Microsoft Defender nekoć se smatrao lošim sredstvom za zaštitu računala od zlonamjernog softvera. Međutim, to je sada već prošlost, a Microsoftov antivirus koji dolazi integriran sa sustavom Windows 10, nekad je bio poznat kao Windows Defender, stvorio je sebi puno bolju reputaciju u zadnje vrijeme.
Ključno je pitanje koliko je dobar? I je li Microsoft Defender zaista dovoljno rješenje za održavanje vašeg sustava sigurnim i bez zlonamjernog softvera? Ili biste zaista trebali preuzeti drugu besplatnu antivirusnu aplikaciju treće strane kako biste se dodatno obranili od zlonamjernog softvera?
Velika poboljšanja
Kao što je spomenuto, na Microsoft Defender danas se gleda kao na mnogo jačeg konkurenta u svijetu besplatnih antivirusnih programa nego što je to bio slučaj u ne tako davnoj prošlosti, što je jasno vidljivo u najnovijim procjenama glavnih neovisnih laboratorija koji redovito testiraju antivirusne aplikacije.
U testu zaštite u realnom vremenu provedenom u periodu od srpnja do listopada 2020. tvrtke AV-Comparatives, Microsoft je bio vrlo dobar, a Defender je uspio zaustavio 99,5% prijetnji, zauzevši 12. mjesto od 17 antivirusnih programa (postigavši robustan status „napredni +“). A bilo je i boljih rezultata kod testiranja AV-testa, gdje je Microsoft Defender postigao vrlo dobre ocjene tijekom 2020.
SE Labs također su otkrili da je Defender imao ukupnu ocjenu točnosti 99%, što ga je svrstalo na odlično 5. mjesto od ukupno 13 u svom izvješću o zaštiti od zlonamjernog softvera za četvrto tromjesečje 2020. godine – što je vrlo respektabilan rezultat.
Dakle, ukupna slika je da je Microsoft Defender sada i više nego solidan u pogledu obrane od prijetnji zlonamjernim softverom, što je sjajna vijest, ali i upozorenje da još uvijek nije tako dobar kao neke besplatne varijante antivirusnih alata.
Ukratko, iako je Microsoft Defender danas vrlo solidan izbor, zapravo i više nego solidan, još uvijek nije najbolja besplatna antivirusna opcija, kao npr. Avira.
Besprijekorna integracija
Ipak, još je jedna velika prednost Microsoftova Defendera u tome što je u potpunosti integriran sa sustavom Windows 10. To je rješenje koje je već standardno ugrađeno u WIndowse, i spremno da vas zaštiti i pruži robusnu obranu za vaše računalo.
Za manje tehnološki pametne ljude koji možda zapravo i nisu sigurni što je antivirus i kako radi, Defender je pristojan osnovni oblik zaštite prema zadanim postavkama u sustavu Windows, što je definitivno vrlo dobra stvar, o tome nema spora.
No ako jednostavno možete dobiti i nešto bolju zaštitu, preuzimanjem vrhunskog besplatnog antivirusa treće strane, svakako biste to trebali učiniti. Jer, svi besplatni antivirusi manje više imaju brz postupak preuzimanja i prilično jednostavnu instalaciju, pa zašto to ne biste učinili?
Skup značajki
Antivirusni program ima, naravno, više od temeljne obrane od zlonamjernog softvera, a Microsoft Defender štiti vas na druge načine. To uključuje osnovni vatrozid, neke dodatne mjere protiv iskorištavanja i sustav roditeljske kontrole koji je još dodatno unaprijeđen u novije vrijeme, tako možete, na primjer, odrediti koliko vremena vaša djeca smiju provoditi na mreži.
Međutim, neke druge besplatne antivirusne aplikacije nude još više dodataka, tako Avira Free Antivirus, na primjer, može se pohvaliti upraviteljem lozinki, i još nekim korisnim funkcijama. Neke funkcije su još dotjeranije, primjerice, kada je riječ o roditeljskoj kontroli Defendera, opcije filtriranja sadržaja preglednika dostupne su samo za Microsoftov vlastiti preglednik Edge, iako svi znamo da je Chrome najdominantniji igrač u svijetu web preglednika. Avira Free pruža vam web zaštitu za Chrome, Firefox, Edge i Opera.
Je li Microsoft Defender dovoljno dobar za vaše računalo?
Kratki odgovor je, da … do određene mjere. Microsoft Defender dovoljno je dobar da općenito brani vaše računalo od zlonamjernog softvera i u posljednje se vrijeme uvelike poboljšava u pogledu svog antivirusnog mehanizma.
Ipak, još uvijek postoje besplatne antivirusne aplikacije koje nude bolju razinu zaštite ili više značajki, s poboljšanom razinom dubine pretrage, i sve u svemu su bolji izbor. S obzirom na to kako je većini korisnika jednostavan zadatak, proći kroz postupak instaliranja drugog antivirusa od treće strane, svakako to vrijedi učiniti, kako biste iskoristili te pogodnosti.
Vjerojatno najteže pitanje u vezi s korištenjem drugog antivirusa treće strane bit će odabir za koji se odlučiti, ali postoje profesionalni laboratoriji koji se detaljno i stručno bave ovom tematikom, pa je najbolje pogledati njihove savjete i preporuke ovdje.
Piše: D.Z.