PočetnaOstaloNajbolje aplikacije za Chromebook računala

Najbolje aplikacije za Chromebook računala


Cijeli svijet danas teži računalstvu u oblacima, čime se udaljene aplikacije čine kao pravo rješenje za korisnike. Chromebook je upravo zbog takvog načina rada postigao svoju popularnost, a u prilog mu ide i to što cijeli svijet polako teži ka njegovom konceptu. Prije koji mjesec Skype je predstavio svoj online način rada, dugo prije njega to je učinio i Microsoft sa svojim Office alatima, a Google takav način rada ima već od samih početaka užurbanog razvoja interneta.

Dakle, sve naginje na to da će u budućnosti biti sve više aplikacija koje ćete moći koristiti remote, odnosno nećete ih morati pokretati direktno na svojem računalu. Spojiti ćete se na aplikaciju i vaš posao obavljati ćete na nekom serveru koji je možda na sasvim drugom kraju svijeta. Ovdje ću još samo spomenuti kako je i Photoshop koji slovi za jednu od najpopularnijih aplikacija na svijetu, također u razvoju online načina rada. Iako se možda čini kako je Photoshop dosta zahtjevna aplikacija i kako bi se mogli javljati problemi prilikom rada, njihovi inženjeri rade sve kako bi te probleme otklonili. Razlog je sasvim jednostavan, one aplikacije koje se ne prilagode razvoju tržišta mogle bi jednostavno potonuti.

Ako ste počeli razmišljati o kupnji Chromebook računala ili već posjedujete jedno takvo, tada vas sigurno interesira koje su to aplikacije koje morate obavezno imati instalirane na svojem računalu. Prije nego krenemo s nabrajanjem aplikacija, potrebno je još samo objasniti koncept aplikacije za Chromebook. Zbiljske aplikacije za Chromebook su vrlo rijetke, jer koncept aplikacije zapravo predstavlja samo poveznicu na neki web servis. Da bi to pojasnio iskoristit ću Gmail kao primjer aplikacije.

Svi znamo što je Gmail i kako on u svojoj osnovi funkcionira. Dakle, Chromebook Gmail svrstava u aplikacije i kao takav Gmail ima svoju ikonicu na početnom zaslonu Chromebooka. Klikom na tu ikonicu zapravo se otvara aplikacija na internetu, odnosno web servis koji svi zapravo jako dobro poznajemo. Zanimljivo je i to da Gmail ima i tzv. ‘izvanmrežni način rada’ gdje je moguće pisati i čitati poštu bez konekcije na internet. Taj izvanmrežni Gmail također se otvara kao web servis, odnosno kao aplikacija u samom web browseru. Postoje i stvarne Chromebook aplikacije koje djeluju van web browsera, jedna standardna su dakako Datoteke, a radi se o direktoriju mapa koje posjedujete na Chromebooku.

Koncept koji se još dosta koristi uz aplikacije su ekstenzije. Na ekstenzije su mnogi korisnici Google Chrome web browsera već navikli jer se mogu instalirati na svim platformama. Radi se zapravo o nadogradnjama web browsera, koje mogu služiti u različite svrhe. Sve aplikacije i ekstenzije koje Chromebook podržava moguće je pronaći na Google trgovini, a veliki dio njih je besplatan dok je za neke ipak potrebno izdvojiti određenu novčanu svotu. Sada kada znamo kako izgledaju i funkcioniraju aplikacije i ekstenzije za Chromebook, možemo krenuti na popis najboljih aplikacija.

Google kao ‘kralježnica’ svega

Baš poput Microsofta na Windowsima, Google na Chromebooku u prvi plan stavlja svoje aplikacije. Iskreno, s tim korisnici ne bi trebali imati problema jer se radi o sjajnim aplikacijama, koje su u većini slučajeva potpuno besplatne i koje zapravo vrlo dobro funkcioniraju kao jedna velika cjelina. Osnovni cilj Googlea unazad nekoliko godina jest povezati sve aplikacije u nekakvu smislenu cjelinu. Na taj način otvorili bi dodatnog prostora za neke nove nadogradnje. Primjerice, spajanje karakteristika Gmaila i Google Calendara već je neko vrijeme misija koju uspješno provode. Nedavno je tako izdana nadogradanja koja omogućava da događaje koje vam netko pošalje putem Gmaila možete direktno ubacivati u svoj raspored na Google Calendarima. Ima još puno takvih primjera, a Googleove aplikacije zasigurno su vrijedne pažnje i korištenja.

google-chrome-web-store

Web store i Chrome

Aplikacije koje smo već spomenuli, a od kojih zapravo kreće cijela avantura na Chromebooku. Što se tiče samog Chromea, on je vrlo dobro poznat velikoj većini, te ga nije potrebno dodatno karakterizirati. Radi se zapravo o istom web browseru kakav korisnici koriste i na ostalim operacijskim sustavima. S druge strane, već je prethodno spomenuto kako je Web store mjesto gdje možete skinuti sve aplikacije koje vam trebaju. Web store se otvara poput ostalih Google aplikacija u browseru, a u svojoj osnovi ima četiri kategorije: Aplikacije, Igre, Proširenja i Teme. Vrlo intuitivno sučelje, gdje možete u samo nekoliko klikova doči do savršene aplikacije za vas.

Da biste ubrzali traženje vama potrebnih aplikacija, Google web store nudi pretraživač u kojem se može podešavati način rada aplikacije, cijena, i dakako broj zvjezdica koje pojedina aplikacija ima. Dakako, na prvoj stranici nalazi se i popis preporučenih aplikacija. Ono što je posebno lijepo za vidjet je sve veći popis poznatih aplikacija na toj početnoj stranici, što samo potvrđuje teoriju da će se na Chromebooku u budućnosti moći koristiti sve veći broj aplikacija.

Gmail

Slanje e-mailova nikada nije bilo lakše. Klik na ikonicu aplikacije i već se nalazite na web servisu koji vam nudi svašta zanimljivo. Google je Gmail znatno nadograđivao u zadnjih nekoliko mjeseci, pa je sada ovaj email klijent jedan od najboljih, ako ne i najbolji na tržištu. Radi se o standardnom Gmail servisu s kojim smo više manje svi upoznati, tako da ga nije potrebno opisivati. Jedina stvar koju vrijedi napomenuti je izvanmrežni rad. Kada u dosegu računala nemate internet mreže, to nije razlog da ne pišete i čitate primljene emailove. Google mejlove povlači s interneta kada je veza dostupna, a isto tako i šalje e-mailove kada se pojavi internet konekcija. U svakom slučaju, Chrome OS vas ovdje nimalo ne sprječava u radu bez internet veze.

Google Calendar

Ako ste osoba koja teži jednostavnosti i brzom planiranju tada je Google Calendar prava aplikacija za vas. Google Calendar nudi nam sve ono čemu težimo kada radimo dnevni, tjedni ili bilo kakvi drugi raspored. U samo par klikova mogu se izraditi događaji koji mogu biti privatni ili javni, mogu se dodati vremena, mijenjati važnosti i boje, postavljati podsjetnici, itd. Nema što nema, a sve je zapravo napravljeno tako minimalistički i jednostavno. Google svoj dizajn uglavnom koristiti u svim aspektima aplikacija, a ta jednostavnost i upotrebljivost, svakako je jedan od velikih pluseva koje možemo dati Google Calendaru. Prije smo također spomenuli sve bolju povezanost između Calendara i ostalih aplikacija, na čemu Google užurbano radi. To će omogućiti korisnicima da imaju bolju i jednostavniju kontrolu nad događajima i planovima.

google-drive

Google Drive

Chromebook uređaji imaju u pravilu jednu manu, a to je malo prostora za spremanje podataka. Google i u tom slučaju nudi svojevrsno rješenje u obliku Google Drivea. Ovaj oblak za spremanje informacija više-manje je poznat svima, a na raspolaganje vam nudi 15 GB prostora. Potrebno je napomenuti da tih 15 GB Google Disk dijeli zajednički s Gmailom, tako da se radi o nekakvoj skupnoj memoriji za pohranu. Na Google Disk možete stavljati različite formate datoteka, kreirati mape i još svašta drugo, a jedna od karakteristika jest da Google prepoznaje vrste datoteka te ih po potrebi otvara direktno iz Google Diska.

Google Dokumenti, Tablice, Prezentacije i Obrasci

Uredski paket nije ni najmanji problem, kada je Chromebook u pitanju. Poznata je stvar da Google već godinama nudi svoj uredski paket online i to u potpunosti besplatno. Iako je uredski paket online, on nimalo ne zaostaje za solucijama koje ste možda prije ili još uvijek imate instalirane na vašim desktop računalima. Što se tiče same mogućnosti uređivanja teksta i fotografija, korisnici su možda malo zakinuti, ali samo u onom dijelu kada streme baš nekoj značajnoj kreativnosti.

Kada se radi o pisanju običnih dokumenta, izradi tablica ili jednostavnih prezentacija, Google tu čak ima i neke prednosti u odnosu na konkurentske offline alate. Jedna od osobina koje nam se sviđaju je automatsko spremanje, koje nakon svakog novog napisanog teksta, posprema to što ste napisali. Dakle, mogućnost gubitka podataka je ekstremno niska, jer se sve odmah sprema. Jedna od super novosti koje nisu dugo na našem području je pretvaranje govora u tekst. Primjerice, možete upaliti vaš mikrofon i početi pričati, a Google Docs će sam vaš govor pretvarati u tekst. Iznimno zabavna opcija, koja može biti vrlo često i korisna. Tu su još i razno razne druge mogućnosti, tipa prevođenje teksta, uređivanje skripti, itd.

No, Google ni na tome nije stao, jer je omogućio da dodate unutar aplikacije još neke nadogradnje kako biste ostvarili neke svoje želje koje imate. Ono u čemu Google također gura ispred konkurencije su Google Obrasci. Radi se zapravo o svojevrsnim anketama koje je moguće provoditi uz pomoć Googlea. Otvorite aplikaciju Obrasci, napišete pitanja, odaberete mogućnosti odgovora i još dodatno podesite sve što želite i to je to. Google vam automatski napravi izlazni link kojeg po potrebi možete objaviti gdje želite ili ga možete i ugraditi kao formu.

Statistiku odgovora možete pratiti uživo i potrebno je pohvaliti Google koji rezultate objavljuje u trenutnom roku i na dizajnerski vrlo lijep način. Prednost koja se nama osobno jako dopada je mogućnost pristupa iz bilo kojeg kutka svijeta. Dakle, danas neki dokument napišemo u Hrvatskoj, a sutra se bez problema možemo na njega spojiti u Francuskoj i sve nam je tamo. Nema potrebe za prijenosom datoteka, slanjem ili uploadanjem na neke servise, itd.

Ima toga još iz Google-a

Google zbilja u svojem okrilju ima hrpetinu aplikacija i toga postajete zapravo tek svjesni kada se iskušate u korištenju Chromebook-a. Pobrojat ćemo sada još neke aplikacije, kako bi budući korisnici dobili uvid u to što sve Google nudi. Dakako, tu su prisutne i Google Karte koja vas u svakom trenutku mogu odvesti na željenu destinaciju.

Zanimljivo, Chrome OS posjeduje i mogućnost udaljenog načina rada, odnosno spajanja na udaljeno računalo. Vrlo vjerojatno ste mislili da je to nemoguće, ali eto Google dobiva još jedan veliki plus. Datoteke su središnje mjesto za kreiranje i upravljanje mapama i datotekama. Ovaj se program ne razlikuje znatno od upravitelja datotekama na kakve smo navikli na ostalim operacijskim sustavima.

Za pregledavanje filmova i glazbe tu je unaprijed ugrađen video player, a ne smijemo zaboraviti niti aplikaciju YouTube koja ima isto omogućen izvanmrežni rad. Za one kojima je potrebno izraziti kreativnost na raspolaganju stoje aplikacije Google Crteži koja je namijenjena crtanju i uređivanju fotografija te aplikacija Fotoaparat koja omogućuje korištenje web kamere i fotografiranje.

Naravno, Google nije jedini koji nudi aplikacije za Chromebook. Ima tu još jako puno aplikacija, kojima Chromebook ne predstavlja nikakvu prepreku u korištenju. Dapače, aplikacije koje ćemo navesti u nastavku su one koje su namijenjene korištenju za Chrombook. Nastavak donosi nekoliko najboljih aplikacija za različite vrste namijene.

VLC za Chrome OS

Ako vam je gledanje video uradaka, raznih filmova ili slušanje glazbe u svakodnevnoj navici, tada ste vrlo vjerojatno već i čuli za VLC. Ovaj je softver u potpunosti prilagođen pokretanju na Chromebook računalima i kao takav jedan je od najboljih za ovu namjenu. Sa VLC aplikacijom moguće je otvoriti gotovo sve vrste audio i video formata, pa čak i neke najnepoznatije. Potrebno je samo još spomenuti kako VLC nudi mnoštvo postavki kojima možete podešavati prikazivanje videa ili puštanje audio uradaka, a tu je dakako i podrška za titlove za sve ljubitelje filmova.

Jolicloud Drive

Ova odlična aplikacija pojavljuje se kao naručena za sve koji su u potrazi za dodatnim prostorom u oblacima za pospremanje datoteka. Jolicloud Drive djeluje kao univerzalna aplikacija koja na jednom mjestu povezuje sve vaše oblačne diskovne prostore, pružajući vam tako kompletan uvid u vaš memorijski prostor.

jolicloud-drive

Među raznim podržanim servisima tu su: Dropbox, Box, Google Drive, SkyDrive, Flickr, Instagram, Picasa, Vimeo, YouTube, SoundCloud, Facebook, Google+, Tumblr, Instapaper, Pocket i Readability. Spomenuti ćemo još samo kako aplikacija ima offline način rada pa ju je moguće koristiti u bilo koje vrijeme na vašem Chromebook računalu.

JSTorrent

Iako biste na prvu možda pomislili kako na Chromebooku nije moguće skidati torrente, pogriješili biste. Naime, JSTorrent je savršeno rješenje za sve one koji su u potrebi skinuti određeni torrent, a nalaze se na Chromebook računalu. Ova aplikacija zapravo je vrlo slična svim drugim aplikacijama iste namijene i stoga je svakako preporučamo instalirati na vaše računalo.

Overdrive

Pretpostavljamo da među vama ima i onih koji obožavaju čitati knjige. Kada biste kojim slučajem poželjeli pročitati knjigu upravo na Chromebooku, to neće biti nikakav problem. Aplikacija Overdrive služi prvenstveno kao ebook reader, a u njenoj bazi nalazi se veliko mnoštvo knjižnica diljem svijeta. Korisnici mogu vrlo lako kreirati liste želja, posuđivati i vračati knjige, označavati određene dijelove i poziciju na kojoj su stali. Jedna od mogućnosti aplikacije jest i sinkroniziranje sa svim vašim uređajima, čime u svakom trenutku možete svugdje znati što ste zadnje čitali. Jedna od kvalitetnijih aplikacija kada pričamo o čitanju knjiga je svakako i Amazonov Kindle Cloud Reader, pa dobivate i našu preporuku za njegovo korištenje.

evernote

Evernote

Iako smo nahvalili Google Calendar kao mjesto za planiranje dana i zapisivanje zabilješki, Evernote slovi kao jedna od najboljih aplikacija na svijetu u tom području. Evernote je dostupan i za Chromebook računala, a kao takav donosi mnoštvo mogućnosti. Jednostavnost, razne mogućnosti organiziranja sadržaja i sinkronizacija s različitim uređajima, preporuka su za ovu aplikaciju ako vam Google Calendar ne odgovara.

Lastpass

Danas na svakom koraku imamo priliku i potrebu susretanja s lozinkama. Veliki broj lozinki često nam teško pada jer ih ne možemo sve popamtiti. Istovremeno, korištenje istih lozinki na različitim stranama, nije nimalo preporučljivo. Stoga, kao vrlo kvalitetno rješenje problema, kada su online servisi u pitanju, nameće se Lastpass. Ova aplikacija zapravo je upravljač lozinkama, što u pravilu znači da se brine o sigurnosti vaših lozinki. Za pristup aplikaciji potrebna je jedna generalna lozinka, a nakon toga Lastpass odrađuje veliki dio posla umjesto vas. Kreira lozinke, enkriptira ih i tako vam omogućuje siguran pristup različitim servisima diljem interneta. Za sve one koji moraju koristiti puno servisa, Lastpass bi mogao vrlo dobro poslužiti.

Writebox

Aplikacija Writebox je zapravo vrlo jednostavan tekst editor. Ne obiluje mnoštvom uređivačkih mogućnosti, ali vrlo dobro može poslužiti kao mjesto gdje ćete zapisati neke svoje zabilješke ili tekstove. Velika prednost ove aplikacije jest to što se može koristiti neovisno o internet vezi, odnosno može raditi u offline modu. Također, u mogućnosti je spajati se sa vašim Dropbox računom kako bi pospremila informacije kada je internet mreža dostupna.

MomoNote

Još jedna jednostavna aplikacija koja u prvi plan stavlja jednostavno upravljanje zabilješkama. Zanimljivo osim zapisivanja zabilješki i zadataka, ova je aplikacija i svojevrsni dnevnik gdje možete zapisivati svakodnevne aktivnosti koje provodite. Aplikacija radi u offline načinu rada, a kada se pojavi internet veza može se sinkronizirati s različitim uređajima, pa je tako dostupna gdje god pošli.

Task Timer

Za razliku od Google Calendara i ostalih sličnih aplikacija, Task Timer nije namijenjen planiranju vremena, već praćenju potrošnje vremena. Unosom aktivnosti i određenih ciljeva, u svakom trenutku možete vidjeti gdje ste potrošili koliko vremena. Ova aplikacija super je za one koji osjećaju da negdje gube dragocjeno vrijeme, jer putem aplikacije mogu to vrijeme optimizirati. Task Timer radi i offline, a jedna od karakteristika je i prikazivanje obavijesti na desktopu vašeg Chromebook računala.

Gliffy Diagrams

S Gliffy Diagrams aplikacijom neki od vas možda su se već i susreli. Radi se o alatu koji nudi pregršt mogućnosti kod kreiranja dijagrama. Aplikacija je prvenstveno bazirana kao online servis, ali ima i svoju inačicu za Chromebook računala pa tako može raditi i u offline načinu rada. Vrlo jednostavan dizajn i način korištenja, te već unaprijed pripremljene kategorije i primjeri dijagrama, garancija su da ćete crtanje dijagrama izvesti brzo i uspješno. Gliffy Diagrams zbilja obiluje raznim mogućnostima, pa ćete tako moći izraditi razne dijagrame, poslovne modele, dijagrame toka i dijagrame odnosa i još puno toga.

pixlr-touchup

Pixlr Touchup

Ova aplikacija je svojevrsna pomoć ukoliko ste u potrebi urediti fotografije. Aplikacija sama po sebi ne nudi mnoštvo mogućnosti, već samo ono najbitnije (rotiranje, obrezivanje, promjena veličine, sređivanje boja i kontrasta, nekoliko filtera, itd). Pixlr Touchup zapravo je samo lagana verzija Pixlr Editora koji je u mogućnosti raditi puno zahtjevnije stvari. No, često niti nemamo potrebu za nekim drastičnim uređivanjem fotografija, pa ova aplikacija može poslužiti kao super instant rješenje problema.

Unit Converter

Različiti standardi diljem svijeta često znaju zbunjivati ljude. Negdje se koriste jedne mjerne jedinice, dok na drugom kraju svijeta koristimo nešto drugo. U mnoštvu takvih pretvorbi, često je vrlo dobro pri ruci imati jednostavan softver koji to može učiniti za vas. Unit Converter ima zadaću da jedne mjerne jedinice pretvara u druge, čime vam znatno olakšava posao. Dakako, aplikacija je vrlo jednostavnog dizajna i laka za korištenje, a važno je da zadovoljava potrebe korisnika.

SoundCloud

Aplikacija SoundCloud poznata je mnoštvu diljem svijeta, te je ne bi bilo potrebno dodatno predstavljati. No, za sve one koji ne znaju, SoundCloud je jedan od najpopularnijih glazbenih servisa na svijetu. Pristup SoundCloud-u je vrlo jednostavan, a omogućuje razne mogućnosti kao što su: ocjenjivanje glazbe, dijeljenje s prijateljima, javno objavljivanje glazbe kroz blogove, web portale ili putem društvenih mreža. SoundCloud aplikacija dostupna je i za Chromebook računala, čime ljubitelji glazbe i vlasnici Chromebooka nisu nimalo zakinuti.

Pocket

Radi se o super aplikaciji, koja vam omogućava da pospremite sadržaj na koji ste naletjeli na internetu za poslije. Što to znači? Ako primjerice sada naletite na neki super članak na internetu, no niste u mogućnosti sada ga pročitati, Pocket će vam ga pospremiti za poslije. Radi se zapravo o nadogradnji za Chrome, koja posprema sve novosti koje ste označili omogućujući tako kasnije čitanje. Zanimljivo, osim članaka za kasnije pregledavanje moguće je spremati i fotografije te video uratke. Dobra stvar u cijeloj priči je da kasniji pregled možete vršiti i bez konekcije na internet. Sve to zahvaljujući aplikaciji koja vam osim pregleda spremljenog sadržaja omogućava razne prilagodbe, poput promjene fontova, optimiziranja pregleda, označavanja, pretraživanja, arhiviranja i još puno drugih mogućnosti.

S Pocket-om bismo završili nabrajanje najboljih aplikacija koje morate imati na svojem Chromebook računalu. Dakako, ima tu još puno korisnih i zanimljiv te nadasve kvalitetnih aplikacija koje nismo nabrojali, no ovaj popis neka vam bude početna stanica u otkrivanju mogućnosti koje nudi Chrome OS. Još ćemo samo jednom napomenuti kako je sve više velikih igrača i poznatih aplikacija zainteresirano za koncept kakav nudi Chromebook. Uvjereni smo da će broj aplikacija za Chromebook računala u narednim mjesecima i godinama značajno porasti jer ljudi sve više prihvaćaju koncept udaljenog korištenja aplikacija. To bi bilo to, uživajte u korištenju vaših omiljenih aplikacija.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular