PočetnaSoftverSigurnostKako mogu znati je li moje računalo zaraženo Emotet malwareom?

Kako mogu znati je li moje računalo zaraženo Emotet malwareom?


Jeste li ikada čuli za Emotet malware? Ako niste, trebali biste, budući da se radi o jednom vrlo nezgodnom, štetnom programu, koji je aktualan već nekoliko godina.

U osnovi radi se o vrsti bankarskog, trojanskog konja, čija je prvenstvena namjena neovlašten pristup financijskim podacima koji se nalaze na računalu.

No, Emotet je vrlo nezgodan i opasan malware i baš zbog toga što je toliko nezgodan njegova detekcija može biti ne baš lagan posao. U nastavku ovog članka reći ćemo nešto više o tome kako vi možete provjeriti je li vaše računalo možda zaraženo Emotet štetnim programom.

EmoCheck

EmoCheck

Japan CERT osmislio je jedan vrlo koristan alat pod nazivom EmoCheck, zahvaljujući kojemu možete vrlo lako i jednostavno provjeriti nalazi li se na vašem računalu ovaj štetan program. Nakon jednostavnog i brzog skeniranja, EmoCheck će ocijeniti je li vaše računalo čisto ili je pak zaraženo Emotet-om.

Kako koristiti EmoCheck? Za početak idite na GitHub internetsku stranicu, točnije kliknite na ovu poveznicu https://github.com/JPCERTCC/EmoCheck/releases. Ovdje potražite najnoviju objavu te nakon toga listajte prema dolje, sve dok ne dođete do poveznice odakle možete skidati datoteke. Ovisno o tome je li na vašem računalu instaliran 32 ili 64-bitni operativni sustav, takvu ćete verziju EmoCheck-a trebati skinuti.

 

Pretražite računalo u potrazi za neobičnim uslugama i servisima

Jedan od načina na koji Emotet malware funkcionira jest stvaranje servisa koji ima nasumično odabran naziv. Nakon što je taj servis stvoren, on će kasnije pokušati stvoriti još jedan, nasumično imenovan servis i tako unedogled. Ako opazite da se u Upravitelju zadataka (ili Task Manageru) pojavljuju neki čudni servisi i još k tome ako ih je puno, ne mora biti, ali postoji mogućnost da je vaše računalo zaraženo Emotet-om.

Takvi servisi obično budu imenovani slijedom brojeva. Ukoliko vam se dogodi da na pronađete takav slijed brojeva, za koji niste sigurni odakle je i kako je nastao, odspojite svoje računalo s interneta i pustite antivirusnom programu neka ga proskenira. U slučaju da antivirusni program ne može obrisati spornu datoteku, za koju sumnjate da je riječ o malwareu, možete otići sami na lokaciju gdje se ta datoteka nalazi na disku i sami je obrisati.

Emotet

Uvijek na računalu imajte instaliran kvalitetan antivirusni program i pobrinite se da je on ažuriran

Danas, možda više nego ikada ranije, dobar antivirusni program život znači. To nije pretjerivanje. Danas na internetu postoji više prijetnji i rizika nego što je to bio slučaj prije pet, deset ili više godina. Kako biste se pobrinuli za to da vaši podaci na računalu uvijek budu maksimalno zaštićeni, dobro je imati kvalitetan antivirusni program koji je uvijek ažuriran na najnoviju verziju. Ako želite imati dobar antivirus, dobro je znati da postoji određen broj besplatnih, a kvalitetnih antivirusnih programa. Neki od najboljih su: AVG, Avast, Kaspersky, Webroot SecureAnywhere, Panda Antivirus.

Ono što vam također može pomoći u zaštiti od malwarea su programi koji služe isključivo za zaštitu od takvih programa. Jedan od svakako najboljih programa takve vrste je Malwarebytes. Postoji besplatna i ”premium” verzija Malwarebytes programa, za one koji žele dodatnu zaštitu, no i obična, besplatna verzija Malwarebytes-a bit će vam sasvim dovoljna za zaštitu od ovakvih vrsta štetnih programa.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular