PočetnaHelpdeskOve nadogradnje će najviše poboljšati performanse vašeg računala!

Ove nadogradnje će najviše poboljšati performanse vašeg računala!


Je li vaše računalo dovoljno brzo za ono što želite? Treba li mu cijela vječnost da podigne sustav ili se smrzne kada pokušate koristiti Photoshop? Ako je tako, vjerojatno je vrijeme za nadogradnju hardvera.

No, koji je najbolji način nadogradnje računala? Što će vam pružiti najveću prednost za vaš uloženi novac, a koje nadogradnje su gubitak vremena? Evo našeg vodiča za najbolje nadogradnje računala koje možete napraviti.

XCALIBUR Phantom Gaming RGB DDR4 RAM memorija
XCALIBUR Phantom Gaming RGB DDR4 RAM memorija

Zašto biste trebali nadograditi RAM

Dodavanje više memorije najjednostavnija je i najpristupačnija nadogradnja računala koju možete napraviti. To je pristupačno, možete to učiniti na gotovo bilo kojem računalu (uključujući i mnoga prijenosna računala), a to ne zahtijeva puno tehničkog znanja.

Ako nikada prije niste otvorili kućište računala, ovo je pravo mjesto za početak.

Nadogradnja RAM-a donosi trenutno povećanje performansi za gotovo sva računala koja rade sporo. Za zadatke koji troše resurse – kao što je uređivanje videozapisa ili igre – što više RAM-a imate, to bolje.

Čak i kod normalnog korištenja, dodatni RAM omogućit će vam pokretanje više aplikacija u pozadini ili zadržavanje većeg broja otvorenih kartica u web pregledniku.

Koliko RAM-a vam je potrebno?

  • 4 GB je osnovna vrijednost. Dobra je za opću uporabu, s do 10 kartica web preglednika, malo uređivanja fotografija i streaminga videozapisa.
  • Primijetit ćete značajno poboljšanje ako nadogradite na 8GB. Ova količina je dobra za ozbiljne višestruke zadatke, pregledavanje s do 30 otvorenih kartica, uređivanje RAW fotografija, pa čak i za igranje igara srednje klase.
  • Za teže zadatke trebate do 16 GB kako biste dobili najbolje rezultate. Ozbiljno igranje, uređivanje medija ili bilo koji pro-level zadatak bit će najbolji s ovoliko memorije.

nvidia grafička kartica rtx 2060

Razmislite o nadogradnji grafičke kartice

Ovo je drugo na popisu, ali ako ste ozbiljan gamer, onda bi to vjerojatno trebala biti prva stvar koju nadogradite. Ako niste ozbiljan gamer, 3D modelar ili 3D animator, možda grafičku karticu uopće nećete morati nadograđivati.

Škrtarenje na grafici je jednostavan način štednje, stoga proizvođači računala imaju tendenciju koristiti integrirane grafičke kartice umjesto namjenskih grafičkih kartica.

Na modernim sustavima integrirana grafika je dovoljno dobra za većinu korisnika. Omogućit će vam rad u Photoshopu ili gledanje 4K videozapisa. Više od 10 posto korisnika na Steamu igra s integriranom grafikom.

No, ako trebate vrhunske grafičke performanse, za igranje igara ili za VR rad, nadogradnja na nešto poput Radeon RX580 će vam dati veliki poticaj. Možete usporediti performanse namjenskih grafičkih kartica s obzirom na vašu trenutnu karticu na gpu.userbenchmark.com.

ssd disk

Nabavite brži pogon za pohranu

Dva su razloga za nadogradnju HDD-a: ponestaje vam prostora ili želite brže performanse.

Ako ste učinili sve što možete kako biste oslobodili prostor za pohranu na HDD-u i još uvijek vam redovito ponestane prostora, tada ćete ga morati zamijeniti onim većeg kapaciteta. Ne samo da puni HDD onemogućuje spremanje novih podataka, nego može utjecati i na performanse. U najmanju ruku, pokušajte zadržati 10 GB slobodnog prostora za operativni sustav.

Kod HDD-a razmislite o nadogradnji fizičke brzine. Ako vaše računalo trenutno ima pogon od 5400RPM, nadogradnja na 7200RPM model će vam dati lijepu brzinu.

No, najbrža opcija je prebacivanje na SSD pogon. Oni koriste flash memoriju umjesto rotirajućeg diska i mnogo su puta brži od tipičnog pogona tvrdog diska. U prosjeku, pogon od 5400RPM može postići brzinu  do 100 Mb / s, disk od 7200 okretaja u minuti i do 150 Mb / s, a SSD preko 500 Mbps. SSD diskovi višeg stupnja poput Samsung 970 EVO -a imaju nevjerojatno visoke brzine zapisa, od 1500Mbps i više.

U konačnici, brži prijenos podataka utječe na cijeli sustav. To znači brže vrijeme pokretanja, brže vrijeme učitavanja programa, brže pokretanje igara i veću brzinu odziva u programima koji koriste velike datoteke (kao što je uređivanje videozapisa ili uređivanje RAW fotografija).

Nedostaci kod SSD diskova su mnogo manji kapaciteti i skuplji su od tvrdih diskova.

Ako ne želite postići kompromis oko veličine, hibridni pogon kombinira najbolje od oba svijeta. Oni imaju malu količinu flash memorije – gdje se najčešće koriste datoteke koje se spremaju za trenutačno pronalaženje – i tradicionalni tvrdi disk koji pruža velike kapacitete za pohranjivanje dugoročnih podataka.

 

Nadogradnja procesora

Nadogradnja procesora vašeg računala daleko je napredniji zadatak od ostalih nadogradnji koje smo dosad pokrili. Ne samo da je fizički kompliciraniji za instalaciju, nego je i jedna od skupljih nadogradnji, a tu su i problemi s kompatibilnosti o kojima morate voditi računa.

Još važnije, nadogradnja procesora nije uvijek dobra stvar i možda vam neće donijeti poboljšanje izvedbe koju tražite.

Benchmark testovi na cpubenchmark.net mogu vam pomoći usporediti relativne performanse različitih procesora. Općenito, ovi testovi pokazuju da skromna ažuriranja ne daju velika poboljšanja.

Procesor vrijedi  nadograditi samo ako je nadogradnja značajna, kao što je prelazak s i3 na i5 ili iz starije generacije na noviju. Nemojte ići na nešto samo zato što ima veću brzinu takta.

Procesori su skupi i mogu zahtijevati nadogradnju matične ploče (a to može zahtijevati i kupnju novog RAM-a). Čak i ako je vaša matična ploča kompatibilna s novim procesorom na papiru, možda vam je potrebno ažuriranje BIOS-a. To može biti zeznuto, stoga provjerite prije kupnje.

U konačnici, ako je vaš procesor bottleneck u vašem sustavu, možda biste trebali razmisliti o kupnji potpuno novog računala.

 

Kako nadogradnja softvera može poboljšati performanse

Vrlo vjerojatno su programi na vašem računalu postavljeni na automatsko ažuriranje. Ako nisu, vjerojatno kliknete na gumb Update čim budete upozoreni na izdavanje novih verzija programa.

U većini slučajeva to je ispravna stvar. No,  ne uvijek. Kod mnogih programa broj verzije je prikazan u obliku Major.Minor.Revision. Dakle, ako je ažuriranje 0.0.1, onda će to vjerojatno biti ispravci grešaka. Ako je 0.1.0, onda to vjerojatno uključuje optimizacije i nešto novih značajki. Potrebno je odmah instalirati manje i ažurirane verzije.

No, glavna ažuriranja- promjena punog broja inačice – druga su stvar. Gotovo je sigurno da će nove verzije programa koristiti više resursa nego stare verzije, pa ako je hardver vašeg računala već rastegnut do maksimuma, prvo se trebate nositi s tim problemom.

Isto vrijedi i za ažuriranja operativnog sustava. Redovita ažuriranja ključna su za izvedbu i sigurnosne razloge, ali kompletne nove verzije nisu. Gotovo će sigurno imati bugova i mogu raditi sporo na vašem sustavu.

Ako je vaše računalo u redu, vrijedi zadržati operativni sustav nadogradnje dok ne budete apsolutno sigurni da zbog nadogradnje neće raditi sporije.

mehanička-tipkovnica

Što još trebate nadograditi?

Matična ploča je najteža od svih nadogradnji jer se svi ostali dijelovi računala spajaju na nju. To je vrijedno razmatranja samo imate novi procesor koji nije kompatibilan s vašim trenutnim postavkama. To vam neće donijeti veliko povećanje brzine.

Postoje i druge komponente koje treba razmotriti.

Fotograf bi, na primjer, zasigurno imao više koristi od boljeg  monitora nego od toga da mu se Lightroom pokreće malo brže.Jednako tako, pisac bi mogao postati produktivniji s mehaničkom tipkovnicom.

Umjesto da se usredotočite isključivo na performanse, razmislite o tome kako možete nadograditi svoje iskustvo s računalom. Brzina je važna, ali to nije jedina stvar koja je važna.

Dakle, RAM, SSD i grafičke kartice su najvažnije nadogradnje računala. Trebali biste osjetiti stvarna, trenutna poboljšanja svaki put kada nadogradite bilo koju njihovu kombinaciju.

Idealno bi bilo da svoje nadogradnje uvijek prilagodite svojim preciznim potrebama. Ako trebate bolju grafiku, nabavite novu grafičku karticu; ako želite veću brzinu, nabavite SSD.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular