Četvrtak, 19 rujna, 2024
PočetnaSoftverPosao i financijeŠto je to AI inženjer? I kako postati?

Što je to AI inženjer? I kako postati?


Umjetna inteligencija, ”Artificial Intelligence” ili kraće AI grana je računalne znanosti, koja uključuje programiranje strojeva ili robota, trenutno uglavnom računalnih, kako bi ”razmišljali”, odnosno izvodili operacije poput ljudi, to jest ljudskog mozga.

AI ima veliki potencijal kada se primijeni na financije, nacionalnu sigurnost, zdravstvenu skrb, kazneno pravosuđe i prijevoz.

Advertisement

Do 2030. godine umjetna inteligencija mogla bi doprinijeti svjetskom gospodarstvu do 15,7 trilijuna dolara, što je više od ukupne proizvodnje Kine i Indije danas, prema Globalnoj studiji umjetne inteligencije PricewaterhouseCoopersa . Ovaj predviđeni rast znači da se organizacije okreću umjetnoj inteligenciji kako bi osnažile svoje poslovne odluke i povećale učinkovitost.

Tu na scenu dolaze AI inženjeri. U nastavku ovog članka moći ćete naučiti nešto više o tome što jest AI inženjer, čime se bavi i kako postati AI inženjer.

AI inzenjer

AI inženjering: što je to?

Inženjering umjetne inteligencije ili AI inženjering usmjeren je na razvoj alata, sustava i procesa koji omogućuju primjenu umjetne inteligencije u stvarnom svijetu.

Svaka aplikacija u kojoj strojevi oponašaju ljudske funkcije, poput rješavanja problema i učenja, može se smatrati umjetnom inteligencijom. Algoritmi su ”obučavani” na temelju podataka, što pomaže u boljoj iskoristivosti tih algoritama kroz alate umjetne inteligencije.

Advertisement

 

Primjeri inženjeringa umjetne inteligencije u svakodnevnom životu

Možda ste se susreli s rezultatima AI inženjeringa tijekom korištenja usluga za multimedijske sadržaje, kao što su Netflix, Spotify ili YouTube, gdje strojno učenje nudi prilagođene prijedloge na temelju vašeg ponašanja.

AI inženjering kao takav vrlo je koristan u industriji koja se bavi zdravstvenom zaštitom, jer umjetna inteligencija može pokretati robote za izvođenje operacija i generiranje automatske slikovne dijagnoze.

Artificial Intelligence

Koje odgovornosti obnaša AI inženjer

Inženjeri AI igraju važnu ulogu u organizacijama koje koriste umjetnu inteligenciju. Oni definiraju i određuju strategiju za korištenje umjetne inteligencije i definiraju probleme koje se treba riješiti i koji se mogu riješiti uz pomoć umjetne inteligencije.

AI inženjeri su zaduženi za izgradnju razvojne i proizvodne infrastrukture umjetne inteligencije te njihovu implementaciju. U nastavku slijede neki specifični zadaci i odgovornosti inženjera umjetne inteligencije:

  • Stvaranje i upravljanje razvojnom i proizvodnom infrastrukturom umjetne inteligencije.
  • Provođenje statističke analize i tumačenje rezultata radi usmjerivanja i optimiziranja procesa vezanog iz donošenje odluka u organizaciji.
  • Automatiziranje AI infrastruktura za tim koji je zadužen za podatkovnu znanost.
  • Izgradnja AI modela od nule i iskazivanje pomoći voditeljima proizvoda i drugim sudionicima u analizi i implementaciji.
  • Transformiranje modela strojnog učenja u API-je koji se mogu integrirati s drugim aplikacijama.
  • Suradnja između timova, kako bi se olakšala implementacija i usvajanje umjetne inteligencije uz najbolje primjere iz praktičnog dijela.

 

škola python

Kako postati AI inženjer

Kako bi netko postao inženjer umjetne inteligencije, potrebno je osnovno poznavanje rada na računalu, informacijske tehnologije (IT) ali i matematičkih vještina, jer su one ključne za upravljanje programima umjetne inteligencije. Evo kako i odakle započeti:

  1. Za početak učite i savladajte osnove vještina i znanja koje vam je potrebno.

Za početak, morat ćete izgraditi svoje tehničke vještine, uključujući znanje o alatima koje inženjeri umjetne inteligencije obično koriste.

  • Programiranje: Bilo bi dobro naučiti programske jezike kao što su Python, R, Java i C++ kako biste mogli graditi i implementirati modele.
  • Vjerojatnost, statistika i linearna algebra bit će vam potrebni za implementaciju različitih modela umjetne inteligencije i strojnog učenja.
  • Tehnologije velikih podataka: inženjeri umjetne inteligencije rade s velikim količinama podataka, što znači da ćete morati poznavati Apache Spark, Hadoop i MongoDB kako biste upravljali svime.
  • Algoritmi i ”Framework”: bilo bi dobro upoznati se s strojnog učenja kao što su linearna regresija i Naive Bayes, kao i algoritme dubokog učenja kao što su rekurentne neuronske mreže i generativne kontradiktorne mreže nakon čega ćete ih trebati znati implementirati s Frameworkom. Uobičajeni AI Framework alati uključuju Theano, TensorFlow, Caffe, Keras i PyTorch.

 

  1. Nakon što ste naučili neke vještine, počnite se prijavljivati za poslove.

Prijava za posao može djelovati dosta zastrašujuće, pogotovo ako imate malo ili nimalo iskustva u određenom području. No bez obzira na to, dobro je i korisno znati da se ljudi svaki dan zapošljavaju, čak i ako su bez iskustva.

Postoji mnogo načina kako možete ”nadograditi” svoj životopis, što će vam dodatno pomoći u dobivanju željenog posla. Za poslove inženjera umjetne inteligencije trebali biste istaknuti konkretne projekte na kojima ste radili za poslove ili tečajeve koje ste prošli i ispite koje ste položili, a koji pokazuju vaše široko razumijevanje inženjerstva umjetne inteligencije.

Nakon što se prijavite za posao, idući cilj je naravno razgovor za posao. Nemojte se obeshrabriti ako se prijavite za desetke poslova i ne dobijete odgovor: radi se o poslovima koji su jako traženi i gdje je konkurencija jako velika. No nemojte odustajati.

 

  1. Stjecanje radnog iskustva

Može postojati nekoliko krugova intervjua, čak i za početnu poziciju ili stažiranje. Ali ako nađete posao, onda je vrijeme da se dokažete i naučite toga što je više moguće. Moći ćete primijeniti vještine koje ste naučili u pružanju poslovnih uvida i rješenja koja mogu promijeniti živote ljudi, bilo da se radi o zdravstvu, zabavi, prijevozu ili proizvodnji proizvoda i usluga.

Plaća

Inženjerstvo umjetne inteligencije specijalizirano je područje koje obećava još veća otvaranja radnih mjesta i obično je dobro plaćeno.

Prema Glassdooru, prosječna plaća inženjera umjetne inteligencije iznosi 115.623 dolara u Sjedinjenim Državama od ožujka 2024. Budući da pripadaju kategoriji stručnjaka za istraživanje računala i informacija, inženjeri umjetne inteligencije imaju prosječnu plaću od 136.620 USD, prema američkom Zavodu za statistiku rada (BLS). Predviđen je rast broja radnih mjesta od 23 posto između 2022. i 2032., što je mnogo brže od prosjeka za sva zanimanja.

Inženjeri umjetne inteligencije obično rade za tehnološke gigante, kao što su Google, IBM i Meta, pomažući im pritom u poboljšavanju njihovih vlastitih proizvoda, usluga, kvalitete programa, izvođenja operacija i u kvaliteti isporuke željenih usluga. No, postoji isto tako i trend zapošljavanja AI inženjera u državnim i istraživačkim ustanovama, koje rade na poboljšanju javnih usluga. Prema LinkedInu, inženjeri umjetne inteligencije treći su na popisu poslova s ​​najbržim rastom potražnje u 2023. godini.

Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular