Svatko je u pravu tko kaže da Windowsi 11 izgledaju moderno te doslovno pozivaju korisnika da ih se isproba. Također nije sporno da Windowsi 11 postaju sve bolji, imaju sve više značajki i počinju stvarati sve veće razlike u odnosu na Windowse 10.
Problem je što sve navedeno i dalje nije dovoljno kako bi novi operativni sustav odnio pobjedu ili se makar približio točki gdje raniji operativni sustav ne bi trebalo više koristiti. Na početku 2023. godine mi i dalje nalazimo argumente za korištenje Windowsa 10. U nastavku ćemo ih navesti te pokušati argumentirati svaki od njih.
-
Za razliku od Windowsa 11, Windowsi 10 mogu se pokrenuti na svemu
Jedan od glavnih argumenata zašto se ne bi trebalo napraviti nadogradnju na Windowse 11 je jednostavan – ne može se provesti. Hardverski zahtjevi za Windowse 11 doslovno su preko noći otpisali mnoge uređaje koji nisu kompatibilni. Zahtjev koji se pokazao problematičnim za mnoge korisnike jesu računala koja moraju imati osmu generaciju Intelovih procesora ili AMD-ove Zen 2 procesore, a oboje moraju doći zajedno s TPM 2.0 čipom. Od procesora se također zahtijeva da mora imati sigurno bootanje.
Iznenađujuće veliki broj korisnika i dalje se služi starijim hardverom i jedini način da započnu s korištenjem Windowsa 11 je kupovina novog računala.
Ako još uvijek ne želite trošiti na nove uređaje, ostanak na Windowsima 10 je vrlo logičan potez, a kako stvari stoje, to uopće nije toliko loše kao što možda mislite.
-
Windowsi 11 i dalje imaju bugove te ih je potrebno „ispolirati“
Windowsi 11 stariji su nešto više od godine dana, no i dalje imaju atribut novog operativnog sustava koji stalno zahtijeva optimizacije svojih značajki. Isto se događalo i s Windowsima 10 nakon što su izašli na tržište 2015. godine i tijekom određenog vremena uspjeli su prijeći granicu koja dijeli novi operativni sustav pun bugova od onog koji je stabilan i pouzdan.
Windowsi 11 trenutno još uvijek imaju dosta bugova te se pomalo muče s hardverskim i softverskim kompatibilnostima koje je stalno potrebno popravljati.
Trebate li stabilno iskustvo operativnog sustava koji je pouzdan, fluidan i radi bez grešaka, Windowsi 10 su još uvijek pravi izbor.
-
Start izbornik na Windowsima 10 je bolji
Ovdje se sada mogu voditi debate i nekima će možda Start izbornik na Windowsima 11 izgledati novije i bolje, no može se reći da on ne pomaže korisniku koliko bi trebao. Čini nam se da je Start izbornik na Windowsima 10 bio mnogo jednostavniji, ali praktičniji, te se brže moglo doći do aplikacije, alata ili mape koji nam trebaju ili do informacija na vijestima ili iz vremenske prognoze.
-
Teže je mijenjati postavke Windowsa 11
Ako planirate kupiti novo računalo na kojem je operativni sustav unaprijed instaliran, vjerojatno ćete dobiti Windows 11 S Mode. Novi operativni sustav sa S Mode značajkom dizajniran je kako bi se pobrinuo za vašu cyber sigurnost te kako bi izvedbu hardverskog dijela računala držao na optimalnoj razini.
Problem S Modea je što ne možete instalirati bilo koje aplikacije, pokretati naredbe unutar operativnog sustava te uređivati Windows Registry. Čak i u slučaju da nemate S Mode, primijetit ćete da neke značajke Windowsa nisu dostupne kao zadane. Na primjer, Windows 11 Home Edition nema Group Policy.
Slični problemi šire se i na druga područja upotrebe, a ovdje se može raditi čak i o jednostavnim aktivnostima kao što je odabir nove zadane aplikacije. Kao primjer se može dati situacija u kojoj ne možete postaviti aplikaciju za uređivanje slika koja bi kao zadana otvarala sve fotografije na vašem računalu. Umjesto toga morat ćete postaviti zadanu aplikaciju kod svakog formata datoteke (JPG, PND, TIFF, NEFF itd.).
Moramo reći da ovakve restrikcije korisnicima koji žele napraviti svoju prilagodbu sustava sigurno neće odgovarati.
-
Windowsi 11 slični su kao Windowsi 10
Kod ovog argumenta mogla bi se čuti suprotna mišljenja te su u pravu oni koji kažu da se Windowsi 11 počinju sve više razlikovati u odnosu na Windowse 10.
S druge strane, moramo podsjetiti da Windowsi 11 na početku uopće nisu trebali biti nova verzija operativnog sustava, već ažuriranje Windowsa 10 pod nazivom „Windows 10 Sun Valley Update“. Microsoft je u vrlo kratkom periodu promijenio planove i odlučio plasirati novu ediciju Windowsa. Ova činjenica ipak nešto govori o tome da među dvama operativnim sustavima postoje velike sličnosti, a isto možemo potvrditi kad pogledamo većinu značajki koje su gotovo iste.
Da, Windowsi 11 imaju mogućnost korištenja Android aplikacija i postoje još neke značajke koje nisu iste na Windowsima 10 ili ih oni uopće nemaju, ali i dalje je mnogo toga praktički preslika ranijeg sustava.
-
Najvažnije gejming značajke Windowsa 11 dostupne su i na Windowsima 10
Microsoft Windowse 11 naziva „najboljim Windowsima za gejming“ i zaista je ovaj operativni sustav opremljen s mnogim značajkama koje su izvrsne. Možemo samo spomenuti AutoHDR, DirectStorage ili dublju integraciju s Xbox aplikacijom.
Sve ovo što smo naveli već se nalazi na Windowsima 10 ili će ubrzo doći u nekom obliku. DirectStorage stiže na Windowse 10, a Xbox aplikaciju za njih je potrebno preuzeti iz Microsoft Storea. Bilo je i zanimljivih situacija kada je Microsoft tvrdio da je AutoHDR isključivo Windows 11 ekskluziva, no kasnije je tvrtka promijenila plan pa je s Buildom 21337 ista značajka došla na Windowse 10.
Ono što je također važno je rad igara u praksi, a tu nema baš nikakve razlike među dvama operativnim sustavima kad su u pitanju sličice u sekundi.
Dakle, ako očekujete napredniji i kvalitetniji gejming na Windowsima 11, mogli bi se malo razočarati jer tolika razlika u odnosu na Windowse 10 ne postoji. Očekujemo da će se ovdje mnogo toga promijeniti s dolaskom novih procesora za Windowse 11, ali do tog trenutka slobodno koristite Windowse 10 za gejming.
-
Windowsi 11 pokazuju više oglasa
U današnje vrijeme već znamo da teško možemo pobjeći oglasima, neovisno o tome koji uređaj koristimo. Nažalost, Windowsi 11 oglase su odveli na sasvim drugu razinu te ih pokazuju previše, a sve pod izlikom da se korisničko iskustvo s time „personalizira“.
Čini se kako nema slobodnog mjesta na Windowsima 11 jer su oni doslovno svugdje: Start izbornik, zaključani zaslon, obavijesti, widgeti i postavke.
Naravno, postoji način kako oglase izbjeći na Windowsima 11, ali to opet zahtijeva komplicirani postupak i sigurni smo da se mnogim korisnicima ovo neće svidjeti.
-
Microsoft podržava Windowse 10 do 2025. godine
Microsoft radi sličnu stvar kao i s Windowsima 7 pa će Windowsi 10 imati duži vijek trajanja sve do 2025. godine. To znači da ćete dotada nastaviti dobivati ažuriranja s kojima će se rješavati problemi s bugovima, dobivati nove značajke i preuzimati sigurnosne zakrpe.
Zbog toga se ne morate brinuti da vaši Windowsi 10 neće biti aktualni jer imate još dobre tri godine osiguranih ažuriranja.
Windowse 11 čeka još prilagodbi
Microsoft je s Windowsima 11 puno toga postigao pa tako oni imaju predivan dizajn, mnoge korisne i nove značajke kao što su Android aplikacije ili Snap Layouts te je nadogradnja na njih besplatna. S vremenom će ovaj operativni sustav sigurno dobiti još mnogo noviteta i postat će sve kvalitetniji te vjerujemo da će privući sve više korisnika.
S druge strane, prošlo je više od godine dana nakon izlaska Windowsa 11, ali i dalje postoje snažni argumenti da se korisnici zadrže na Windowsima 10. Možda se radi o još uvijek kratkom periodu postojanja novog operativnog sustava, a možda su se mnoge stvari na njemu već trebale optimizirati. O ovome bi se svakako moglo raspravljati, ali jasno je da korisnici ne mogu previše pogriješiti ako ostanu na Windowsima 10.
Piše: Ervin Mičetić