Svidjelo nam se:
- Osvježen izgled Start izbornika
- Fluid Design dobrodošla je promjena
- Paint i Snipping Tool alati dobili su nadogradnje
- Widgeti odlično rade
- Microsoftova Trgovina radi odlično
Nije nam se svidjelo:
- Nejasnoće po pitanju zahtjeva sustava
- Redizajn djeluje podosta jednostavno
- Način rada na tabletu nije toliko intuitivan koliko bismo željeli
Windows 11 napokon je postao službeno dostupan, što je na neki način iznenađujuće jer je Windows 10 najavljen kao posljednje ažuriranje sustava Windows koje će ažuriranja primati godinama, a na kraju i desetljećima. Postoji izreka da se ili morate kretati s vremenom ili će vrijeme pokrenuti vas, što je možda razlog zašto sada vidimo Windows 11, prvo veliko ažuriranje operativnog sustava u posljednjih nekoliko godina.
Postoji još puno prostora za poboljšanja u sustavu Windows 11, ali za ono što se zasad vidi jest jedno vrlo zanimljivo ažuriranje koje kao da oblikuje budućnost Microsofta, što se tiče softvera i hardvera.
Dostupnost Windows 11 sustava
Windows 11 besplatan je za svakoga tko zadovoljava zahtjeve sustava, koje je postavio Microsoft. Nadogradnja dolazi u dvije verzije; Home ili Pro. Verzija Pro ima značajke koje su uglavnom namijenjene poslovnim korisnicima, no kućnim će se korisnicima svidjeti činjenica da svoj disk možete kriptirati strožom razinom, radi bolje sigurnosti.
Međutim, većina redovitih korisnika neće propustiti puno toga ako se odluči za Home verziju; svaka ekskluzivna značajka u sustavu Windows 11 Pro prilagođena je poslovnom, a ne kućnom okruženju, pa ako koristite računalo za kreativan rad, igre ili ako ga samo povremeno koristite, nema potrebe za Pro verzijom.
Iako je besplatna nadogradnja dobrodošla, informacije oko zahtjeva sustava za vrijeme izdanja sustava Windows 11 bile su poprilično nejasne. TPM je nekad bio samo niša, ali sada je to glavna tema za razgovor, dok se mnogi korisnici još uvijek pitaju je li njihovo računalo kompatibilno.
Novi uvjet za pristup bilo kojem sustavu Windows 11 bit će Microsoftov račun i internetska veza. Bez ovoga nećete moći skinuti i instalirati Windows 11. Iako je ovo razumljivo iz jedne perspektive, moglo bi frustrirati druge koji samo žele povremeno koristiti računalo bez potrebe za otvaranjem računa ili stalnim pristupom internetskoj vezi. Tu je i pitanje prikupljanja podataka. Budući da je nadogradnja bila dostupna za korištenje u programu Insider Build za testiranje sustava Windows 11, trenutno ne postoji način isključivanja skupljanja podataka, što opravdano izaziva zabrinutost korisnika.
Microsoft je u prošlosti imao problema s podacima koje prikuplja od korisnika. Šteta je, stoga, što izgleda da je Microsoft u tom pogledu napravio korak unatrag sa sustavom Windows 11. Nadajmo se da će u budućnosti biti transparentniji s podacima koje prikuplja, a da će pritom pružiti alate koji će pomoći korisnicima u kontroli onoga što prikuplja od njih.
Novosti u vezi izgleda
Microsoft je napomenuo u najavi za Windows 11 od 24. lipnja da je na korisničkom sučelju došlo do velikog redizajna, kojeg tvrtka naziva “Fluent Design”. Radi se o svojevrsnom nasljedniku Metro dizajnerskog jezika koji je prvi put viđen u sustavu Windows 8.
Na prvi pogled izgleda sjajno. Sučelje djeluje i izgleda moderno i profinjeno, File Explorer je napokon dobio dostojno ažuriranje, uz kontekstne izbornike, što znači da više ne izgleda kao četvrta verzija Windows XP-a. No, tek kad odete dublje, vidjet ćete da su ostale mnoge sličnosti sa sustavom Windows 10. Na primjer, ako desnom tipkom miša kliknete u direktorij i otvorite izbornik “Svojstva”, pronaći ćete iste postavke kao i prije, ali sa zaobljenim tipkama i novom ikonom.
Zbog toga možete logično zaključiti da je Windows 11, što se izgleda i dizajna tiče, samo redizajn sustava Windows 10. Iako je i to veliki korak naprijed, još se puno toga može popraviti i poboljšati. Uklanjanje takozvane vrpce iliti ”Ribbon” u File Exploreru i drugim ugrađenim aplikacijama dobar je početak, jer sada na alatnoj traci imate deset ikona umjesto četiri kartice i bezbroj postavki, koje ste pronašli u sustavu Windows 10 i prethodnim verzijama koje su koristile sučelje vrpce. Vrlo dobro i inovativno, no može li bolje i više? Svakako da može.
Gadgeti su se također vratili za Windows 11, ali se sada zovu ‘Widgeti’. Oni se nalaze u vlastitom odjeljku, slično macOS-u, pa ih ne možete slobodno postaviti na radnu površinu. Prijelazom mišem s lijeve strane zaslona otvorit ćete izbornik Widgeta, gdje ih možete određivati i raspoređivati, ovisno o potrebama. Jedini čudan dodatak je traka za pretraživanje u prozoru Widgeta, koja nekako ne djeluje kao Widget i više djeluje kao prečac za korištenje tražilice Bing. Također smo primijetili da dodavanje radnih računa u Widget Kalendar ne funkcionira, ali Microsoft nam govori da je toga svjestan i da stiže popravak.
Pristup
Veliki plus za Windows 11 je novi fokus na pristupačnosti. Zove se “Pristupačnost” (Accessibility”) umjesto “Lakoća upotrebe” (”Ease of Use”), što bi paradoksalno moglo biti zbunjujuće ime, ali to je tek početak za Windows 11. Nove opcije za zvučna upozorenja za korisnike s oštećenjem vida sada mogu obavijestiti kad se pojavi okvir s porukom, dostupno je ažuriranje i još mnogo toga.
Unos putem glasovnih naredbi također može pomoći drugim korisnicima u mogućnosti prepisivanja glasa u tekst, bilo da se radi o Edge adresnoj traci ili pri sastavljanju e-pošte. Tu je i bolja podrška za programe za povećanje, aplikacije za upravljanje govorom i čitače zaslona, iako neće svi biti podržani pri pokretanju.
Start izbornik
Prijeđimo na stvar, novi izbornik Start u sustavu Windows 11 treba doraditi. Djeluje kao da je djelomično dovršen, kao da se radi o nekom prijelazu između Windows 10 i sučelja osjetljivog na dodir dizajniranog za nove Surface tablete i klasičnog Start izbornika.
Vizualno izgleda sjajno, no jednom kad dublje istražite, problemi se počinju otkrivati. Sve je centrirano, aplikacije su poredane uz odjeljak “Preporučeno”. Ovo je čudan položaj koji prikazuje vaše nedavne datoteke i aplikacije, ali ne možete izbrisati popis. Kada kliknete “Više”, to je samo prošireni popis s datumom i mjestom datoteka.
Također, kada pokušate nešto tražiti, pokreće se aplikacija Search, koja je pomalo nezgodna za korištenje, što se osjeti kod prebacivanja sa Start izbornika na tražilicu. Nedostaje unifikacija izbornika Start sustava Windows 10, kada biste pokušali nešto tražiti, a rezultati bi se pojavili u trenu. Cjelokupan Start izbornik djeluje polu-dovršen i nekako sporiji na reagiranje.
Druga stvar je i sama traka zadataka iliti Taskbar, unutar koje se nalazi novi izbornik Start, kao i ikone, koje su smještene u sredini. Opet iz perspektive upotrebljivosti, ima smisla ako koristite Windows 11 na tabletu, ali s mišem to baš nema smisla i najvjerojatnije ćete ovo htjeti prebaciti nalijevo, kao prije (što, na sreću, to se lako može učiniti putem aplikacija Postavke).
Start izbornik treba doraditi. Nadajmo se da će, nakon što Windows 11 bude iskušan od strane velikog broja korisnika, povratne informacije uvjeriti Microsoft da novi izbornik Start treba poboljšati i promijeniti. Možda ovaj dizajn može funkcionirati za korisnike tableta, a pri upotrebi uređaja koji nemaju zaslon osjetljiv na dodir, ikone i izbornik Start trebali bi se odmah moći vratiti na izvorni položaj i time bi se Start izbornik učinio pristupačnijim.
Ugrađene Windows aplikacije
Microsoft dosad nije baš poklanjao puno pažnje vlastitim ugrađenim aplikacijama, kao što su Paint, Alat za izrezivanje ili Snipping Tool i još mnogo toga. No, u sustavu Windows 11 ovi su alati ažurirani i osvježeni, što će zasigurno dovesti do ugodnijeg korištenja.
Cilj ovih izmjena i ažuriranja jest postići način korištenja koji odgovara i mišu i unosu dodirom i može se reći da je u većem dijelu Microsoft u tome uspio. Paint je još jednom zabavno koristiti, dok je Snipping Tool konačno jedina aplikacija koja kontrolira način obrezivanja aplikacija i njihovo spremanje kao sliku.
Sat je iznenađujuća aplikacija koju treba i ovdje redizajnirati. Sada možete upravljati svojim vremenom za obavljanje posla zahvaljujući ‘Focusu’, značajci sličnoj jednom od stupova temelja Appleovog ažuriranja za iOS 15, gdje vam Focus omogućuje stvaranje profila koji se mogu automatizirati ovisno o vašem kalendaru i lokaciji.
Svaka od ovih aplikacija izgleda jedinstveno objedinjeno sa sustavom Windows 11: nema kombinacije fluidnog iliti Fluid Design i Metro dizajna, od čega pati Windows 10. Sve izgleda profinjeno i dosta ušminkano, što je svakako plus, kako za Microsoft tako i za Windows operativni sustav u cjelini.
Microsoftova Trgovina
Još jedan veliki plus kod Windowsa 11 svakako odlazi Microsoftovoj Trgovini. Nije tajna da je Trgovina bila dosta zanemarena u sustavu Windows 10. No, čini se da će nova Microsoft Trgovina biti mjesto na kojem se aplikacijama, pa čak i trgovinama trećih strana može pristupiti sigurno i bez straha od zlonamjernog softvera.
Dizajn je dovoljno jednostavan, s trakom za pretraživanje na vrhu s trenutnim rezultatima, uz tri kategorije za odabir na bočnoj traci s lijeve strane.
Za nove korisnike Trgovina je odličan izlog za jednostavno pronalaženje aplikacija, što je opet plus za Windows 11, jer će si na ovaj način mnogi korisnici uštedjeti vrijeme, osobito on koji imaju novo računalo i žele brzo i jednostavno preuzeti bitne aplikacije. Iako je najavljeno da će Android aplikacije iz Amazon Trgovine također biti dostupne, čini se da ćemo morati pričekati do budućeg ažuriranja 2022. godine, što će korisnicima omogućiti instaliranje aplikacija poput TikTok-a, Instagrama i drugih.
Sve u svemu, Windows 11 donio je određene novine. Neke su veće i važnije od drugih, kao što je dorada Microsoftovih alata i Widgeti, dok su druge više kozmetičke prirode i od njih očekujemo više u budućnosti (izgled korisničkog sustava). Izgled Start izbornika jest takav kakav jest; nekima će se svidjeti, neki će željeti prebaciti Start na klasično mjesto. No ono što se može zasad reći jest to da je Microsoft kroz svoj Windows 11 najavio neke nove smjerove u kojima želi i planira ići u budućnosti.
Piše: Ivan Hečimović