PočetnaHardverFoto-videoCanon EOS 7D Mark III

Canon EOS 7D Mark III


Digitalni SLR aparat profesionalne klase sa senzorom APS-C formata, koji posjeduje munjevit autofokus i omogućava iznimno kvalitetne fotografije, međutim video snimke bi mogle biti i nešto bolje

Pet godina nakon što je izašao prvi 7D, stiže nam naslijednik oznake MarkII. Originalno dizajniran kao robusan i otporan aparat namjenjen hvatanju sportske akcije i grubim uvjetima korištenja, u novoj verziji je navodno 4 puta otporniji na vanjske utjecaje. Nismo mogli provjeriti ispravnost tog izračuna koji je zastao baš na brojci 4, ali ono što svakako može svatko primjetiti je osječaj čvrstoće i “profesionalnosti” čim aparat primimo u ruke. Upravljački sustav tipaka i prstenova je preuzet s modela 5D MarkIII, s kojim dijeli istu veličinu i masu, pa i izgled, a pošto je 5D aparat najviše klase, to govori vrlo pozitivno o ovom aparatu

Piše: Marko Ćurković

Pikseli na sve strane

Broj megapiksela je tek neznatno porastao, na brojku 20, ali su zato svi ostali sustavi u aparatu podignuti na višu razinu. Autofokus je munjevito brz i pouzdan. U kontinuiranoj paljbi, aparat postiže 10 fotografija u sekundi, a autofokus sistem koristi 65 cross-type senzora raspoređenih preko cijelog tražila, tako da je što se akcije tiče, teško zamisliti scenarij u kojem će ovaj aparat ograničiti fotografa. Sustav nazvan “Intelligent Tracking and Recognition”, skraćeno iTR, kombinira RGB senzor s infracrfenim i osigurava svu silu informacija pomoću kojih autofokus slijedi željeni subjekt.

Ta značajka je viđena i na modelu najviše klase – EOS 1D X. Nadalje, autofokus ovog modela se hvali i čuvenim “Dual pixel AF” sistemom viđenim kod Canonovih video kamera (EOS Cinema). To znači da je centralnih 80% površine senzora ispunjeno dvostrukim piksel-senzorima. Takva konfiguracija omogućava usporedbu svjetlosti s lijeve i desne strane i ukratko – tijekom Live view snimanja (preko ekrana, s dignutim ogledalom) autofokus koristi sustav fazne detekcije, što je značajan napredak u odnosu na dosadašnja Canonova riješenja.

Nije skroz u trendu

Takav sustav je jako značajan kod snimanja video isječaka ovim aparatom, jer munjevit i precizan autofokus itekako dodaje dojmu profesionalnosti snimke. Osim toga, na video području, aparat nije doživio značajna poboljšanja. Da se razumjemo – kvaliteta snimki je na razini modela 5D MarkIII, a to je tek malo bolje od prethodnika i najbitnije – lošije od vodećih u klasi (Panasonic GH4, Sony A7S). U odnosu na prethodnika, dodani su novi kodeci i veći izbor brzina sličica u sekundi, no maksimalna rezolucija je i dalje 1920×1080, unatoč velikom boomu 4K uređaja u poslijednje vrijeme.
Kvaliteta fotografije je izvrsna. Iako je tek malo napredovala od prethodnika (a i moglo bi se poželjeti ipak malo više dinamičkog raspona pri nižim ISO vrijednostima), kvaliteti slike stvarno teško može nešto “za ozbijno” prigovoriti. Osjetljivost je moguće komotno podizati sve do ISO12800 i za ovu klasu se više niti ne može očekivati.

Ono što se od relativno skupog uređaja koji se gura u “profi” klasu treba očekivati u 2015. godini, jesu svakako WiFi i NFC moduli, ekran osjetljiv na dodir i 4K video. Dodirni ekran na DSLR-u se već pokazao kao dodatak aparatu koji je fotografima uglavnom dosta dobro “sjeo”. Mogu nam se manje sviđati aparati skroz koncipirani oko dodirnog ekrana, ali kod DSLR-a je simbioza najbolja, obzirom da takav ekran ne smeta onima koji ga ne žele koristiti (aparatom se može najnormalnije upravljati pomoću tipaka i prstenova), a opet ostavlja prostora onima koji ga žele koristiti, jer takav ekran u nekim situacijama (npr odabir autofokus točke i sl.) zaista dobro dođe.

Za koga je to?

Objektiv s kojim je aparat došao je solidne građe, širokog zoom raspona, ali slabe svjetlosne moći. Ima stabilizaciju slike u tijelu i vrlo tih autofokus motor, a iako bismo rado voljeli ovo tijelo isprobati s brzim objektivom velike svjetlosne moći, ipak ovom testiranom moramo priznati da je dosta dobar kao jedan jeftiniji kit-objektiv.

Nipošto se nemože reći da je 7D MarkII loš aparat. Vrhunska ergonomija, brzina i traktorska robusnost je nešto čime se malo koji aparat može pohvaliti. Nedostaje još nekoliko sitnih dorada da bismo zaista mogli dati čistu peticu ovom Canonu. Onima, pak koji traže jedino brz i otporan aparat za hvatanje akcije i za grube uvijete rada, a ne zamaraju se “pipljivošću” ekrana, WiFi-jem i ostalim trendi inovacijama, te kojima odgovara pojačano telefoto područje kod kropanog APS-C senzora (u odnosu na model 5D MarkIII koji je jednake veličine, ali ima Full Frame senzor), 7D MarkII biti će jedan od najboljih aparata na trenutnom tržištu.

SPECIFIKACIJE
CMOS senzor veličine APS-C (crop faktor = 1,6x); 21 megapiksela; Digic VI procesor slike; ISO 100- 51200; ekspozicija: (B)30s – 1/8000s; 65 točaka autofokusa; Canon EF/EF-S mount objektiva; 3inčni LCD ekran s 1040000 piksela; optičko tražilo 100% pokrivenosti I 1x povećanja; flash x-sync: 1/250s; video: 1920x1080p pri 60fps, MPEG4; stereo mikrofon; Utori: USB, HDMI, mikrofon, slušalice, daljinski okidač; GPS senzor; CIPA vijek baterije: 670 okidanja; SD I CF tip memorijskih kartica; masa: 910g (samo tijelo s baterijom). Objektiv: Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM
USTUPIO
Canon Croatia
(01) 55 79 843
www.canon.hr
CIJENA
12 812 Kn

ZA
robusna izrada, izvrsna ergonomija, brzina korištenja, preciznost i brzina autofokusa, tih rad pogodan za snimanje video-isječaka.

PROTIV
ekran nije osjetljiv na dodir, nema WiFi modul, video snimke bi mogle imati više detalja i biti 4k rezolucije

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular