Internet je u isto vrijeme mjesto na kojemu možemo pronaći mnoštvo korisnih informacija, ali je on isto tako i mjesto na kojem možemo ”nabasati” na svakojake neželjene stvari. Bilo da se radi o stranicama koje su zaražene neželjenim, štetnim stvarima, o aplikacijama koje nakon što skinemo na svoja računala i nakon što ih raspakiramo rade nered ili pak o neovlaštenim pristupima putem kojih kriminalci ostvaruju pristup našim društvenim stranicama – prijetnji na internetu ima jako puno.
Kako bismo sve ove potencijalne probleme sveli na najmanju moguću razinu i kako bismo bez straha mogli ”surfati” internetom i čitati/gledati ono što nas zanima, poželjno je adekvatno se zaštititi. U nastavku ovoga članka ću nešto više reći o tome kako se na jednostavne, a opet vrlo učinkovite načine svatko od nas može zaštititi i tako zaobići velik broj problema koji ne trebaju nikome od nas.
-
Bez obzira što radili, prva linija obrane protiv neželjenih stvari priliko surfanja je instalacija antivirusnog programa i nadograđivanje njegove baze podataka.
Kupili ste novo ili rabljeno računalo. Na njega ste instalirali neki od operacijskih sustava. Što dalje? Idući korak koji ne da trebate nego morate učiniti jest instalacija odgovarajućeg antivirusnog programa. Bez obzira na to planirate li u budućnosti samo povremeno ili često pregledavati internet ono što svakako trebate imati na svom računalu jest jedan od antivirusnih programa.
Koji antivirus odabrati? Ovisi. Ako vam nije problem za antivirusnu zaštitu platiti, slobodno odaberite onaj antivirus čija se licenca plaća. Neki od najboljih antivirusa koji se plaćaju su recimo Norton Antivirus, McAfee ili Kaspersky. Treba napomenuti u vezi antivirusa koji se plaćaju da svaki od njih ima i pokusnu ili ”trial” verziju antivirusnog programa. Tu verziju ćete moći koristiti neko kraće vrijeme (najčešće jedan mjesec) nakon čega ćete, ako ju želite još koristiti, trebati izdvojiti određenu svotu novca. Dobra strana antivirusa koji se plaćaju jest ta što vam oni nude gotovo 100%.-tnu zaštitu od svih internetskih prijetnji, bez obzira na to o kakvoj se radi. Loša strana jest ta da njihova licenca košta.
Ako vam se baš i ne plaćaju licence alternativa vam je skidanje i instaliranje nekog od ponuđenih besplatnih antivirusnih programa. Neki od onih koji se preporučuju su recimo Avira, AVG, Avast, BitDefender. Dok tražite antivirusni program koji vama i vašem računalu najbolje odgovara imajte jednu stvar na umu: pazite da taj program ne bude previše natrpan reklamama i bloatwareom. I naravno, pazite da vama njegov rad ne utječe na cjelokupan rad računala.
Niti jedan antivirusni program koji imate neće biti od neke velike koristi ako ga ne ažurirate, to jest ako redovito ne nadograđujete njegovu bazu podataka. Ovo je vrlo važna stvar, stoga je nemojte zaboraviti.
-
Za svaku stranicu u koju se ulogiravate koristite jedinstvenu lozinku.
Ovo je nešto što velik broj korisnika shvaća vrlo olako. Vrlo je važno da za svaku stranicu u koju se ulogiravate koristite jedinstvenu lozinku. Ako koristite jednu te istu lozinku za više stranica (ili pružatelja usluga) na taj način znatno olakšavate mogućnost provale u te vaše stranice od strane hakera. Stoga, pazite na svoje lozinke i vodite računa o tome da za svaku stranicu u koju trebate upisati lozinku kako biste ušli u nju, ta lozinka bude jedinstvena.
Kada govorimo o samim lozinkama tu treba reći i to da bi bilo dobro da je lozinka što je moguće komplicirana, jer će ona samim time biti i kompliciranija potencijalnim provalnicima. To ne znači da ona treba sadržavati pet slova, deset brojeva i dvanaest znakova, jer je to pretjerivanje. Dovoljna je recimo kombinacija od sedam do osam velikih i malih slova, brojeva i simbola.
Da, ne zaboravite za lozinke koristiti simbole (kao što su #, %, &, $) jer oni dodatno osnažuju vašu lozinku. I naravno, nemojte zaboraviti lozinke koje ste kreirali. Njih ne trebate zapamtiti. Dovoljno je da ih pohranite u neku od aplikacija za pohranjivanje i/ili generiranje lozinki i to je to.
-
Koristite autentifikaciju sa dva faktora
Premda vam se ovo može isprva činiti kao gnjavaža, autentifikacija s dva faktora je vrlo važan segment kada govorimo o dodatnom osiguravanju onoga što radimo na internetu, pogotovo kod ulogiravanja u neke stranice i/ili pružatelje usluga. Autentifikacija s dva faktora može uključivati različite dodatne načine osiguranja. Danas većina stranica i pružatelja usluga koristi (premda kao mogućnost, ne kao obavezu) autentifikaciju s dva faktora.
O čemu se točnije radi? Radi se o načinu potvrđivanja vašeg identiteta kroz dva ili više različitih načina potvrde. Recimo da se negdje želite ulogirati. Upisujete korisničko ime i lozinku. Autentifikacija s dva faktora bi ovdje bila kada bi vas ta stranica, kao oblik dodatne sigurnosti tražila da upišete neke druge podatke o vama koje, naravno samo vi znate.
To mogu biti podaci vezani uz vaš osobni život, vaš datum rođenja, tko vam je bio najbolji prijatelj u djetinjstvu, djevojačko prezime vaše majke i slično. Bilo kako bilo autentifikacija s dva faktora je jedan od vrlo dobrih dodatnih načina osiguranja, stoga bi ih bilo itekako poželjno koristiti kada god je to moguće i dostupno.
-
Za ulogiravanje u više pružatelja usluga koristite različite adrese elektroničke pošte.
Velika većina stranica i/ili pružatelja usluga (kao što su Facebook, Amazon, Gmail, PayPal, itd.) priliko ulogiravanja od vas traže da upišete adresu svoje elektroničke pošte. Iz tog razloga ne bi bilo na odmet da koristite više od jedne adrese elektroničke pošte, baš iz sigurnosnih razloga.
Štoviše, bilo bi poželjno kada biste za svaku internetsku stranicu u koju se ulogiravate i u kojoj prilikom ulogiravanja trebate upisati adresu elektroničke pošte imate drugačiju e-mail adresu. Ovo pravilo vrijedi pogotovo ako koristite pružatelje usluga preko kojih se mogu slati ili primati novčane transakcije (kao što je recimo PayPal) ili pak one preko kojih možete izravno nešto kupovati (kao što su eBay ili Amazon).
-
Isključite automatsko snimanje lozinki.
Automatsko snimanje lozinki prilikom ulogiravanja na različite internetske stranice može biti dvosjekli mač. S jedne strane ovo vam može uštedjeti na vremenu prilikom vakog idućeg ulogiravanja, a s druge automatsko snimanje lozinki može i nekome drugome omogućiti vrlo lak pristup stranici na kojoj ste tu mogućnost uključili.
Iz tog razloga onemogućite automatsko snimanje lozinki. Bolje je i svaki puta se iznova ulogiravati nego shvatiti da je netko neovlašteno ušao u jedan od vaših korisničkih računa i/ili internetskih stranica.
Piše: I.H.