PočetnaSoftverMust HaveWindows 11 nadogradnja će zahtijevati TPM – krenite s provjerom BIOS-a

Windows 11 nadogradnja će zahtijevati TPM – krenite s provjerom BIOS-a


Nakon najave Windows 11 operativnog sustava, sve više korisnika se upoznaje s postojanjem TPM (Trusted Platform Module) 2.0 modula u svojim računalima i laptopima, a koji će biti nužan za nadogradnju na novi operativni sustav.

TPM modul služi za sigurno spremanje ključeva, lozinki i certifikata te osigurava integritet vašeg računala. TPM-ovi se nalaze u najnovijim prijenosnim računalima i u poslovnim sustavima, no nešto su rjeđi u „uradi sam“ stolnim računalima, a ako i postoje, često su isključeni u tvorničkim postavkama.

Također, TPM 2.0 tehnologija je krenula u listopadu 2014. godine, što bi značilo da će korisnici računala starijih od tog datuma biti prisiljeni prijeći na noviji hardver.

Prvi korak za provjeru mogućnosti nadogradnje na Windows 11 je Microsoftov PC Health Checker koji možete skinuti s Microsoftove stranice te nakon kratke instalacije provjeriti da li je vaše računalo ili laptop spremno za nadogradnju. Ukoliko vam program kaže da je računalo spremno, ne morate više ništa raditi osim čekati da Windows 11 bude spreman za preuzimanje.

Ukoliko dobijete informaciju da računalo nije spremno, vrijeme je za dublje pretraživanje i  pregledavanje BIOS-a.

Da bi provjerili da li vaše računalo posjeduje hardverski TPM modul, u pretraživač Windowsa 10 u donjem lijevom uglu upišite „tpm.msc“. Nakon upisivanja  će se pojaviti opcija „tpm.msc Microsoft Common Console Document“ pomoću koje ćete moći vidjeti verziju modula ukoliko isti postoji i je li spreman za korištenje.

Međutim,  čak i ako nemate hardverski TPM modul, vrlo je vjerojatno da postoji opcija za omogućavanje fTPM unutar vašeg BIOS-a. BIOS je ulazno/izlazni sustav koji služi za postavljanje osnovnih radnih parametara računala, a pristupa mu se tako da se nakon paljenja ili ponovnog pokretanja računala u trenutku kada računalo „posta “ i nakratko prikaže informacije za pristup pritisne tipka za ulazak u BIOS. Najčešće su to tipke “Esc”, “F2” , “F12” ili “Del”.

Postavke će se razlikovati od računala do računala, ali najčešće treba pristupiti naprednom pregledavanju BIOS-a, negdje pod sigurnosnim opcijama. AMD računala će ono što tražimo označavati kao fTPM (firmware TPM) funkciju, dok će Intelova arhitektura koristiti oznaku PTT (Platform Trust Technology). U oba slučaja trebamo omogućiti tu opciju te sačuvati promjenu pritiskom na tipku F10 i konačnom potvrdom.

Nakon ponovnog pokretanja računala potrebno je iznova pomoću PC Health Checkera provjeriti mogućnost nadogradnje na Windows 11.

Treba napomenuti da je TPM moguće kupiti kao zasebni modul koji se spaja u postojeći utor na matičnoj ploči računala, ali iznimno je teško pronaći odgovarajući modul.

A zašto Windowsi 11 “tjeraju” ljude da koriste TPM čipove pročitajte ovdje.

Piše: Niko Barbarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular