Aplikacije koje nisu izvorno napravljene od proizvođača sustava su dostupne još otkako je izašao sustav Symbian. Ali prava revolucija e dogodila s dolaskom sustava iOS i Android. Oni su sa svojim konceptom online app trgovina privukli ogroman broj korisnika kao i programera. Aplikacije se mogu sažeti u 3 kategorije, besplatne (većinom s oglasima), plaćene i freemium verzije kod kojih korisnici u igri moraju obaviti kupnju kako bi otključali razine i slične stvari. Postoje neke aplikacije koje su stvarno postali veliki HIT i koje su svoje kreatore napravili bogatima. Pa, donosimo vam mali pregled koje su to.
1. Angry Birds
106.3 milijuna dolara – 629.61 milijuna kuna (Zarada u 2011 godini)
Šanse da niste upoznati s ovom igrom su vrlo male. Ova igra je toliko popularna da je na toj temi „ljutih ptica“ napravljen zabavni park u Finskoj. Aplikacija je započela kao jednostavan projekt u prosincu davne 2009. godine. Aplikacija se razvila iz liste ideja koja je napravljena od programera kao lista mogućih aplikacija. Cijeli koncept šarenih likova ptica i način igre je bilo dovoljno da se programeri odluče za tu igru. Ne trebamo ni reći da su napravili pun pogodak.
Postoji nekoliko verzija igre i svaka igra se prodaje za $1 ili otprilike 6 kuna. U prvoj godini kada je igrica objavljena zaradila je preko $7 milijuna, a bilo je očito da će se ta brojka još povećati. U 2011. godini tvrtka koja proizvodi igru, Rovio, rekla je da je zarada za tu godinu bila 106.3 milijuna dolara ili ogromnih 629.61 milijuna kuna. Tvrtka Rovio je proizvela mnogo igrica, ali većina ovog iznosa je rezultat prodaje Angry Birdsa.
2. Draw Something
$250,000 – 1,5 milijuna kuna (dnevno)
Igra Draw Something je jedna od onih koja ima milijune korisnika, ali još uvijek je podzemna senzacija. Slična je igri Pictionary u kojoj jedan igrač nešto nacrta, a drugi mora pogoditi što je to. Igra se može povezati s Facebookom i dozvoljava korisnicima da izazovu prijatelje ili igraju samu igricu na Facebooku. Tvrtka koja je napravila igru se zov OMGPOP, a kasnije je kupljena od drugog proizvođača koji se zove Zynga i to za vrtoglavih 180 milijuna dolara. U prosjeku Draw Something zaradi do $250,000 ili 1,5 milijuna kuna dnevno.
3. Fruit Ninja
$400,000 – 2,4 milijuna kuna (mjesečno)
Kada je ova igra nastala sigurno se nije očekivali da će biti ovoliko popularna. Proizvođač ju je napravio da privuče pozornost izazovima s kojima se susreću farmeri u SAD-u. Prvo je bila lansirana kao besplatna trial verzija ili cijela aplikacija koje se plaćala. Nakon lansiranja na tržište, besplatna verzija je skinuta do 14 milijuna puta, a prodano je više od 6 milijuna cijelih verzija. Fruit Ninja zarađuje otprilike 2,4 milijuna kuna mjesečno i to samo od oglasa.
4. Pandora
101.3 milijuna dolara – 600 milijuna kuna (Drugi kvartal 2013.)
Ljudi vole slušati radio i glazbu kada su na poslu ili kad voze auto. Godinama je ideja pretplate na radio bila vrlo nepoželjna javnosti. Jedini takav servis koji je preživio na tržištu je Sirius, ali čak i ta tvrtka ima financijske probleme. Ali Pandora radio aplikacija cijelu stvar prenosi na jednu veću razinu.
Korisnici mogu kreirati svoje vlastite radio stanice ili slušati stanica bazirane na njihovom omiljenom tipu glazbe. Postoji besplatna verzija Pandora aplikacije s ograničenim listama i oglasima. Zadnje prebrojavanje plaćenih Pandora pretplatnika je donijeli malo više od 50 milijuna osoba. Tvrtka je navela da je u drugom kvartalu fiskalne 2013. godine zaradilo oko 101.3 milijuna dolara ili oko 600 milijuna kuna.
5. Grand Theft Auto
27 milijuna dolara – 160 milijuna kuna (Treći kvartal 2012.)
Popularnost ove igrice na različitim konzolama dovela je do toga da su proizvođači, tvrtka Take-Two Games, morali napraviti aplikaciju svoje igre za različite mobilne uređaju. U trećem kvartalu 2012. godine Take-Two je naveo da je cijela Grand Theft Auto serija donijela oko 250 milijuna dolara ili 1.5 milijardu kuna. Mobilne aplikacije su donijele oko 11% ukupne zarade što znači da su u tri mjeseca mobilne aplikacije zaradile oko 160 milijuna kuna.