biti najveći čimbenik u određivanju koju tražilicu koristiti, Googleova se početna stranica rijetko mijenjala tijekom godina. Djeluje jednolično, prepuna je praznog prostora i često je ispunjena Google Doodles karticama. Na raspolaganju su vam dvije mogućnosti pretraživanja: općenitije “Google pretraživanje” ili, ako volite rizik, “Osjećam se sretno” način pretraživanja, što vas može dovesti do prvog rezultata bilo kojeg pretraživanja.
Bing je veliki pobjednik u ovom aspektu, jer je njegova početna stranica puna prekrasnih slika koje se mijenjaju svakodnevno, ako ne i svakog sata. Na sličicama na dnu zaslona nalaze se trendovske vijesti i sve je prilagodljivo. Tamo gdje Google više voli prelaziti na stvar, Bing vam pomaže pronaći druge zanimljive teme prije glavnog pretraživanja. Usprkos tome, traka za pretraživanje nalazi se sprijeda i u sredini, što olakšava ignoriranje ostatka stranice i prijelaz na glavnu stvar.
Osim što nudi nekoliko tema u boji koje možete izabrati, DuckDuckGo nudi sličan izgled Googleu. Tamni način rada omiljen je danas kod mnogih korisnika računala, pa je to popularna opcija. Traka za pretragu je, naravno, žarišna točka i možete je pronaći bez ikakvog problema, jer je na sredini zaslona.
Druge stvari koje treba uzeti u razmatranje
Nekoć je postojalo vrijeme kada je brzina nekada bila velik faktor u odabiru tražilice. Koliko je vremena prošlo od trenutka kada pritisnete “Enter” do trenutka kada su se rezultati pretraživanja stvarno prikazali. Čini se da su ti dani iza nas, jer se razlika sada izračunava u mikro-sekundama, a prosječni korisnik interneta ne može razlikovati razliku.
S druge strane, ono što se treba uzeti u obzir je Googleovo pretraživanje i način na koji je Google povezan s ostatkom Googleovih aplikacija i usluga. Na primjer, traženje restorana u tražilici omogućit će vam i slanje adrese izravno na vaš mobilni uređaj i Google Karte. Bing radi nešto slično s vlastitim kartama, ali to rijetko funkcionira bez problema.
DuckDuckGo u potpunosti se oslanja na pomoć trećih strana. Ipak, kada se malo bolje pogleda, svaka od ovih tražilica nudi vizualna pretraživanja za fotografije, videozapise, vijesti, proizvode i još mnogo toga. Današnje internetske tražilice, pogotovo ove tri koje sam naveo u članku i koje se najviše koriste, uvelike su napredovale, u odnosu na situaciju kakva je bila prije deset i više godina. Danas možemo na njima saznavati svakojake informacije.
Na primjer, želite li vidjeti detalje predstojećeg leta? Google i Bing mogu ga prikazati izravno u rezultatima pretraživanja ako znate broj leta, dok vas DuckDuckGo šalje na stranicu za praćenje leta. Nepotrebno je reći, ovo su razne značajke koje vam mogu pomoći u određivanju toga koja je tražilica najbolja, iako kad se sve zbroji i oduzme, teško je reći koja je najbolja.
Svaka od ove tri ima svoje prednosti i nedostatke. Ovisno o tome što vi najviše želite od tražilice, tu ćete i koristiti. Moj osobni izbor je Google plus DuckDuckGo za zaštitu privatnosti, ”presvučen” preko Googlea.
Piše: I.H.
Također Start Page i Qwant su odlični pretraživači, uz sigurnost. StartPage daje rezultate kao i Google, otvarajući direktno stranice u novom prozoru, ako se sjećam on se oslanja na proxy. Qwant je malo drugačiji, njega još testiram. Definitivno daje drugačije rezultate pretrage, ali opet nešto bolje nego DuckDuck Go za nas i regiju. DuckDuck Go, mislim da daje rezultate pretrage tipa Bing, ali isto tako sam naletio na clanak da i on sam iako se ne zna od koga specifično kao korisnika, uzima ključne riječi pretrage i sprema ih.