Kada nam je potrebna određena vrsta softvera, prvi koraci koje kao korisnici radimo uključuju odlazak na Google tražilicu, upis konkretnog naziva softvera ili upit za njegov pronalazak te završno preuzimanje softvera na računalo kad smo ga pronašli.
Ovakvo pojednostavljeno shvaćanje preuzimanja besplatnih softvera koji nam trebaju moralo bi se izbjegavati. Nevjerojatno lako je greškom preuzeti malware kad se softveri traže na ovaj način čak i u situacijama kada mislimo da smo jako oprezni.
Postoje neke predradnje koje bi trebali slijediti prije preuzimanja bilo koje vrste softvera s interneta i u nastavku teksta ćemo ih navesti u obliku nekoliko savjeta.
Nemojte preuzimati softvere s web stranica koje imaju njihove kopije
Na internetu postoji veliki broj web stranica na kojima su dostupne besplatne kopije popularnih softvera. U nekim starijim vremenima tijekom devedesetih i početkom dvijetisućitih godina slične web stranice su bile vrlo korisne pošto su web tražilice radile na drugačiji način.
U današnje vrijeme stvari su se promijenile. Brojna testiranja najpopularnijih web stranica za skidanje pokazuju da preuzimanje top 10 najpopularnijih aplikacija redovito sa sobom nosi i preuzimanje nekog od oblika malwarea.
Mnoge od tih stranica se trude raditi redovite provjere softvera i njihovo čišćenje od malwarea, ali to, nažalost, nije dovoljno. Bez imalo razmišljanja možemo preporučiti da željene softvere obavezno preuzimate iz originalnog izvora.
Na primjer, VLC Media Player trebao bi se preuzimati izravno s VideoLAN.org web stranice ili s Google Play Storea i Apple App Storea. U obzir se mogu uzeti i drugi izvori koji su navedeni na službenoj stranici softvera.
Izbjegavajte oglase na web tražilicama
Izbjegavanje lažnih poveznica za preuzimanje određenih softvera najlakše je ostvariti ako obraćate pozornost na oglase tijekom pregleda rezultata.
Kada na, primjerice, Google web tražilici želite naći neki softver koji vam treba, nemojte tijekom pregledavanja rezultata pretrage otvarati stranice pored kojih je navedeno „Sponsored“ ili „Ad“. Ove stranice su se pojavile na vrhu jer određene tvrtke plaćaju njihovo oglašavanje, a samim time i gornju poziciju kod rezultata web tražilice.
Google, Bing i ostale web tražilice nisu dobre u provjerama ovakvih poveznica pa se često događa da sponzorirani rezultati mogu voditi do web stranica na kojima ćete uz traženi softver preuzeti i malware.
Hakeri i developeri malwarea koriste Google i Bing oglase kako bi promovirali stranice za preuzimanje popularnih softvera kao što su 7-Zip, VLC Media Player, CCleaner te mnogi drugi. Često se događa da su ovakve stranice gotovo identične originalnim stranicama proizvođača pa korisnici lako mogu pomisliti da se radi o legitimnim sadržajima. Slične lažne poveznice stvaraju se za Facebook, YouTube i ostale popularne društvene mreže i servise jer samo uočavanje njihovog loga ulijeva kod korisnika povjerenje da su traženi softver upravo pronašli na sigurnim stranicama.
Imajte naviku da sa skrolanjem jednostavno prođete sekciju oglašenih web stranica te da izbjegavate njihove poveznice za preuzimanje.
Napravite preuzimanje u web trgovinama za aplikacije
Microsoft ima svoju trgovinu s aplikacijama još od pojave Windowsa 8 i njen službeni naziv je Microsoft Store. Apple također ima svoj Mac App Store koji je predstavljen još 2011. godine.
Kada morate preuzeti određeni softver na svoje računalo, ove dvije web trgovine trebale bi biti prvo mjesto gdje ćete ga naći.
Službene Microsoftove i Appleove trgovine s aplikacijama su najsigurnije mjesto gdje ćete pronaći softvere za svoje računalo. Obje tvrtke imaju za svoje web trgovine pravila i na dnevnoj se bazi provjeravaju potencijalni maliciozni softveri koji se automatski blokiraju te se takve aplikacije odmah brišu i postaju nedostupne.
Uvijek će se u ovim web trgovinama naći aplikacije koje generiraju spam ili nisu korisne, ali rijetko će se dogoditi da su baš zaražene s nekim opasnim malwareom. U njihovim počecima mnogi su ih veliki developeri aplikacija izbjegavali, no danas u Microsoft Storeu i Mac App Storeu zaista možete naći najpopularnije aplikacije – Adobe Photoshop, iTunes, TikTok, VLC Media Player, Mozilla Firefox itd.
Postoje i neki alternativni softverski repozitoriji pa kao najpouzdanije možemo spomenuti Homebrew za macOS i Chocolatey za Windowse. Homebrew prvenstveno cilja na alate za provođenje specifičnih naredbi te developerske programe, a Chocolately ima vrlo sličan raspon korisnih softvera koji su specijalizirani za Windows operativni sustav.
Skenirajte svoja preuzimanja s VirusTotal alatom
VirusTotal je besplatni online servis koji skenira datoteke i poveznice pritom koristeći veći broj antivirusnih programa te simultano radi usporedbe sa svojom bazom podataka. Ako radite preuzimanja softvera s potencijalno sumnjivih mjesta ili želite dodatnu dozu sigurnosti tijekom tog postupka, uvijek možete na VirusTotal učitati datoteke ili poveznice kako bi potvrdili da nemaju malware.
Korištenje VirusTotala nije najsigurnija moguća opcija, no radi se o vrlo korisnom postupku koji može pružiti dodatni sloj zaštite tijekom preuzimanja softvera.
Također tijekom sličnih preuzimanja nemojte zanemarivati obavijesti Windowsa i macOS-a. Ovi operativni sustavi imaju kvalitetne alate i antivirusne programe koji mogu na vrijeme prepoznati da se radi o potencijalno opasnom sadržaju pa ni na koji način nemojte otvarati datoteke za koje ste dobili upozorenje.
Piše: Ervin Mičetić