Danas vrlo često možemo čuti za nekakav cyber napad na tvrtku ili vladinu agenciju, ali to nam zapravo ne bi trebale biti neke nove vijesti. Ovakve su vrste napada stare koliko i sam internet. Još od vremena najranijih računalnih crva, poput Morisovog crva iz 1988. godine, ti mali paraziti šire se računalima i internetom širom svijeta.
Ali što su u biti računalni crvi i zašto bismo trebali i dalje obraćati pažnju na njih? Nešto više o ovome, kao i o tome kako se možemo obraniti i zaštititi od ovakvih i dalje opasnih, štetnih programa, pročitajte u nastavku ovog članka!
Računalni crvi – što je to?
Računalni crvi slični su pravim parazitima, jer se mogu duplicirati na što više domaćina. Ipak, oni to čine bez nanošenja velike štete sustavima kojima se hrane. Hakeri prenose ove crve na vaše računalo putem ranjivosti softvera ili operativnog sustava. Obično ih dobivamo kao kao privitke u e-pošti ili kroz poruke.
Crvi također sadrže samostalni softver ili datoteke, koje se ne moraju pričvrstiti za bilo koji drugi softverski program da bi nanijeli štetu. Cilj računalnog crva jest replikacija i širenje svoje kopije na druga računala, što crvi čine bez ikakve ljudske interakcije. Zbog toga su ne samo opasni za korisnike, već i vrlo popularni među hakerima.
Crvi obično sa sobom nose “korisni teret,” odnosno dio svog koda, koji će vaše računalo učiniti ranjivim na druge napade. Bez ovog korisnog tereta životni vijek crva je relativno kratak. To je zato što čim se crv aktivira, otkriva slabost sustava koji mu je uopće omogućio ulazak. Nošenje i postavljanje korisnog tereta pruža im još jedan put u vaš sustav, što znači da crvi koriste ranjivosti sustava.
Zato su sustavi koji nisu nedavno ažurirani vrlo uobičajene mete za crve. Neki od najrazornijih crva postoje i danas. Hakeri ih jednostavno nadograđuju kako bi ih bilo teže otkriti. Kao i svaki oblik zlonamjernog softvera, crvi se neprestano razvijaju, što ih čini prijetnjom od koje itekako trebamo zaštititi naša računala.
Mogu li računalni crvi ”uništiti” moje računalo i ako ne mogu, kakvu štetu mogu nanijeti?
Što se događa ako crv zarazi vaše računalo? Crvi neće oštetiti vaše datoteke niti samo računalo. Umjesto toga, oni će uzrokovati sporiji rad računala na način da će trošiti resurse računala i koristiti internetski promet za svoje svrhe.
No, to što crvi neće uništiti vaše računalo, to ne znači da crvi nisu destruktivni na druge načine. Ovi napadači mogu mijenjati i brisati vaše datoteke, krasti podatke i instalirati backdoor mogućnosti (odnosno takozvana ”stražnja vrata” putem kojih u vaše računalo mogu ulaziti drugi štetni programi). Ako crvi nose korisni teret, oni zatim mogu ubrizgati dodatni zlonamjerni softver u vaše računalo i omogućiti hakeru ostvarivanje kontrole vašeg računala i njegovih postavki sustava.
Drugi je problem što se crvi vrlo brzo šire. Zapravo, SQL Slammer širio se tako brzo da je svake minute mogao zaraziti tisuće ranjivih poslužitelja, koristeći SQL Server. Ovo je jedan od najbrže raširenih crva, ali dokazuje da se replikacija može brzo odvijati, što posebice poziva na uzbunu.
Kako možemo izbjeći da se moje računalo zarazi crvom?
Ono što je dobro jest to da česta ažuriranja softvera i operativnog sustava čine crve manje učinkovitima, nego što bi bilo kada tih ažuriranja ne bi bilo. Međutim, ako želite umanjiti mogućnost da se vaše računalo zarazi svim vrstama štetnih programa pa tako i crva, ono što je ”must have” jest redovito ažuriranje Windows sustava, antivirusnih i antimalware sustava. Evo nekoliko detaljnijih savjeta koji vam mogu pomoći kako držati ove opasne prijetnje podalje od računala!
- Koristite osobni vatrozid. Bez njega je vaš računalni sustav u potpunosti izložen napadima na internetu. Javne Wi-Fi mreže daleko su otvorenije za možebitne napade.
- Budite oprezni kada kliknete na veze koje pronađete u e-porukama i koje dobivate na društvenim mrežama. Otvarajte samo one poveznice kojima u potpunosti vjerujete. Hakeri su stručnjaci za maskiranje stvari; oni znaju kako prikazati da neke poveznice izgledaju legitimno, zato treba obratiti posebnu pažnju.
- Neka vam na računalu bude instaliran dobar program za zaštitu od zlonamjernog softvera, kao što je Kaspersky ili Malwarebytes, ili koristite Windows Defender.
- Isključite automatsko pokretanje prilikom preuzimanja datoteka s interneta.
- Ažurirajte svoj sustav svim zakrpama koje dobavljač vašeg operativnog sustava izdaje, kako bi se zaštitili od poznatih crva i drugih mogućih sigurnosnih ranjivosti.
- Redovito ažurirajte svoj operativni sustav i antivirusne programe.
- Ako koristite Windows 7 ili Windows XP, razmislite dvaput, budući da za te Microsoftove operativne sustave više ne postoji sigurnosna podrška.
Kako mogu znati je li moje računalo već zaraženo?
Uvijek je dobro pripaziti na znakove koji bi mogli ukazivati na to da je vaše računalo već možda zaraženo računalnim crvom. Neki od najčešćih simptoma zaraze računala uključuju sljedeće:
- Datoteke koje ste imali na svome računalu odjednom nisu više tamo ili su promijenjene. Ovo je vrlo jasan pokazatelj da se na vašem računalu pojavio štetni program.
- Trome performanse računala. Ta tromost ili iznenadna sporost može se odnositi na cijelo računalo ili na određene programe. Iako se računala s vremenom i korištenjem usporavaju i bivaju sporija, što je normalno, postoje razlike između usporavanja s vremenom i naglog usporavanja.
- Iznenadni skokovi u pogledu potrošnje resursa računala. Koristite računalo, pokrenuli ste neki nezahtjevan program, no vidite da je uporabljivost resursa skočila na 100%, bez nekog jasnog razloga.
- Neobjašnjivo visoka upotreba tvrdog ili SSD diska. Razlog? Kada se crvi repliciraju, oni moraju koristiti dodatni prostor pohrane na disku vašeg računala. Osim ako niste nešto instalirali na svoje računalo, kapacitet diska se ne smije smanjivati, pogotovo ne za veliku količinu prostora.
Što prije primijetite infekciju, to prije možete spriječiti štetne posljedice koje crvi, ali i ostali štetni programi, mogu ostaviti na vaš sustav. Zapamtite, što je crv duže vremena prisutan u vašem sustavu, to više štete može učiniti.
Crvi možda nisu najgora vrsta zlonamjernog softvera kojeg hakeri koriste, ali definitivno i dalje predstavljaju određeni problem. Slijedite ove savjete kako biste svoje računalo poštedjeli od mogućih štetnih posljedica crva i ne biste trebali imati problem.
Piše: Ivan Hečimović