U nastavku pročitajte koje su ključne razlike Microsoft Worda, Excela i Powerpointa u usporedbi s Google Docs, Sheets i Slides aplikacijama!
Korištenje Microsoft Officea mnogima predstavlja osnovu rada na računalu i može se reći da hrvatski korisnici, kao i većina u svijetu, preferiraju Microsoft Word, Excel i PowerPoint. Tržište programa za obradu teksta, proračunske tablice i izradu prezentacija nekad je u cijelosti pripadalo Microsoftu i drugi programi sličnih funkcija nisu bili toliko poznati. Danas je situacija drugačija i može se reći kako Microsoftova konkurencija na tom polju igra na kartu činjenice da se Office paketi plaćaju, a njihovi proizvodi dostupni su korisnicima besplatno. Ovdje možemo spomenuti LibreOffice i OpenOffice kao besplatne inačice programa s vrlo sličnim funkcijama koje imaju Microsoft Word, Excel i PowerPoint, no već zadnjih nekoliko godina u istom kontekstu moramo uzeti u obzir Googleove aplikacije Google Docs, Sheets i Slides.
LibreOffice i OpenOffice su desktop inačice programa koje korisnici mogu potpuno besplatno instalirati na svom računalu, no o njima ovdje neće biti riječi. Koncentrirali smo se na usporedbu Googlevih aplikacija koje su dio tzv. G-Suite zbirke (uz Gmail, Drive, Calendar i mnoge ostale alate) s Microsoft Officeom.
Google, kao što je ranije spomenuto, kod Docs, Sheets i Slides aplikacija ima osnovnu prednost što su potpuno besplatne. Dovoljno je da se kao korisnik prijavite sa svojim Google računom i sve tri aplikacije možete besplatno koristiti. Microsoft Office ima i svoje besplatne online verzije Worda, Excela i PowerPointa, no njihove su funkcije značajno reducirane u odnosu na kompletni Office paket koji se plaća.
Google također ima moćnu integraciju s ostalim alatima G-Suite zbirke koji su mnogima poznati pa Docs, Sheets i Slides mogu biti izrazito praktični kad ih se koristi u sličnim kombinacijama. S korištenjem Microsoft Officea korisnik ima sličnu mogućnost integracije s vrlo sličnim aplikacijama kao što su Outlook, OneNote, OneDrive itd.
Ono što kod običnih korisnika može biti presudno prilikom izbora su funkcije. Naravno, odmah na početku je jasno da su Googleove aplikacije besplatne, a Microsoft Office nije, ali osnovno je pitanje dobiva li se s plaćanjem zaista toliko više sadržaja i nisu li nam zapravo dovoljne osnovne funkcije navedenih programa jer većinu vremena ionako njih koristimo?
Stava smo kako Microsoft Office ipak ima određene prednosti nad Google Docs, Sheets i Slides aplikacijama. U nastavku donosimo o kojim se prednostima radi.
Microsoft Word – Google Docs
Microsoft Word ima iza sebe dugi niz godina nadogradnji kod kojih je svaka nova verzija programa donijela sa sobom niz novih funkcija i mogućnosti. Iako se većina osnovnih alata za uređivanje teksta nalazi u Google Docs aplikaciji, Microsoft Word nudi zajedno s njima daleko širi sadržaj. U Wordu jednostavno postoji mnogo veći broj naprednih alata i tehnika, bolja je integracija značajki koje su vezane uz fotografije, grafike i ostale medije, bogatiji je izbor tekstualnih stilova i dodataka, ima bolju kontrolu uređivanja tablica, veće mogućnosti po pitanju kompatibilnosti datoteka itd.
Postoje i neke mnogo konkretnije funkcije koje Google Docs još uvijek nema. U Microsoft Wordu imate mogućnost umetanja videa u dokument, a Google Docs ovu značajku nema.
Word u ponudi ima razne mogućnosti kad je u pitanju pregledavanje dokumenta (npr. vertikalno pregledavanje, pregled više stranica odjednom itd.) i prilikom korištenja drugačije vrste pregleda imate mogućnost uređivanja teksta. U Google Docsu nemate mogućnosti mijenjanja pregleda dokumenta.
Microsoft Word također nudi bogatije mogućnosti kad je u pitanju stvaranje velikog broja e-mailova, naljepnica ili oznaka za omotnice. Google Docs aplikaciji ovaj segment u cijelosti nedostaje.
S druge strane, neki će možda prednosti Google Docs aplikacije vidjeti kod jednostavnosti sučelja, praktičnije kontrole dijeljenja sadržaja, lakšeg zajedničkog rada u oblaku ili nešto bolje mogućnosti korištenja na različitim platformama, no Microsoft Word je danas standard u mnogim industrijama, sektorima i poslovanju pa se njegovo korištenje u većini situacija podrazumijeva. Microsoft Word izabrat će svaki korisnik koji želi imati mogućnost kvalitetne obrade tekstualnog sadržaja.
Microsoft Excel – Google Sheets
Google Sheets pokriva dobar dio osnovnih funkcija koje ima Microsoft Excel, no postoje konkretna područja koja su kod Googleove aplikacije jednostavno izostala.
Excel ima u ponudi znatno više opcija za vizualizaciju podataka pa samim time nudi veći broj modela grafova. Dodatna pogodnost je što se u Excelu može izraditi predložak grafa koji naknadno možete spremiti i koristiti, a Google Sheets nema tu mogućnost.
U Excelu je mnogo jednostavnije konvertiranje podataka u tablicu koja omogućuje filtriranje, sortiranje, uređivanje ili preimenovanje istih podataka koji mogu postati zasebni elementi unutar dokumenta. Google Sheets nema značajku stvaranja tablice, već samo tablice u obliku grafikona, što je ograničavajuće prilikom uređivanja i prilagodbe podataka.
Ono što korisnik nema na Google Sheets aplikaciji je pomoć kad je potrebno doći do specifičnog rezultata. U Microsoft Excelu postoji tzv. What-If Analysis alat koji ima Goal Seek, Scenario Manager i Data Table značajke s kojima na lakši način možete doći do željenog cilja s podacima i proračunskim tablicama.
Ono što je još jedan dodatni nedostatak Google Sheetsa je vrijeme učitavanja kad se radi o većim dokumentima. Svima nam je poznato kako u Microsoft Excelu datoteke znaju biti izrazito velike zbog mnoštva podataka. Google Sheets u istoj situaciji može veće dokumente otvarati nešto sporije te za izmjene na njima ponekad treba nešto duže vremena.
Moramo reći da je zajednički rad više osoba na Google Sheets aplikaciji mnogo praktičniji nego u Excelu i Google Sheets je pravi izbor kad imate nužnost kolaborativne suradnje u uredu. Zajednički rad na tablicama i provođenje izmjena na njima zaista je mnogo praktičnije i bolje na Google Sheetsu i različite verzije Excela također znaju utjecati na kvalitetu sličnog rada, no u svim drugim aspektima Excel premoćno odnosi pobjedu i jednostavno je kvalitetniji, sadržajniji i brži alat od Google Sheetsa.
Microsoft PowerPoint – Google Slides
Microsoft PowerPoint ima nekoliko prednosti nad Google Slides aplikacijom. Ima mogućnost snimanja zvuka ili zaslona kad je u pitanju uređivanje naracije ili korištenje određenih dijelova prezentacije tj. njeno spremanje u video obliku. Google Slides istu mogućnost nema.
Microsoft Word ima tablicu sadržaja na početku dokumenta s kojom možete pregledavati njegove različite dijelove. Na isti način funkcionira tzv. Summary Zoom opcija kod PowerPointa koja vam znatno olakšava navigaciju kroz cijelu prezentaciju. Navigacija u Google Slides aplikaciji je jednostavna, ali nema ovo korisno pomagalo s kojim može biti brža i praktičnija.
Zadnja točka razlike je mogućnost izvoza dokumenta. PowerPoint nudi znatno više formata kojima se može prilagoditi i koje možete koristiti za snimanje vaše prezentacije. Ponuda formata u Google Slides aplikaciji je mnogo skromnija.
Slično kao i kod ranije navedenih usporedbi, Google Slides odnosi prednost kad je u pitanju suradnja više korisnika na radu s prezentacijama, ali Microsoft PowerPoint ima mnogo veći broj funkcija i jednostavno podiže uređivanje prezentacija na razinu više.
Za kraj možemo spomenuti još dodatne dvije prednosti Microsoft Officea: offline pristup i prepoznatljivost.
Googleove aplikacije dostupne su samo na webu, dok Microsoft Office ima desktop aplikacije kod kojih uopće ne treba brinuti o internet vezi ili ako se nalazite u blizini Wi-Fi veze na koju se treba priključiti. Programi Microsoft Officea dostupni su vam čim otvorite računalo i možete u njima odmah početi raditi.
Prepoznatljivost je rezultat dugogodišnje prisutnosti Officea kao Microsoftovog proizvoda i vjerojatno su većini korisnika mnogo poznatije funkcije i gumbovi u Wordu, Excelu i PowerPointu koje ne treba tražiti i o kojima ne treba razmišljati gdje se nalaze.
Piše: Ervin Mičetić