Windowsi 10 su postala uobičajena tema u IT svijetu jer ne prođe niti jedan tjedan, a da se ne digne barem malo prašine za posljednjim Microsoftovim Windowsima. Rekli bismo čak da su se i korisnici podijelili u dvije skupine – onu koja je prihvatila Windowse 10 i onu koja se žustro bori protiv napuštanja Windowsa 7 ili 8/8.1. Mislili smo da se to događa isljučivo sa OS X-om kojeg jedni hvale, drugi mrze, no sada se događa potpuno ista situacija i sa Windowsima 10. Naš stav je da se radi o kvalitetnim Windowsima koji donose najbolje iz sedmice i osmice, no svatko preferira nešto drugo, tako da ne možemo nikome zamjeriti ako se ne slaže s nama ili ima drugačije mišljenje. No, jedno morate priznate – Microsoft nikada nije imao ovako agresivnu kampanju oko Windowsa i to traje već godinu dana. Na sve strane se promoviraju Windowsi 10, korisnike se suptilno „prisiljava“ da ažuriraju stare Windowse, instalira se na mobilne uređaje, tablete, spominju se brojke od preko 300 milijuna aktivnih korisnika … No, ostavimo to sve za sada po strani. Uskoro nam dolazi veliki godišnji upgrade Windowsa i Windowsi će uskoro prestati biti besplatni. No, o tome više u nastavku teksta.
Agresivna „Windows 10“ kampanja
Kao što smo rekli u uvodu, Microsoft nikada nije imao ovako agresivnu kampanju s kojom je pokušao privući korisnike, no možda je to i razumljivo. Još od 98.-ice i Xp-a, Windowsi su govorili za sebe. Bili su nešto novo na tržištu, radili su i više nego dobro za vrijeme u koje su se pojavili i korisnike nije trebalo „nagovarati“ da prijeđu na dotične Windowse. Zatim su dolazili Vista, sedmica, osmica, upgrejdana osmica … Korisnici su jednostavno išli sa jedne verzije na drugu (ili su možda preskočili koju), posebice kad je Microsoft ukinuo podršku za XP. Jednostavno ste morali prijeći ili na sedmicu ili na osmicu. Ovisi što ste preferirali – klasične Windowse ili Windowse sa dozom eksperimentiranja. U svakom slučaju, morali ste nešto izabrati. No, sada su korisnici naučili na spomenute Windowse i ne žele prijeći na desetku. Neki iz lijenosti, drugi iz spomenutih razloga. Microsoftu to ne odgovara pa je krenula kampanja „nagovaranja“ korisnika na prijelazak na desetku.
Umjesto da daju korisnicima mogućnost da instaliraju desetku ili ne, Microsoft je počeo automatski ažurirati korisnike, odnosno svako malo im izbacivati poruku „Get Windows 10“, „Windows 10 is here“ i slične varijante. Ako i dalje ne kliknete na isti, morati ćete ručno kliknuti na link koji vam se stalno pojavljuje i promijeniti datum automatskog prelaska na desetku ili poništiti istu. Ne znamo kako bismo zapravo opisali ovu kampanju – kao agresivnu, podlu ili nešto treće. To prosudite vi sami. Mi ćemo vam samo reći da na Internetu ima third-party alata koji će spriječiti takve poruke i ažuriranje na Windowse 10, kao i step-by-step tutorijali kako možete sami to riješiti. Uostalom, čemu takva agresivnost, kada svi znaju da će 29. lipnja biti godina dana da je desetka na tržištu i kada će ona prestati biti besplatna? Zapravo, odgovor je vrlo jasan – Microsoft vrlo vjerojatno želi podebljati svoj bankovni račun, što je i razumljivo, ali ne mogu i ne smiju siliti korisnike na prelazak na tu istu verziju. Reći će mnogi – pa postoje OS X i razne distribucije Linuxa, neka korisnici prijeđu na to. I to je validan odgovor, no zašto korisnici još godinama ne bi mogli koristiti sedmicu i osmicu, pogotovo ako su ih legalno kupili?
Godišnji update
Približava se prva godišnjica Windowsa 10, a to znači dvije stvari. Prva je da Windowsi prestaju biti besplatni, a druga je da dolazi veliki upgrade. Iako ništa nije striktno rečeno, moglo bi se dogoditi da Microsoft napravi nešto slično Appleu – da jednom godišnje izbaci update koji će zapravo biti mini verzija. Jedino što Microsoft ne smije preuzeti od Applea je notacija verzija jer bi dobili brojeve 10.1, 10.2 … isto kao što ih ima Apple. No na stranu s time. Microsoft je u 8 mjeseci uspio instalirati novi OS na 300 milijuna uređaja što je 165 posto više nego sedmicu u istom vremenskom razdoblju. Uz to, izmjereni sati korištenja Windowsa 10 prelaze 75 milijardi sati i Windowsi 10 za sada imaju najveću moguću ocjenu od korisnika što je vrlo zadovoljavajuće.
Ako se sjetite početka Windowsa 10, onda znate da su si postavili cilj od milijardu instalacija u narednih nekoliko godina. Vrlo ambiciozan plan, no lako ostvariv, pogotovo ako zaživi mobilna verzija Windowsa 10 na Microsoftovim telefonima. Kada smo se već dotaknuli mobilne verzije, moramo reći da radi odlično na telefonu Lumija 950 XL. Iznenađeni smo koliko sve glatko radi i kako dobro funkcionira. No, vratimo se na nadogradnju. Moramo izdvojiti nekoliko novih featurea kojima se veselimo u nadolazećoj nadogradnji:
1) Windows Hello + biometrijska sigurnost
Svakako jedna od stvari kojima se veselimo je biometrijsko logiranje na Windows uređaje. Microsoft Hello je novi sustav logiranja koji će vam dopustiti da se logirate u Windowse pomoću otiska prsta ili skeniranja lica. Ako postoji savršena sigurnost, onda je ovo vrlo blizu tome. Kombinaciju korisničkog imena i lozinke je ponekad lako presresti i iskoristiti, no logiranje pomoću prsta, lica ili dvostruke autentifikacije neće biti moguće zaobići. Sada ćete ovu sigurnost moći iskoristiti i unutar Windowsa kod pokretanja određenih aplikacija i Edge web preglednika.
2) Pisanje po ekranu (Windows Ink)
Određena istraživanja kažu da 70 posto ljudi provede barem jedan sat u danu sa olovkom u ruci. Dotične osobe ili pišu u bilježnicu, skiciraju nešto, pišu po ploči … a od sada će moći pisati i unutar Windowsa. Odnosno ako imate Windowse 10 na uređaju sa odgovarajućim hardverom. Odličan primjer je laptop/tablet Surface Pro ili Surface Book. Uzmete olovku za pisanje po ekranu i na brzinu si zapišete bilješke. Ink usluga će biti kompatibilna sa Mapama, Edgom, i Officeom. Vjerojatno će s vremenom biti i dio drugih Windows aplikacija. Super je što ćete moći imati sticky notes na desktopu i bez ikakvih problema pisati po njima sa olovkom. I da – ova olovka ne košta 99 dolara kao ona od Applea. Ovu dobijete besplatno sa Surface uređajem.
3) Unaprijeđena Cortana
Windowsi 10 su najbolje mjesto za pričati sa Cortanom. Već svi znate da se radi o digitalnom asistenstu, pardon asistentici, koja na vaše glasovne naredbe može učiniti određene radnje. Sada je Cortana još bolja, još lakše prepoznaje naredbe i radi sa preko 1000 aplikacija koje imaju integriranu Cortanu. Čak je moguće i Windows store pretražiti na način da vam prikaže sve aplikacije koje rade sa Cortanom, što je zapravo vrlo zanimljivo i korisno. Uskoro ćete s Cortanom moći zaključati ekran, pokrenuti svoju omiljenu glazbenu kolekciju, otključati Windowse, poslati tekstualnu poruku i još mnogo toga. Ako se nalazite u Americi, tada ćete uz pomoć glasa moći naručiti ručak, kupiti prijevoznu kartu i slično. Takve usluge kod nas nisu aktivne i pitanje je hoće li ikada i biti. Vrlo vjerojatno neće jer se neće moći povezati sa lokalnim uslugama, kao što je to moguće u Americi.
4) Povećane mogućnosti za developere
Već smo u ovom časopisu pisali o tome, no možemo i ponoviti – uskoro će se Windows store i store sa X-Boxa spojiti u jedan tako da ćete imati univerzalni store za aplikacije koje ćete moći skinuti na svim Windows 10 uređajima, kao i na X-Boxu One. Tome naravno pridonosi mogućnost razvoja Univerzalnih Windows aplikacija koje će se moći pokrenuti na različitim uređajima. Samim time će se olakšati i razvoj igri za X-Box jer će sada svaki developer moći nešto razvijati na računalu i to pokrenuti, recimo, na X-Boxu. Postojati će i poseban mod rada na X-Boxu – Xbox Dev Mode – koji će vam pomoći u tome. Microsoft se nada da bi ova mogućnost mogla privući veći broj novih programera koji će koristiti njihove tehnologije za razvoj aplikacija, a tome se i mi nadamo jer postji potreba za time. Još uvijek se pomalo osjeti nedostatak određenih aplikacija na Windows platformi. Uz to, spomenimo samo da na X-Box dolaze i Cortana, te mogućnost slušanja gčazbe u pozadini dok recimo igrate igrice. Vrlo zanimljivo za sve one koji imaju dotičnu konzolu.
Završetak besplatnog korištenja Windowsa 10
Kada je došla desetka, mnogi od nas su se odmah prebacili na istu. Ne iz razloga što su prijašnje verzije bile loše, nego što je ova bila nova i besplatna. Niste morali ništa kupiti i ništa posebno napraviti – dovoljno je bilo da stisnete „upgrade Windows“, odaberete da li želite nadogradnju ili svježe Windowse i to je bilo to. Dobili biste novi Microsoftov OS potpuno besplatno i sve je radilo gotovo savršeno. No, godina dana polako prolazi i sada je pitanje što će se dogoditi? Da li ćse korisnici koji se danas prebace na Windowse 10 imati godinu dana besplatnog korištenja ili i njima taj period završiti 29. lipnja? Razumljivo je da Microsoft želi da se svi prebacimo na desetku jer joj je cilj ugasiti sedmicu 14. siječnja 2020.-te godine kada ističe podrška za isti. Vrlo vjerojatno će ubrzo nakon toga „gasiti“ i osmicu, dok će sav fokus biti na desetki. Razumljivo jer su ionako rekli da će ovo biti ‘zadnji’ Windowsi koje će oni napraviti. To je vrlo širok pojam o kojem bi se dalo raspravljati, no nećemo se danas zamarati time. No, po nama su moguća tri scenarija koja bi mogla uskoro nastupiti:
Scenarij 1: Microsoft će se držati plana i početi naplaćivati ažuriranja.
Jedan od vrlo izglednih scenarija je upravo ovaj – nakon što završi besplatnio period, moći ćete i dalje koristiti Windowse 10, ali ako hoćete bilo kakve zakrpe ili nadogradnje (koje će biti konstantne + mini verzija svakih 12 mjeseci), morati ćete kupiti licencu. Trenutačna cijena je cca. 119 dolara za Home verziju, te cca. 199 dolara za Pro verziju. Voljeli bismo da u zadnji tren Microsoft ipak drastično sreže te cijene i da one budu berm upola manje. 60, odnosno 100 dolara za OS bi bila sasvim realna i prihvatljiva cijena. Posebice kada vidite da nove verzije OS X-a koštaju 20 dolara, a ove zadnje su čak i besplatne. U svakom slučaju, ovo je najizgledniji scenarij, no još uvijek nema relevantnih informacija koje će reći da će ovo biti situacija koja će se sigurno dogoditi.
Scenarij 2: Microsoft produži besplatni period.
Malo manje vjerojatan scenarij je da Microsoft inzistira na plaćanju praktički do zadnje dana u lipnju, no zatim promjene priču i proglase Windows 10 totalnim uspjehom koji će i dalje biti besplatan. Samim time bi vjerojatno dobili na desetke milijuna novih korisnika što bi im jako išlo u prilog i bila bi najbolja opcija za korisnike. Tada postoji mogućnost da se uvede određeno plaćanje u samim Windowsima, prikaz reklama i slično.
Scenarij 3: Novi „free upgrade“ zamijeni trenutačnu ponudu.
Novi veliki upgrade kojeg smo spominjali u ovom tekstu je imao kodno ime „Redstone“. Redstone bi mogao donijeti novi produžetak besplatnog perioda na način da se postojećim Windows 10 korisnicima ponudi Redstone, a kao zamjenu za prihvaćanje ove mini verzije im se produži besplatno korištenje Windowsa 10. Jedan od mogućih datuma je 31. listopad ove godine. Tako bi Microsoft dobio još dodatnog mjesta za manevriranje i slaganje nove ponude za korisnike, što nas opet vraća na jeftinije varijante Home i Pro Windowsa 10. Iskreno, bilo bi još bolje kada bi taj novi beplatni period išao do slijedećeg ljeta (17.6.2017.) kada službeno Microsoft prestaje podupirati Windowse 7 i 8.1. Produžena podrška traje do 14. siječnja 2020.-te godine no zasigurno neće dobivati zakrpe i ažuriranja svakih tjedan dana, nego samo po potrebi. U svakom slučaju, čeka nas zanimljivo razdoblje u kojem će se Microsoft morati odlučiti što će napraviti – ili će korisnicima „pokloniti“ Windowse 10 da ih besplatno koriste ili će presjeći to i reći „gotovo je, od danas se Windowsi plaćaju“. Mi očekujemo prvu situaciju, ali se nadamo drugoj. No, više ćemo znati u narednim tjednima kada će na površinu isplivati novi detalji o tome i nadamo se neke nove (službene) informacije.
Piše: B.P.
Zadnje ažuriranje Windowsa 10, oko 12.09.2016.g. ugasilo mi je kameru, tako da sada ne mogu koristiti videopozive. (Skayp i sl.)
Kako da riješim problem, probao sam sa abdejtom drajvera, kupnjom kamere koju se preporuča Microsoft za Windows 10, ali 0 bodova.
Jednostavno se vrati na Windows 7, isto to cu i ja uraditi… Iako windows 10 sasvim dobro radi, ipak je i dalje najbolja varijanta Windows 7.