Danas je dosta teško odabrati najbolji upravitelj za lozinke, jer svaki se ističe po nečemu. Istina, postoje oni koji su objektivno bolji i lošiji od drugih, no velika većina će sasvim solidno odraditi posao. S obzirom na nedavno curenje oko 10 milijardi lozinki, bilo bi poželjno obratiti još veću pozornost na činjenicu da lozinke trebaju biti zaštićene na što je moguće bolji način. Ako želite dobar upravitelj lozinki, internet ih je prepun. No ako želite odličan upravitelj lozinki, isprobajte 1Password!
Zašto baš 1Password? Nastavite čitati.
Zašto je 1Password najbolji upravitelj lozinki?
Iako za Windows sustav postoji velik broj dobrih upravitelja lozinkama, 1Password mnogi smatraju najboljim. Zašto? Više je razloga. Kao prvo, nudi sveobuhvatan raspon mogućnosti: od standardnih, poput automatskog popunjavanja lozinki, do nekih dodatnih, Poput ”Travel Mode” ili načina rada za putovanja, koji služi za pohranu određenih vjerodajnica u zasebnom trezoru tijekom putovanja, čime se jamči dodatna zaštita.
Još jedna mogućnost, zbog koje je 1Password omiljen mnogima, jest njegova mogućnost dijeljenja lozinke. Radi se o mogućnosti koja korisnicima omogućuje jednostavan prijenos različitih vjerodajnica drugim korisnicima od povjerenja, bez utjecaja na sigurnost trezora. Nadalje, korisnici dobivaju i 1 GB besplatnog sigurnog prostora za pohranu za svakog novog dodanog korisnika, a tu je i nadzorni alat ”Watchtower”, koji pazi na sigurnost i pouzdanost korisnika, kao i na to je li možda došlo do ”proboja” prilikom prijave.
Za razliku od nekih svojih konkurenata, 1Password koristi snažnu enkripciju i nikada mu se nije dogodio ”proboj” lozinki, odnosno curenje lozinki, kakvom smo mogli svjedočiti prije nekoliko dana. Osim toga, tu je i SOC 2 certifikat. Posljednje, no ne i manje važno, ako želite 1Password možete koristiti i na drugim platformama izuzev Windowsa, kao što su iOS i Android te macOS i Linux.
Koji je takoreći ”minus” ovog upravitelja lozinkama?
Jedina takoreći, mana 1Passworda odnosi se na nepostojanje mogućnosti besplatnog korištenja. Istina, alat nudi 14-dnevno besplatno probno razdoblje, što je dobro za upoznavanje sa upraviteljem lozinki i što je dovoljno vremena unutar kojeg korisnik može vidjeti sviđa li mu se sve ono što alat nudi. No ako poželite koristiti 1Password za stalno, morat ćete platiti. Ne postoji besplatna verzija s ograničenim mogućnostima, koju biste mogli koristiti nakon što istekne probna verzija od 14 dana. No, s obzirom na kvalitetu alata, mnogi stručnjaci smatraju da se isplati izdvojiti novac za korištenje ovog upravitelja lozinkama.
Koliko košta pretplata na 1Password?
Ne puno. Pojedinačna pretplata počinje od 3 USD mjesečno, dok obiteljska verzija omogućuje vam zaštitu lozinki do pet korisnika za 5 USD mjesečno.
Velik broj mogućnosti za povoljnu cijenu
Neki se neće složiti s tvrdnjom da je 1Password najbolji upravitelj lozinki i to je u redu. Istina je da postoje mnogi drugi odlični alati za ovu namjenu, kao što je Keepass, koji osim što nudi besplatnu verziju, također je i otvorenog koda te dolazi sa vrlo sposobnom enkripcijom tipa AES-256. No, 1Password sadrži neke mogućnosti koje drugi upravitelji lozinkama nemaju. Dodajmo tu i nisku cijenu pretplate te izvrstan stupanj zaštite i lako je za vidjeti zašto je po mnogima baš 1Password najbolji upravitelj lozinki.
Piše: Alan Milić