HTC One M8


HTC treba uspješan i kvalitetan telefon, a novi, nezgrapno imenovani One M8 upravo je takav uređaj. No HTC također treba i dobru prodaju, kako bi imali prilike stvarati još novih i zanimljivih telefona

HTC one M8 fenomenalan je telefon, no to je danas lako reći za gotovo sve telefone najviše klase. Dizajniran je vrlo dopadljivo, sastavljen od kvalitetnih materijala, sa gomilom zanimljivih detalja, te već na prvi pogled daje do znanja da je riječ o kvalitetnom, tehnološki naprednom ali i skupom telefonu. Ono što je nas zanimalo su zapravo dvije stvari: isplati li se cijenovno sva ta tehnologija i novosti koje HTC pruža, te vraća li se HTC polako na staze stare slave, u vrijeme kada nije bilo moguće razmišljati o najvišoj klasi pametnih telefona bez da odmah pomislite na neki od HTC modela.

Staru slavu HTC je već pokušao vratiti prije dvije godine predstavivši HTC One model ili je možda preciznije reći cijeli niz modela koji su trebali ponovo konkurirati.
Ovako na prvu loptu, odgovor je definitivno da.

Krenimo od dizajna. Telefon je očekivano kompletno napravljen od metala, s time da je ovaj put HTC izbjegao pokušaje da kompletno kućište bude iz jednog komada, te od spojeva na kojima se susreću metalni dijelovi napravio vrlo simpatične dizajnerske naglaske. Ono što odmah upada u oči su dva zvučnika s prednje strane, poprilično naglašena kamera s prednje, te čak dvije kamere sa stražnje strane. No odmah moramo reći da ovo nije telefon sa 3d slikom, jer jedna od kamera koja se nalaze na stražnjoj strani zapravo nije kamera nego senzor dubine.

Ultrapixel

Nekoliko riječi o možda i najzanimljivijoj funkcionalnosti ovog telefona – tehnologija ima marketinški naziv Duo Camera, što je zapravo najvećim dijelom potpuno krivo ime, jer kao što smo rekli, telefon nema dvije stvarne kamere na stražnjoj strani, nego kameru sa Ultrapixel senzorom i senzor dubine. Ultrapixel već poznajemo, to je tehnologija koju je HTC predstavio na starijem modelu One, govorimo o kameri koja ima “samo” 4 MP, no senzor je zato bitno veći i kvalitetniji, tako da su slike iznimno oštre i svijetle, čak i ako ih snimamo u gotovo potpunom mraku. Naravno, sve to treba uzeti sa dozom skepse, jer niti jedna kamera ne radi u mrklom mraku, no činjenica je da HTC One ima vjerojatno jednu od najboljih kamera na mobilnim telefonima uopće. Druga “kamera” koju nazivaju i dubinski senzor, zapravo služi kao velika ispomoć primarnoj kameri, te za prikupljanje podataka o dubini scene. Ideja je vrlo jednostavna – zahvaljujući činjenici da postoje dvije kamere koje su razmaknute, telefon može uspoređujući slike iz obje kamere dobiti informacije o dubini scene, odnosno o rasporedu objekata u prostoru. Laički rečeno, telefon zbog dodatnog senzora “zna” koliko je daleko neki objekt.

Za korisnike ovo znači dvije stvari: prvo, telefon je u stanju iznimno brzo izoštriti bilo koji objekt, jer mu je udaljenost od objekta poznata, pa ne mora iterativno izoštravati sliku kao što to čine druge kamere. No zanimljivija je sposobnost telefona da uz sliku pospremi i informacije o dubini, te time omogući da čak i nakon što je slika snimljena možemo manipulirati fokusom.

Zašto bi nam to trebalo pitate se? Zato što su slike koje možemo stvoriti korištenjem ove tehnike dinamičnije i zanimljivije od onih koje nastaju klasičnim putem.

Zamislite da snimate dijete kako se igra. Kod klasičnog fotoaparata to znači da će fokus biti ili na djetetu, ili na njegovoj pozadini. Ako se nalazite relativno daleko od djeteta, i pozadina je isto relativno blizu, i dijete i pozadina biti će otprilike isto u fokusu, te će cijela slika djelovati nekako plošno i dosadno.

U-Focus

No zamislite da vaša kamera zna gdje se nalazi dijete, i gdje se nalazi pozadina slike. Koristeći tu informaciju, moguće je softverski malo zamutiti pozadinu, te time istaknuti dijete koje se igra u prvom planu. Za sve one koji nisu profesionalni fotografi, to je do sada bilo pitanje čiste sreće, jer jednostavnije kamere obično koriste jednostavne algoritme za automatsko fokusiranje, pa slike uglavnom ispadaju uniformno oštre i realno dosadne. HTC One ovdje briljira, jer omogućava upravo ovo što smo rekli, naknadnu manipulaciju slikom. Kad sliku jednom snimite, moguće je preći u način za uređivanje, te koristeći opciju U-Focus odlučiti koji dio slike će biti oštar ili u prvom planu, a koji će otići u pozadinu. Naravno, kad su informacije o slici tu, treba ih što je moguće bolje iskoristiti pa aplikacija ima i niz drugih uglavnom kozmetičkih mogućnosti. Moguće je tako osim zamućivanja na podlogu primjenjivati i niz različitih efekata od kojih nam se najviše dopao onaj koji istaknuti dio slike prikazuje u boji, dok pozadinu prebacuje u crno bijele tonove.

Simpatična je i mogućnost da snimljene slike pogledamo u kvazi-3D načinu rada, naginjući telefon i mijenjajući perspektivu na taj način.

Slike su inače i više nego dobre, iako postoji problem i to u segmentu snimanja u kojem ga nismo očekivali. Senzor je naime toliko sposoban prikupljati fotone i stvarati svijetle slike da postoje situacije u kojima mu je tih fotona jednostavno previše. Govorimo o tome da slike koje nastaju na jarkom suncu često ispadaju prezasićene, pa je potrebno posebno paziti kako ih snimamo.

Selfi od 5 MP

Prednja kamera je također posebna priča, jer je HTC zaključio da su selfiji nešto što ljudi iznimno često rade, te je zato prednja kamera 5 MP, ali sa klasičnim senzorom. To znači da će vaši selfiji izgledati fenomenalno, ali i da je konačno moguće napraviti kvalitetnu videkonferenciju u kojoj će vas vaš sugovornik jasno vidjeti i čuti.
Osim ovih iznimno zanimljivih i moramo reći konačno korisnih novih funkcionalnosti, HTC One M8 možemo smatrati jednim od najboljih na tržištu. Malo nas je razočaralo da mu nedostaju veliki odmaci od konkurencije, no za firmu koju su svi već polako počeli otpisivati, HTC i dalje pokazuje da zna hoće i može napraviti dobar telefon koji će biti zanimljiv korisnicima.

Specifikacije
Quad GSM, Quad HSDPA, Quad LTE, nanoSIM, 146x71x9 mm 160 g, 1080×1920, 5’’ ekran, HTC Sense v6, microSD (do 128 GB), 16/32 GB pohrana, 2 GB RAM, 802.11 a/b/g/n/ac, Dual 4MP stražnja kamera, 5 MP prednja, Android 4.4 KitKat, Quad Core 2.3 GHz Krait 400, Adreno 330

Ustupio
HTC Hrvatska

Cijena
5599 kn

Za
dizajn, izvedba, kamere

Protiv
ništa posebno

Ocjena
5/5


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular