PočetnaSoftverMust HaveZnačajke zbog kojih je macOS praktičniji sustav u odnosu na Windowse

Značajke zbog kojih je macOS praktičniji sustav u odnosu na Windowse


Rivalstvo macOS i Windows računala traje desetljećima. Windowsi dugi niz godina imaju većinski udio na tržištu, no macOS je izgradio svoju postojanu bazu korisnika, a najprije se radi o kreativcima i profesionalcima.

Advertisement

Kada imamo dilemu koje računalo kupiti, usporedbe macOS-a i Windowsa mogu ići u detalje i zaista svaki operativni sustav ima svoje prednosti i mane.

U ovom ćemo tekstu izdvojiti one značajke macOS-a koje daju prednost nad Windowsima u domeni praktičnosti korištenja.

macOS

  1. Pregled obavijesti i alatna traka

Windowsi imaju svoju sekciju za obavijesti u donjem desnom kutu. One su velike kad ih se otvori, zauzimaju dosta prostora i mogu biti iritantne tijekom rada na računalu. Još je gore kada se napravi screenshot ili kad se dobiju obavijesti od aplikacija poput OneDrivea jer čak i u tim situacijama navedena sekcija učestalo reagira i ometa korisnika.

Obavijesti su prilično drugačije posložene kod macOS-a jer na tom operativnom sustavu imaju svoj mali centar u gornjem desnom kutu. Vrlo ih je lako pregledavati, ne zauzimaju mnogo prostora i ni na koji način ne prekidaju korisnikov rad.

Advertisement

Druga stvar koja je također praktičnija na macOS-u je alatna traka koja je pojednostavljena s kontrolnim centrom na vrhu. Kod nje lako možete provjeriti aktivne aplikacije te dobiti pristup nekima od esencijalnih funkcija kao što su Wi-Fi, Bluetooth, svjetlina, zvuk itd.

Neki korisnici vole alatnu traku kod Windowsa, no u usporedi s onom na macOS-u ona je prilično zagušena s ikonama aplikacija, widgetima, Copilotom, kalendarom i ostalim sadržajem pa izgleda prilično kompleksno i nepraktično.

 

  1. Modovi za fokus korisnika

Modovi za fokus korisnika koji pomažu kod koncentracije na rad na macOS-u su vrlo svestrani pa imate Do Not Disturb (DND), Driving, Personal, Sleep i Work kao zadane. Također možete izraditi prilagođene profile za gejming pisanje ili neku drugu aktivnost koju preferirate.

Svaki od navedenih modova za fokus korisnika može se postaviti za određenu aplikaciju ili kontakt, no postoji i mogućnost postavljanja iznimke pa kod aplikacija koje su vam važne možete ipak u tom trenutku dobivati obavijesti. Isto je i kod važnih kontakata čije poruke ili obavijesti također možete dobivati tijekom korištenja modova za fokus, samo je potrebno isto omogućiti unutar postavki.

Kod Windowsa postoji samo Do Not Disturb mod i više je nego očito da je macOS uložio mnogo više truda kod prilagodbe korisnicima.

  1. Pregled sadržaja

Kod macOS-a postoji značajka pod nazivom „Preview app“ koje nema na Windowsima. Ona se koristi kad želite dobiti brzi pregled neke fotografije, PDF-a, ostalih dokumenata ili proračunskih tablica. Jednostavno kliknete na ikonu dokumenta i pritisnete razmaknicu kako bi dobili brzi pregled.

Kod Windowsa sve ovo morate napraviti na način da otvorite sadržaj u pripadajućoj aplikaciji. Malo je drugačije kod fotografija kod kojih možete dobiti pregled unutar Photos aplikacije, no njihovo otvaranje je zaista mnogo sporije od onog na macOS-u.

 

  1. Tagovi za pronalazak i organizaciju datoteka

Na Windowsima možete zakačiti često korištene mape na alatnu traku ili unutar Start izbornika. Također možete najčešće korištene datoteke označiti s „favorite“ oznakom za brzi pristup. Ovo zaista nisu loše značajke u kontekstu pronalaska i organizacije datoteka, ali macOS je ovdje, mora se priznati, ipak išao na razinu više.

Na macOS-u možete desnom tipkom miša kliknuti na bilo koju datoteku ili mapu te im dodijeliti pripadajući tag. Isto tako možete napraviti prilagodbu ovih tagova prema svojim preferencijama.

Na primjer, mogu se stvoriti tagovi „e-mailovi“, „računi“, „važno“ te „screenshot“ i s takvim tagiranjem datoteka i mapa odmah ćete znati o kakvim se sadržajima radi jer ih na lak način pronalazite. Tagove možete filtrirati na cijelom računalu, servisima u oblaku, iPhone i Android uređajima.

 

  1. Optimizirano punjenje baterije

Funkcija optimiziranog punjenja baterije nažalost ne postoji na Windowsima, a zaista se radi o jako korisnoj značajki koja utječe na dugotrajnost baterije.

Kod macOS-a sustav uči na temelju vaše upotrebe računala i prilagođava punjenje baterije kako bi produžio njen vijek trajanja. Korisnici čija je namjera koristiti isti laptop makar pet godina (ili više) jednostavno moraju imati ovakvu mogućnost.

Kod Windowsa je jedina slična mogućnost dostupna putem aplikacija trećih strana.

Spotlight Search

  1. Bolje iskustvo pretraživanja

Spotlight Search na macOS-u zaista funkcionira mnogo bolje nego Windows Search. Zapravo ih se i teško može usporediti.

Krenimo najprije od toga da Windows Search ne poštuje web preglednik i web tražilicu koje preferirate i koje ste zadali. Neovisno o vašim preferencijama, pretrage unutar sustava te upiti uvijek se prenose na Microsoft Edge web preglednik i Bing web tražilicu. Drugih mogućnosti nema.

Spotlight Search drugačije funkcionira, otvoreniji je i, može se reći, pametniji. Ne zauzima mnogo prostora i jako je dobro integriran u sistemske aplikacije. Na primjer, napravite li pretragu „Zagreb weather“, Spotlight Search će izdvojiti podatke iz vaše Weather aplikacije. Kod istog upita Windows Search će koristiti Bing kako bi se prikazala dnevna temperatura.

Ovdje ima još niz razlika u funkcioniranju dvije opcije i definitivno je Spotlight Search mnogo napredniji i praktičniji kad govorimo o korisničkom iskustvu.

 

  1. Upravljanje lozinkama

Kod Windowsa moguće je stvaranje lozinki i upravljanje njima jedino putem Microsoft Walleta i to samo unutar Edge web preglednika. Ova opcija nema tzv. TOTP (time-based one time) lozinke, temeljene na dvofaktorskoj autentifikaciji, koje su vrlo važne kad govorimo o sigurnosti.

Kod macOS-a imamo izvrstan „Passwords“ izbornik unutar „Settings“ sekcije. S njom možete stvoriti nove unose, dodavati bilješke ili postaviti verifikacijske kodove kako bi dobili dodatni sloj zaštite svog računala.

 

Windowsi u usporedbi s macOS-om imaju i svoje adute poput Snap Layouts značajke, AI elemenata, File Explorera ili modernih elemenata korisničkog sučelja, no značajke koje smo naveli pokazuju da je kod određenih vrlo važnih funkcija macOS jednostavno praktičniji sustav. Svakako ne bi bilo loše da iste funkcije jednog dana vidimo i na Windowsima.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular