Microsoft je odradio dolazak Windowsa 11 na tržište i taj operativni sustav polako postaje sve popularniji. Očito je da se samo na tome ne želi stati jer je potvrđena vijest kako će Windowsi 11 dobiti novu ediciju koja je usmjerena prema specifičnoj grupi korisnika.
Možemo se prisjetiti zadnjeg sličnog pokušaja s kojim je Microsoft htio popuniti otvoreni prostor na tržištu. Radilo se o ediciji Windowsa 10 pod nazivom Windows 10X koja je najavljena u listopadu 2019. kao operativni sustav koji će podržavati dual-screen uređaje (kao što je npr. Surface Neo). Windows 10X može se promotriti kao Microsoftov pokušaj da se na tržištu nametne novi proizvod koji bi ugrozio popularnost Chromebooka i to prvenstveno u školama tj. unutar sektora obrazovanja.
Windowsi 10X trebali su kao nova edicija korisnicima ponuditi novo korisničko iskustvo s fokusom na osnovni sadržaj (bez uobičajenih alata kao što je npr. Control Panel), novi Start izbornik usmjeren na produktivnost te praktičniju programsku traku koja je centrirana, novi Akcijski centar, novi File Explorer koji je usko vezan uz OneDrive, brža ažuriranja te visok stupanj sigurnosti zbog činjenice da je operativni sustav trebao biti odvojen od aplikacija koje su u upotrebi.
Najave su bile velike i Microsoft je Windows 10X trebao plasirati na tržište tijekom 2020. godine, no to se nije dogodilo. Bilo je čak najavljeno u svibnju 2020. kako će Windowsi 10X podržavati uređaje s jednim zaslonom, ali već se u istom mjesecu pojavila vijest u medijima kako Microsoft svoje resurse okreće prema radu na Windows 10 ažuriranjima. Godinu dana nakon toga, u svibnju ove godine, Microsoft je objavio kako se Windows 10X projekt zaustavlja.
Razloge zaustavljanja Windowsa 10X možemo tražiti u raznim segmentima, ali ono što je vrlo važno spomenuti je činjenica kako je određeni broj značajki najavljivanog operativnog sustava inkorporiran u Windowse 11.
Microsoft, po svemu sudeći, i dalje je imao namjeru da se nastavi rad na otkazanom projektu, ali sada unutar nove inačice Windowsa 11 koja će se zvati Windows 11 SE.
Trenutno se ne zna što kratica „SE“ znači i nagađa se kako bi se to moglo odnositi na izraze „Simple Edition“ ili „Student Edition“. Fokus Windowsa 11 SE bit će upravo vezan uz škole i sektor obrazovanja gdje se želi predstaviti operativni sustav s jednostavnijim, ali praktičnim, funkcijama koji bi trebao odgovoriti na moderne izazove s kojima se škole suočavaju.
Kako bi Windowsi 11 SE trebali izgledati?
Na prvi pogled izgleda da se radi o inačici sličnoj Windowsima 11, ali postoje neznatne razlike.
Windows 11 SE kao operativni sustav neće biti fokusiran samo na Microsoftove aplikacije, već će imati mogućnost korištenja drugih aplikacija poput Zooma i sl. Windows 11 SE je optimiziran za korištenje Microsoftovih aplikacija, ali zapravo na svakoj školi ili obrazovnoj ustanovi ostaje izbor aplikacija za koje smatra da su najprikladnije za organizaciju nastave i ostalih obrazovnih aktivnosti. Ovdje je posebno važna činjenica da će Microsoft Edge na Windowsima 11 SE biti konfiguriran na način da može koristiti Chrome ekstenzije.
Promjene u mnogim funkcijama su minimalne i tu se može spomenuti kako je Microsoft reducirao neke značajke multitaskinga. Broj aplikacija koje se mogu postaviti unutar tzv. Snapa (predloška za aplikacije na ekranu) ograničen je na dvije. Važno je također reći kako Microsoft trgovina na Windowsima 11 SE nije dostupna te je uklonjena sekcija za widgete.
Aplikacije na Windowsima 11 SE pokretat će se automatski u full-screen modu, a sekcija „This PC“ unutar File Explorera neće biti dostupna jer nije potrebno da učenici ili studenti imaju pristup tim značajkama.
Dobra je vijest kako će Windows 11 SE doći s već prethodno instaliranim Microsoft Officeom koji uključuje Word, Excel, PowerPoint, OneNote i OneDrive koji će se moći koristiti i offline. Backup podataka odvijat će se automatski i svi spremljeni dokumenti na računalu bit će automatski spremljeni na oblak.
Ažuriranja neće doživjeti neke velike promjene te će i dalje biti temeljena na obrascu klasičnih Windowsa i za njih će trebati odvojiti nešto vremena. IT administratori u školama i na fakultetima također nisu zanemareni i upravljanje sustavom u pozadini trebalo bi biti praktično i jednostavno.
Namjera Microsofta i dalje ostaje ista – pokušaj ugrožavanja Chromebooka na tržištu. U Hrvatskoj to možda nije vidljivo, ali u SAD-u je popularnost Chromebooka u školama i na fakultetima doslovno eksplodirala zadnjih godina jer se radi o uređajima koji su jeftiniji, s njima se lako upravlja, sigurni su, Chrome OS pokazao se kao vrlo pouzdan, u potpunosti su temeljeni na oblaku, bootanje, prijave te ažuriranja odvijaju se jako brzo, usko su vezani uz ostale Googleove servise i radi se o proizvodu koji će dugo trajati.
Čelni ljudi Microsofta svjesni su kako je sektor obrazovanja važan dio tržišta na kojem treba djelovati jer se sve više gubi bitka s Googleovim Chromebookom.
Windows 11 SE zbog toga će biti isključivo usmjeren prema niskobudžetnim laptopima u cjenovnom rangu između 240 i 330 dolara. Također je potvrđeno kako će mnogi proizvođači koji su partneri s Microsoftom imati izdanja svojih uređaja s Windows 11 SE operativnim sustavom. Radi se proizvođačima kao što su Acer, Asus, Dell, HP i Lenovo.
Microsoft će se kod novog proizvoda osloniti na svoje tvrtke-partnere, ali to ne znači da i Surface proizvodi neće ponuditi ništa novo. Novi Surface Laptop SE isključivo je namijenjen za Windowse 11 SE i radi se o uređaju manjih dimenzija i nešto skromnijih specifikacija, ali naglasak je na njegovoj funkciji unutar školskog ili fakultetskog okruženja pa se kao prednosti navode snažna baterija (omogućuje do 16 sati neprekidnog rada), kvalitetni zaslon od 11.6 inča, mogućnost online i offline rada te pouzdani Intel Celeron procesor.
Dolazak prvih laptopa koji imaju Windows 11 SE očekuje se krajem ove te početkom sljedeće godine. Microsoftov Surface Laptop SE dolazi na tržište također početkom sljedeće godine.
Piše: Ervin Mičetić