PočetnaSoftverMust HaveWindows 11 mogao bi usporiti vašu internetsku vezu

Windows 11 mogao bi usporiti vašu internetsku vezu


Oni koji koriste hardver Intel Killer mogli bi doživjeti usporenost internetske veze.

Windows 11 je sada dostupan, a pokretanjem operativnog sustava dokumentirani su početni poznati problemi, uključujući problem s Intelovim mrežnim hardverom.

Najveći problem prikazan na Microsoftovoj stranici statusa za Windows 11 s navođenjem poznatih problema su problemi kompatibilnosti s mrežnim upravljačkim programima Intel Killer. Microsoft objašnjava: “Uređaji s ugroženim softverom mogli bi ispustiti pakete User Datagram Protocol (UDP) pod određenim uvjetima. To stvara performanse i druge probleme protokolima temeljenim na UDP-u. Na primjer, neke se web lokacije mogu učitavati sporije od drugih na pogođenim uređajima, a videozapisi se sporije struje u određenim rezolucijama. VPN rješenja temeljena na UDP-u također bi mogla biti sporija.“

Dakle, možda ćete vidjeti usporavanje internetske veze na uređaju koji koristi Intel Killer hardver, tromost u vezi sa streaming sadržajem kako je navedeno ili doista sporost s VPN-ovima koji koriste OpenVPN protokol (koji radi s UDP-om ili TCP-om, prethodno spomenuta opcija je onaj koji se koristi za brzinu za razliku od pouzdanosti, ali to neće biti brzo za pogođene korisnike, naravno).

Ovakvi su problemi razlog zbog kojeg bi možda bilo dobri malo pričekati sa skidanjem i instalacijom Windowsa 11. S obzirom da je Windows 11 doslovno tek izašao, mogu se očekivati različiti problemi i to je uobičajeno. Kao što znamo, uz svako veliko ažuriranje značajki operativnog sustava, pojavljuju se i neki nepredviđeni problemi, što je samo još primjetnije i vidljivije kod nove verzije Windowsa. Zapravo, službeni popis poznatih problema je iznenađujuće oskudan, dok će realno, samo će problem s umrežavanjem Intela utjecati na veći broj korisnika, barem što se tiče opće računalne javnosti. Međutim, neslužbeni potencijalni problem u obliku curenja memorije više zabrinjava.

U svakom slučaju, Windows 11 će na početku imati vrlo ograničen broj korisnika, samo kako bi testirao vode i uvjerio se da ne postoje neke velike greške unutar sustava. Drugim riječima, može proći dosta vremena dok vas Windows Update ne obavijesti da je nadogradnja sustava spremna za vaše računalo.

Iako možete nastaviti i ručno instalirati Windows 11, bez obzira na Microsoftovo automatizirano uvođenje, možda nije dobra ideja odmah iskoristiti tu priliku. Možda postoje drugi problemi, poput problema s memorijom, o kojem smo gore govorili, ili biste mogli naići na veće probleme. Općenito, vjerojatno ne vrijedi riskirati, pa bismo savjetovali da pričekate barem malo vremena za instalaciju i da vidite kako će se stvari odvijati s prvim korisnicima, osim ako vam Windows Update zapravo ne nudi mogućnost prijelaza na Windows 11.

windows 11 potrošnja ram memorije

Problemi s memorijom?

Što se tiče neslužbenih problema, određeni internetski izvori ukazuju na problem s ”curenjem memorije”, koji utječe na neke korisnike sustava Windows 11. Ono što se ovdje događa jest to da se radna memorija ne oslobađa na način kako bi trebala unutar Windowsa prilikom korištenja sustava. Dakle, ako odjednom otvorite mnoge direktorije, jedan za drugim, dolazi do potrošnje resursa, koji su i dalje vezani čak i nakon zatvaranja svakog direktorija, što na kraju dovodi do situacije u kojoj je velika količina RAM u opticaju, iako zapravo nije.

Jedino rješenje, ili bolje rečeno, zaobilaženje problema, jest ponovno pokretanje File Explorera (u Upravitelju zadataka Windows Explorer će biti naveden kao proces, a ako kliknete na njega vidjet ćete tipku za restart) ili samo ponovno pokrenite računalo. Usput, unutar Upravitelja zadataka možete vidjeti koliko memorije zauzima File Explorer.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular