Program za uhođenje, odnosno ”spyware” pod nazivom Pegaz (”Pegasus”), kojeg je razvila izraelska cyber-obavještajna tvrtka NSO Group inficira Android i iOS uređaje više od desetljeća. Teško ga je otkriti, a samo otkrivanje često zahtijeva specijalizirane forenzičke uređaje, koje si standardni korisnik baš i ne može kupiti.
Kao rezultat toga, razvila se priča da je Pegaz rijetka prijetnja i da je zapravo samo nešto zbog čega se moraju zabrinuti korisnici takozvanog ”visokog” profila poput novinara i političkih aktivista. Nedavna istraga koju je proveo iVerify, sugerira da ova pretpostavka možda nije sasvim točna i da Pegaz jednako napada i obične korisnike.
Tvrtka koja se bavi lovom na internetske prijetnje, koje pogađaju korisnike pametnih telefona, izbacila je novu mogućnost još u svibnju ove godine. Nova mogućnost korisnicima omogućuje provođenje sigurnosnog skeniranja svojih mobilnih uređaja na profesionalnoj razini, bez potrebe savjetovanja s forenzičkim stručnjakom. Od 2.500 samoinicijativnih skeniranja, Pegaz je otkriven na sedam uređaja.
Iako 7 od 2.500 nije veliki broj, to je manje od 0,28 posto svih skeniranja i ovo je vrijedno pažnje, jer je Pegaz uočen na sedam uređaja privatnih korisnika, koji nisu imali nikakve veze ni s vladama svojih država niti su bili politički aktivisti.
Infekcije su također obuhvatile niz verzija operativnih sustava i primijećeno je da su zapažene u različitim vremenskim okvirima. Jedna je instanca instalirana krajem 2023. na iOS 16.6, dok je druga nastala u studenom 2022. na iOS 15. Ostalih pet datiralo je iz 2021. na iOS 14 i iOS 15. U svim slučajevima, Pegaz nije bio otkriven tradicionalnim sigurnosnim mjerama.
Oni koji žele skenirati svoj uređaj mogu to učiniti preuzimanjem aplikacije iVerify Basic. Ona košta 0,99 USD i uključuje opciju jednokratnog traženja prijetnji, u otprilike pet minuta. Osim toga, iVerify nudi EDR i pretplate na elitnoj razini.
Alan Milić