Izbor slušalica je “kritičan” za audiofile koji uživaju slušajući glazbu u privatnosti svog doma.
Iako, mnogi audiofili imaju i odlične slušalice na poslu koje im omogućavaju da se “odmaknu” od kolega i na miru rade svoj posao. Pogotovo ako sjede u “open space” uredima. I tu dolazimo do još jednog važnog segmenta – slušalica koje izoliraju vanjsku buku. Dobre slušalice daju jasan i kristalan zvuk, imaju noise–canceling feature, odnosno izoliraju vanjsku buku, te su relativno pristupačne po cijeni.
Iako su neki audiofili spremni dati na tisuće kuna za dobre slušalice, većina ih traži slušalice u nekom “pristojnom” cjenovnom rangu. Zato ćemo vam mi u ovom tekstu preporučiti 5 slušalica koje smatramo da su odlične za slušanje glazbe doma ili u uredu. I da – sve izoliraju vanjsku buku.
1) Sennheiser Momentum 2.0 Wireless
Nijedan audiofil se neće iznenaditi kada vidi ovu kompaniju na našoj listi. Sennheiser i inače ima odlične slušalice, a u to spadaju i Momentum 2.0 Wireless. Radi se o kvalitetno napravljenim slušalicama s odličnom kvalitetom zvuka. Raspon frekvencija koje podržavaju je od 16 do 22.000 Hz, imaju aktivnu impedanciju od 280 ohma, te pasivnu od 28 ohma.
Nadalje, ove slušalice se putem bluetootha spajaju na gotovo sve vrste uređaja, pa ih možete spojiti na laptop, mobitel, tablet … Povezivanje je užasno jednostavno, pa na to nećemo trošiti previše riječi. Što se samih slušalica tiče, one su malo veće od prijašnjih, odnosno sjedaju “oko uha” kako bi ste ih mogli duže imati na glavi i kako bi vam slušanje glazbe bilo ugodno satima.
Možda najvažniji segment ovih slušalica je NoiseGuard ANC (engl. Active noise canceling) koji se nalazi unutar slušalica kako biste na miru mogli slušati glazbu.
Same slušalice, s jednim punjenjem, vam daju do 20 sati slušanja glazbe, čak i kada je ANC uključen. Napomenimo još da je slušalice moguće povezati paralelno na dva uređaja, te ih “upariti” s maksimalno 8. Odličan odabir za one koji vole spomenutu kompaniju.
2) Jabra Elite 85h
Mnogo godina, Jabra je bila poznata po spektru svojih uredskih uređaja koji uključuje i slušalice. U prošlosti možda nisu bile prvi izbor audiofilima, no prije par godina su napravili odličan potez, te pojačali svoje slušalice u svim segmentima i stvorili visoko kvalitetne proizvode.
Jedne od tih kvalitetnih slušalica su Jabra Elite 85h. Mnogi audiofili se kunu da se radi o best buy slušalicama, jer su često na akcijama i jeftinije su od konkurentnih, a daju odličan zvuk. No, to ne moramo ponavljati, jer sve slušalice na ovoj listi daju odličan zvuk. Inače ih ne bi ni preporučili.
Jabra Elite 85h dolazi i s tri noise canceling moda: full active noise cancellation, HearThrough i s onesposobljenim NC-om. Ono što privlači kupce ovim slušalicama je mogućnost da se “isključe” od okoline s ANC-om, ali “HearThrough” je možda najbolji feature ovih slušalica. Ako to uparite s njihovom Jabra Sound+ aplikacijom dobiti ćete AI koji će vam po potrebi ugasiti ANS kako biste čuli okolinu. Nije savršen AI, ali radi prilično dobro.
Ove slušalice su dobre i za pozive, odnosno možete ih spojiti na mobitel i pričati s nekim preko ovih slušalica koje će blokirati nepotrebnu galamu oko vas. Što se baterije tiče, ona drži oko 36 sati s jednim punjenjem što će većini audiofila biti dovoljno za cijeli tjedan slušanja glazbe.
Za kraj spomenimo još da su “water-resistant”, te da putem njih lako možete pozvati Alexu, Siri i Google asistenta.
3) Sony WH1000XM3
Vjerojatno “najpopularnije” slušalice ovog tipa su popularne MX3 slušalice od Sonyja. Imaju malo duži naziv, no većinom ih ljudi zovu MX3 pa ćemo i mi u ovom tekstu. Inače, radi se o flagship slušalicama iz kompanije Sony i nama možda najdraže slušalice na ovom popisu.
Sony je već desetljećima u samom vrhu kada govorimo o kvaliteti audio proizvoda, ali naravno ima i mnogo jačih imena u audiofilskom svijetu. Kada audiofilima spomenete Sony, mnogi će “okrenuti očima”, ali bez razloga. Jer se radi o vrhunskim i kvalitetnim slušalicama koje će vam pružiti stotine sati uživanja u glazbi!
Ove slušalice dolaze opremljene nekim “pametnim” mogućnostima. Kao prvo, tu je integracija s Amazonovim digitalnim asistentom, odnosno Alexom. Samo trebate dotaknuti gumb. Nadalje, tu je i “Quick Attention Mode”. Dovoljno je da stavite ruku preko desne slušalice i glazba će se utišati, noise canceling mode će se onesposobiti i čut ćete osobu koja vam priča ili vas treba, bez da skidate slušalice s glave. Naravno, tu je i mogućnost da pojačavate/stišavate zvuk preko pametnih gesti, prebacujete pjesme i slično.
Ono što razlikuje ove slušalice od drugih je što dolaze s kratim USB-C kabelom za punjenje. Ali ga nećete često trebati jer slušalice drže oko 30 sati s jednim punjenjem i ne možete ih slušati dok se pune. Što se tiče dugotrajnog slušanja, mi smo slušalice bez problema imali na glavi par sati u komadu i nismo ih imali potrebe skinuti s glave koliko su ugodne. Definitivno naša preporuka!
P.S. Kruže glasine da bi uskoro mogla doći i četvrta iteracija – MX4 – slušalica, ali zasad još nema službene potvrde iz Sonyja.
4) Bose QuietComfort 35 II
Još jedno jako ime na listi je Bose. Njih ne treba previše predstavljati, ali ćemo reći da mnogi tvrde da su ovo best buy NC slušalice na tržištu i glavni su konkurent maloprije spomenutim Sonyjevim slušalicama. Ako pretražite po Internetu ovu temu, vidjet ćete da se dva imena konstantno spominju – Bose QC 35 i Sony MX3.
I moramo reći, mada preferiramo Sonyjeve slušalice, da se ovdje radi o vrhunskom proizvodu s još kvalitetnijim zvukom. Užasno su brze (op.a. Brzo se povezuju s vašim uređajima), “pametne su”, daju odličnu izolaciju buke i vrlo su lagane. Možete ih na glavi imati cijeli dan bez problema.
ANS nećemo previše ni spominjati jer radi odlično, ali ćemo (opet) spomenuti da imate dedicirani gumb s kojim možete pozvati Alexu/Siri/Google asistenta – ovisi na što ste spojili slušalice. Ako kupite ove slušalice, želite skinuti i Bose aplikaciju s kojom možete “renameati” slušalice kako biste ih lakše našli na listi wireless uređaja, te kako biste preko aplikacije ažurirali firmware kada novi postane dostupan.
Kao što smo rekli, slušalice su lagane, dobro sjedaju na uši i možete ih imati na glavi satima. Isto tako, jako ih je lako “složiti” i pospremiti u ruksak. Što se baterije tiče, ona traje oko 20-ak sati s jednim punjenjem, a punjenje se vrši preko micro-USB kabela koji dolazi sa slušalicama.
Slušalice su dostupne u nekoliko boja: crnoj, srebrnoj i rose gold boji.
5) Bowers & Wilkins PX7
Za kraj nam ostaje još jedno popularno ime u audio svijetu, a to je Bowers & Wilkins. Radi se o britanskom brendu koji proizvodi audio proizvode od 1966. godine. Da, dobro ste pročitali godinu. To iskustvo se najbolje ogleda u PX7 slušalicama koje su fantastične. Dovoljno je reći da su na ovim slušalicama radili audio inženjeri iz poznatog Abbey Road studija!
Mi smo ih probali nekoliko puta i moramo reći da im je ANS fantastičan. ANS se prilagođava vašoj okolini tako da uvijek imate najbolje moguće iskustvo slušanja glazbe. Ono što se nama sviđa je “auto pause” feature. Ako dignete jednu slušalicu s uha ili skinete slušalice s glave, glazba koju slušate će se automatski pauzirati. Bilo to na računalu ili mobitelu. Vrlo korisno kada netko dođe do vas i treba vašu pažnju.
Baterija traje standardnih 30-ak sati, a punjenje od samo 15 minuta će vam dati dodatnih 6 sati slušanja glazbe. Ipak, preporučujemo da, kada se isprazne, pustite ih da se napune do kraja. Nemamo ništa pametno za reći za kraj osim da se radi o kvalitetnim slušalicama s kojima ne možete pogriješiti.
U biti, niti s jednim od ovih slušalica s liste ne možete pogriješiti. Najbolje ih je probati u trgovinama audio opremom, čuti kakav zvuk daju i onda se odlučiti na kupnju. Nekima će biti važan ANC, nekima izgled, nekima dužina trajanja baterije. U svakom slučaju za 2-3 tisuće kuna možete dobiti slušalice koje ćete godinama koristiti bez ikakvih većih problema.
Piše: B.P.