Huawei je u samo tri sata prodao milijun primjeraka Mate 30 Pro pametnog telefona u Kini. Za svakog proizvođača mobitela je prodaja milijun primjeraka u manje od tjedan dana uspjeh, a Huawei je to uspio ostvariti i prije puštanja svog novog top modela na međunarodno tržište. Kako se navodi u članku Forbesa, prema analitičkoj tvrtki Canalys, Huawei je u Kini isporučio 37,3 milijuna pametnih telefona u drugom tromjesečju ove godine, a što je 31 posto više u odnosu na prošlu godinu.
Najnoviji Huaweijev flagship pametni telefon Mate 30 Pro, sastavljen je od većine komponenti koje su pristigle s kineskog i azijskog tržišta. To je, smatraju analitičari, pokazalo strelovit rast kineske proizvodnje čipova i ostalih komponenti nakon što je američka aministracija svojim kompanijama zabranila trgovinu s Huaweijem.
Za sve ljubitelje Huaweija koji bi htjeli kupiti novi Mate 30 Pro, a ne mogu bez svih Googleovih usluga, postoji prilično jednostavno rješenje. Kako piše Forbes, svatko na Mate 30 može za desetak ili manje minuta instalirati Google Play i imati sve aplikacije koje želi. Naravno, riječ je o zaobilaznom i neslužbenom rješenju koje korisnici primjenjuju na vlastitu odgovornost, no prema dosadašnjim iskustvima, dosad nije bilo prevelikih problema. Jedino što se može dogoditi jest da se nakon instalacije korisnici ne mogu prijaviti u Google Play, no tada je potrebno samo ponovno pokrenuti telefon i problem je riješen.
Huawei je nedavno predstavio svoj vlastiti Android operativni sustav Harmony, iako je tvrtka jasno dala do znanja da se želi držati googleove Androidove verzije ako je to ikako moguće, najviše zbog dostupnosti aplikacija.
Ako se nešto ne promijeni, zvuči kao da Huawei neće imati mnogo izbora u ovom slučaju. Reuters je 28. kolovoza izvijestio da Google zbog američkih ograničenja neće dopustiti Huawei-u da stavlja svoje usluge na svoje nove Mate 30 uređaje. Vlada je dopustila američkim tvrtkama da u kratkom roku nastave raditi s Huaweijem na postojećim uređajima, ali to se ne odnosi na novi hardver. Ova zabrana vodi u smjeru eskalirajućeg trgovinskog rata između Sjedinjenih Država i Kine, a Huawei se nalazi u središtu bitke.
Inače Huawei ima dovoljno utjecaja da uvjeri mnoge proizvođače aplikacija da svoje aplikacije i igre dovedu na novo tržište aplikacija, ali za realizaciju toga treba dosta vremena. Međutim nadamo se da će ovaj besmisleni rat uskoro i prestati, a da će obje strane za stolom riješiti svoje probleme i nesuglasice, jer sloboda trgovine bi trebala biti zagarantirana svima, a izbor telefona svakom kupcu po vlastitoj želji.
Piše: A.M.
Ovo mi djeluje i bolje što nema Googleovih aplikacija, pa si skinem aplikaciju koja mi treba. A ne da imam nekakve google kiosk/disk/filmovi koje ne koristim a ne mogu ih obrisati.
Ne bih nazvao besmislen ovaj američki rat s huawei, on je smislen 🙂 , možda nama potrošačima djeluje besmisleno.
Puno će tu huawei izgubiti kroz godine, i da nisu napali huawei, možda bi kinez uskoro prestigao Samsung i bio najprodavaniji, a ovako se apple može lakše vratiti ispred huawei.