Windows operativni sistemi u zadnje su vrijeme pod vrlo velikim pritiskom. Nove inačice ovih popularnih operativnih sistema Microsofta redovito podbacuju i nikako da se ustale među korisnicima. Bez obzira na tu činjenicu, Windowsi su i dalje najpopularniji sistemi na tržištu i to s jako velikim udjelom u odnosu na sisteme ostalih proizvođača.
U posljednje vrijeme možete čuti puno kritika od informatičkih znalaca na nove Microsoftove sisteme. Microsoft uporno gura multiplatformski sistem koji bi trebao raditi na raznim uređajima. Ponajviše se ide u smjeru da se novi Windowsi mogu koristiti na zaslonima na dodir, no to se kod korisnika pokazuje kao loš smjer. Veliki dio korisnika odustaje od novih Windowsa i vračaju se na stari dobar Windows XP. Zanimljivo je da se podrška za Windows XP vrlo brzo ukida, a taj operativni sistem i dalje doživljava rast. Za razliku od sistema Windows XP, novi Windows 8 doživljava pad i to čak od oko 0,30 posto.
Windows obitelj bez obzira na nepopularne nove inačice ipak drži čak 90 posto tržišta. Na drugom mjestu nalazi se Appleov sistem sa 7,60 posto, a na trećem se mjestu nalaze besplatni Linuxi koji drže samo oko 1,5 posto tržišta. Dakako, svi navedeni podaci odnose se na desktop računala. Što se tiče konkretno Windows familije, tu je daleko najrašireniji adut Windows XP koji drži oko 50 posto tržišta, s time da mu udio još uvijek raste. Najnoviji Windows 8.1 u posljednje vrijeme ipak doživljava mali porast od 0,4 posto, ali je vrlo zanimljivo kako je Windows 8 instaliran tek na 4 posto računala, ali mu udio u posljednje vrijeme pada.
Svi navedeni podaci ukazuju na to da je Windows još uvijek lider na tržištu operativnih sistema. No, sve se čini kako nove inačice ne nailaze na dobar odaziv korisnika i upitno je u kojem smjeru će se razvijati navedeno tržište. Lako je moguće kako će Windows u budućnosti izgubiti svoj veliki udio na tržištu.